Najčastejšie HYGIENICKÉ CHYBY - aspoň jednu určite robíte i vy! Alebo aj viac? Len to NIE!
6. 5. 2024, 14:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:28)

Zdroj: Shutterstock
Porozmýšľajte, či v tom ešte budete pokračovať, alebo dáte na rady odborníkov.

Holíte sa žiletkou s piatimi čepieľkami

Zdroj: Shutterstock
Depilácia a zdravotné problémy
Väčšina žien na odstránenie porastu na nohách či iných častiach tela používa žiletky so štyrmi až piatimi čepieľkami, ale to je chyba! Pri holení totiž dochádza k narúšaniu vrchnej vrstvy pokožky, čo môže spôsobiť jej podráždenie a svrbenie.
Rada: Začnite pílingom, ktorý chĺpky zmäkčí, potom použite penu na holenie a holiaci strojček s dvomi čepieľkami. Oholenú pokožku si potom ošetrite pleťovou vodou.
Bez špongie sa neumyjete
Zdroj: Shutterstock
Hygienickejšie sa umyjete bez špongie.
Za čias našich starých materí platilo, že čím viac sa pokožka vydrhne, tým bude hladšia, ružovejšia a mladistvejšia. Lenže dermatológovia tvrdia opak! Ak sa budete k svojej pokožke aj naďalej správať hrubo, narušíte jej mastný film, ktorý ju chráni pred baktériami. A výsledok? Vyrážky!
Rada: Špongie, umývacie hubky a kefy používajte veľmi citlivo. Vo všeobecnosti sa odporúča umývať si telo rukami. Je to pre pokožku šetrnejšie a rovnako dôkladné.
Zabúdate na kondicionér
Zdroj: Shutterstock
Používate kondicionér? Mali by ste...
Umyjete si vlasy šampónom a tým sa vaša starostlivosť o ne končí? Potom sa však nesmiete čudovať, že vás svrbí hlava a máte problémy s lupinami. Ak tomu chcete predísť, začnite používať kondicionér. Uľahčí vám rozčesávanie a zároveň dodá vlasovej pokožke vlhkosť.
Rada: Ak vám prekáža hutnosť kondicionéru, kúpte si odľahčenú verziu v spreji. Tá sa už neoplachuje.
Dávate prednosť tuhému mydlu
Zdroj: Shutterstock
Tuhé mydlá nie sú hygienické.
Podľa vedcov je tuhé mydlo najväčší magnet na baktérie, aký si len dokážete predstaviť. Prečo? Je to jednoduché. Leží celé hodiny na vlhkom umývadle, vystavené dotykom cudzích rúk. Stačí ho použiť a zbierka mikróbov sa hneď prenesie na vás.
Rada: Používajte tekutý gél. Baktérie môžu byť aj na dávkovači, ale v porovnaní s tuhým mydlom ich je len malé množstvo. Prípadne si dajte do kabelky menšie balenie antibakteriálneho gélu.
Používate vatové tyčinky do ucha
Zdroj: Shutterstock
Vatové tyčinky síce vyzerajú neškodne, no odborníci ich neodporúčajú hneď z niekoľkých dôvodov. Ucho má samočistiacu schopnosť a nepotrebuje, aby ste ho čistili. Okrem toho, každá tekutina v tele, teda aj ušný maz, majú svoju funkciu. Jeho úlohou je chrániť uši pred nečistotami, infekciami a poškodením. Vatovou tyčinkou si môžete maz zatlačiť hlboko do ucha. To sa potom upchá a v bubienku sa vytvorí mazová zátka, ktorá spôsobí zaľahnutie v ušiach, podráždený sluchovod, či dokonca zhoršené počuti
Napadlo vám, že ušný maz je užitočný? Chráni zvukovod pred prachom a infekciami. Pri jeho odstraňovaní vatovými tyčinkami ho len zatlačíte do ucha, a tak si môžete privodiť zápal zvukovodu.
Rada: Uši si čistite malým kúskom papierovej vreckovky. Nepoškodíte tak ušný bubienok.
Nečistíte si zubnú kefku
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Umývate si po čistení zubov kefku poriadne?
Podľa vedcov z univerzity v Manchestri obsahuje zubná kefka až desať miliónov baktérií (vrátane obávanej E.coli, ktorá spôsobuje zápaly, horúčky, hnačky). Preto je nutné, aby ste zubnú kefku po každom použití dôkladne opláchli a vydezinfikovali napríklad octom.
Rada: Zubnú kefku meňte každé tri mesiace a po každej prekonanej infekcii.
Krém aplikujete na suchú pokožku
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Krém sa má nanášať na vlhkú pokožku.
Chcete mať pokožku jemnú ako zamat? Nanášajte na ňu telové mlieko alebo krém vtedy, keď je vlhká, teda najlepšie hneď potom, ako vyjdete zo sprchy. Lepšie sa vstrebe a vlhkosť sa v koži zadrží.
Rada: Pri nákupe telovej kozmetiky dajte prednosť výrobkom, ktoré obsahujú zvláčňujúce zložky, akými sú napríklad ceramidy, bambucké maslo alebo kyselina hyalurónová.
Anketa
Robíte aspoň jednu z týchto hygienických chýb?
- ÁNO68%
- NIE31%
Hlasovanie bolo ukončené