Top meditačné techniky, ktoré vám zmenia život! Jeseň je na to ideálny čas, nájdite si tú svoju
9. 10. 2024, 14:00 (aktualizované: 26. 10. 2024, 0:47)

Zdroj: shutterstock
Máte pocit, že nestíhate? Práve nastal ideálny čas na meditáciu. Ak si myslíte, že počas nej nemôžete myslieť na nič, ste na omyle. Stačí si vybrať správnu techniku.

Zdroj: Canva
Ak máte tendenciu odmietať meditáciu s tým, že na také veci nemáte čas, znamená to, že ju o to viac potrebujete. Čím častejšie máte v živote sklon prepadnúť pocitu, že nestíhate, tým nevyhnutnejšie potrebujete pre seba nájsť chvíľu a zastaviť sa. Chvíľu, keď otočíte pozornosť z vonkajšieho sveta nekonečných povinností, starostlivosti o domácnosť, pracovných úloh, správ, sťažností a požiadaviek okolia, z ustavičného prehrávania minulosti a starostí o budúcnosť k sebe, k prítomnému okamihu.
Aké typy meditačných techník poznáme?
„Neexistuje niečo ako lepšia alebo horšia meditácia. Každý z nás ju môže prežívať inak a pociťovať jej rozličné účinky. Záleží na momentálnom rozpoložení a životnej situácii,“ hovorí lektorka Zuzana Klingrová. Vyskúšajte rôzne druhy meditácie a pozorujte, ktorá s vami v danej chvíli ladí a najviac vám vyhovuje.
Zdroj: shutterstock
Najlepšie je vyskúšať si viacero techník, iba tak budete vedieť, čo vám vyhovuje viac.
1. Mantra meditácia
Pri tomto druhu meditácie sa opakuje v mysli alebo nahlas slabika, slovo alebo veta. Môžete opakovať čokoľvek, akákoľvek hláska totiž zamestná myseľ, koncentruje ju na zvuk. Filozofia jogy hovorí, že všetky zvuky pochádzajú z nekonečného vesmíru, zvuk mantry vám pomáha vrátiť sa ku koreňom, k sebe samým, k hlbokej podstate vedomia. Začať môžete koreňovou mantrou z klasických jogových textov, ako je óm. Existujú rôzne mantry, to, ako ich správne robiť, vás naučí učiteľ jogy, pomôžu jogové kurzy, workshopy alebo videá na YouTube.
Zdroj: shutterstock
Časom si môžete vymýšľať vlastné mantry, ktoré budú viac zodpovedať tomu, čo prežívate.
2. Vedená meditácia
Meditácia, pri ktorej sa nechávate viesť hlasom lektora. Dnes ich existujú tisíce na internete, ich tematické zameranie je rôzne. Vybrať si môžete práve podľa témy, ale ešte lepšia je voľba podľa hlasu lektora, ktorý je pri uvedených meditáciách zásadný. Zvoľte si hlas, ktorý vás upokojuje, vyvoláva vo vás pocit pokoja, dôvery a mieru. Na internete nájdete meditácie na upokojenie po náročnom dni, na voľný priechod emócií, na uvoľnenie mysle. Joga nidra alebo jogový spánok je unikátna technika, počas ktorej sa pohybujete na hranici medzi bdením a snením, v stave bdelého hlbokého spánku. Hlavným prínosom je hlboká relaxácia, upokojenie nervového systému a likvidácia následkov stresu.
Zdroj: Shutterstock
Môžete skúsiť psychológa, ktorý vás povedie alebo skúste vedenú meditáciu cez hlas na youtube či v aplikácii.
