Najcennejšia tekutina na svete zachraňuje životy
26. 8. 2010, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:11)

Zdroj: archív
Je nenahraditeľná. Najmä v lete jej býva akútny nedostatok. Ak zvažujete darcovstvo, no chýba vám odvaha, máme pre vás argumenty a rady, ako na to.
Každá zložka krvi má svoju osobitnú úlohu. Červené krvinky prenášajú kyslík z pľúc do celého tela, krvná plazma obsahuje bielkoviny s protilátkami neodmysliteľnými pre obranyschopnosť organizmu.
Biele krvinky nás chránia pred infekciou a ochoreniami, krvné doštičky zasa pomáhajú pri zastavení krvácania. A to nie je všetko, z červenej životodarnej tekutiny sa získavajú rozličné prípravky, ktoré sa používajú na liečbu viacerých ochorení. Z krvi jedného darcu možno vyrobiť lieky pre viac pacientov.
Spracovaním krvnej plazmy dostaneme celý rad liekov, ktoré sa nedajú nahradiť. Ľudia s poruchou zrážania krvi sú napríklad na niektoré z nich odkázaní po celý svoj život.
Najviac chýba skupina A
"Najmenej darcov a zároveň najväčšia potreba krvi je tradične v júli a auguste,“ hovorí Klára Sviteková, primárka zariadenia Národnej transfúznej služby v Bratislave. Aj to je o dôvod viac, prečo ju darovať práve teraz. Dlhodobo nedostatková je podľa primárky krvná skupina A pozitív, a to napriek tomu, že ju má až 42 percent populácie.
Druhou najčastejšou je tzv. 0 (32 percent), skupinu B má 18 percent ľudí a najvzácnejšia v našich zemepisných šírkach je krvná skupina AB, ktorú má podľa štatistík len osem percent populácie.
Iniciatíva za zdravšie Slovensko
Vážny stav s nedostatkom krvi v letných mesiacoch si uvedomuje aj Union zdravotná poisťovňa, ktorá v rámci projektu Iniciatíva za zdravšie Slovensko vyzýva širokú verejnosť, pravidelných darcov krvi aj prvodarcov, aby prišli darovať krv a urobili tak čin, ktorým prispejú k záchrane zdravia a životov mnohých ľudí. Veď podeliť sa o ňu je jedna z najkrajších vecí, ktoré môžete pre druhého človeka urobiť.
Čo sa deje pred darovaním
Čaká na vás dotazník a vyšetria vám krv. Pri odbere ležíte, sestry sa o vás starajú a už približne po 5 až 10 minútach je po všetkom. Vezmú vám 420 až 450 ml krvi, a keďže jej máme v tele asi 5 litrov, určite vám toto množstvo nebude chýbať.
Praktická rada
Všetky transfúzne stanice na Slovensku sú vám k dispozícii od 7.00 do 12.00 hodiny, raz do týždňa majú dokonca dlhý deň, keď prijímajú darcov aj v popoludňajších hodinách.
Autotransfúzia: Na vlastnú krv človek nie je alergický
- Manuál pre začiatočníkov
Darovať krv alebo krvné doštičky či biele krvinky môžete, ak:
Vážite minimálne 50 kg a máte od 18 do 60 rokov.
Cítite sa zdravá a v dobrej kondícii.
Nie ste alergička a dlhodobo neužívate lieky.
Nemáte práve menštruáciu.
Už ubehol rok od pôrodu.
- Darkyňou sa stať nemôžete, ak:
Ste prekonali infekčnú chorobu, ktorá sa prenáša krvou (hepatitída typu B a C) či iné vážne ochorenia.
Za posledný polrok ste boli na operácii, tetovaní, liečili ste sa akupunktúrou, dali ste si urobiť piercing.
Ste mali sexuálny styk s rizikovým partnerom.
Ste tehotná alebo dojčíte.