3. Vizualizácia
Oči sú silným zmyslovým orgánom, ktorý prináša informácie o dianí vo svete okolo nás. Ak ich zavriete, môžete využívať svoju predstavivosť, a to mnohými smermi. Odborníci tvrdia, že mozog nerozozná rozdiel medzi faktmi a predstavami. To, čo si predstavujete, mozog vníma ako skutočnosť. Aj preto je vizualizácia výborným nástrojom na zníženie stresu, psychických i fyzických ťažkostí vrátane bolesti alebo únavy. Vizualizácia je jednou z najúčinnejších meditačných techník na ovplyvňovanie podvedomia a celkového psychického stavu. Ak sa vám podarí podsunúť podvedomiu pozitívne predstavy, možno dosiahnuť takmer čokoľvek. Často s ňou pracujú napríklad športoví psychológovia, aby zlepšili výkon svojich zverencov. Vďaka vizualizácii môžete ovplyvňovať nielen to, čo sa má stať, ale i zahojiť prežité bolesti a traumy.
4. Afirmácia
Sme to, čo si myslíme. Energia prúdi tam, kam smeruje uvedomenie. Ak premýšľate o problémoch a nie o riešeniach a príležitostiach, problémy narastajú. Myšlienky majú vibrácie, evokujú emócie a menia elektrické napätie, ktoré potom vysielate do okolia. Ak chcete zmeniť svoje emócie, musíte zmeniť svoje myšlienky a mať sa na pozore pred negatívnymi príhovormi k sebe samým. A na to slúžia afirmácie, pozitívne formulované výroky. Ich každodenným opakovaním si mozog vytvára nové nervové spojenia, doslova nimi môžete preprogramovať podvedomie. Pri vytváraní afirmácií je však dôležité dávať si pozor na ich správnu formuláciu, aby ste nepríjemný stav ešte neposilnili.
Zdroj: shutterstock
Afirmácie ako som silná, odvážna, v bezpečí, priateľská, múdra, milovaná a podobne vytvárajú v mozgu nové spoje a tým vám menia život.
5. Mindfulness meditácia
Základom praxe všímavosti alebo mindfulness je meditačná technika pozorovania. Pozorovať môžete širokú škálu vecí vrátane toho, ako jete, chodíte, svet okolo vás alebo svoj vnútorný svet, myšlienky a emócie. Korene mindfulness sa spájajú s budhistickou tradíciou, ktorá učí, aby sme všetko prijímali bez odsudzovania, bez akýchkoľvek súdov a hodnotenia.
6. Vyfarbovanie maľovaniek
Vďaka maľovankám pre dospelých môžete na chvíľu zabudnúť na každodenné starosti a vybrať sa do iných svetov. Sústredenie na vyfarbovanie spoľahlivo vypína mozog. Vyfarbovanie mandál má oproti iným motívom jednu výhodu, ak vykresľujete kruhový obrázok, celá regenerácia je rýchlejšia a efektívnejšia.
Zdroj: shutterstock
Aj keď neviete kresliť, vyfarbovanie definitívne pomáha upokojiť myseľ a zvládne to každý.
7. Meditácia v pohybe
Meditovať môžete počas chôdze i pri tanci. Existujú workshopy vedomého pohybu, ktoré vás učia všímavosti k telu. Ide o mindfulness v pohybe. Namiesto sústredenia na dych alebo na mantru prenesiete pozornosť na telo. Na chodidlá, ako sa dotýkajú zeme, čo robí chrbát a čo ruky, aké pocity vás pri pohybe naplňujú. Meditáciu počas chôdze môžete vyskúšať na prechádzke. Podmienkou je, že vypnete mobil, vyberiete si slúchadlá z uší a spomalíte tempo. Pozornosť presuniete na chodidlá, na to, aké vône okolo seba cítite, aké zvuky doliehajú k vašim ušiam. Stávate sa všímavými pozorovateľmi toho, čo sa deje vo vašom vnútri, aké pocity vás naplňujú pri chôdzi. Pre tento typ meditácie sa hodí skôr pokojnejšie prostredie ako napríklad les alebo lúka za dedinou.
Zdroj: shutterstock
Meditovať počas tanca znamená sústrediť sa na pohyb. Ak tancovať neviete, môžete meditovať aj počas chôdze.