Reklama

Najlepšie tipy, ako sa zabávať a zabiť nudu v práci

práca

Zdroj: archív

Reklama

Každý z nás to pozná. V práci je zrazu pokoj a úlohy sú dávno splnené. Aj tak sa však pred šéfom musíte tváriť, že niečo zmysluplné robíte. Neviete čo?

Klebety a psychohygiena

Možností, ako užitočne a zábavne tráviť voľný čas na pracovisku, je mnoho. Závisí to len od vášho temperamentu a nápaditosti. Ak ste šikovní a povinnosti si splníte skôr, ako vaši kolegovia, nemusíte ich vyrušovať ani čakať, kým budú mať na vás čas. Zvoľte si nenápadnú formu pracovného relaxu. Čo tak navštíviť pár zábavných alebo bulvárnych stránok?

Pozeranie vtipných videí či obrázkov na zábavných portáloch vám môže pomôcť zregenerovať sily a navyše je to aj zdravé. „Systém osemhodinového pracovného času je neudržateľný,“ potvrdzuje špecialista na personalistiku Martin Prodaj. „Už po hodine pozornosť rapídne klesá a je vhodné odreagovať sa. Tváriť sa, že stále pracujem, nie je možné ani z fyziologického hľadiska,“ dodáva.

Ak nemáte internet, stačí si cestou do práce alebo domov kúpiť odľahčenú tlač s pikantnými informáciami a klebetami. Keď nadíde vhodná chvíľa, prelistujte si ich. Zistíte, že takéto čítanie je zábavné a uvoľňujúce. Ani psychológovia na tom nevidia nič zlé. „Klebety patria k spoločnosti a môžu mať psychohygienické účinky, ak neubližujú, a nie sú negatívne,“ vysvetľuje psychologička Eva Gajdošová.

Práca hrou

Vo všeobecnosti platí, že ľudí na pracovisku možno z hľadiska temperamentu zaradiť do dvoch skupín: buď ste tvorivým extrovertom s detským nadšením a odbornou prezývkou štartér, alebo zodpovednejším introvertom, ktorému sa familiárne hovorí doťahovač alebo rutinér. Pre obe skupiny je bulvárne čítanie, mailovanie a četovanie ideálnym chvíľkovým „vypnutím“.

Moderní manažéri a zamestnávatelia však prišli na to, že k práci patrí aj otvorená zábava, a preto svojim zamestnancom tolerujú rôzne hry na odreagovanie. Prieskumy ukázali, že až 40 percent času trávia ľudia v kanceláriách hravým spôsobom. Odborníci preto odporúčajú, že pokiaľ si zamestnanci splnia svoje povinnosti, nie je dôvod zakazovať im zábavu a relax na pracovisku.

Kancelárske športy

Podľa psychológov práve zábava v práci zlepšuje pracovné prostredie, utužuje vzťahy, zmierňuje napätie a pomáha zvyšovať efektivitu pracovníkov. „Je to prirodzená reakcia na monotónnosť alebo nudu,“ tvrdí Gajdošová. Jednou z najobľúbenejších foriem je Kancelárska olympiáda. Tá zahŕňa rôzne bláznivé disciplíny ako veslovanie na kancelárskych kreslách, synchronizovaný tanec na kolieskových kreslách, pingpong na kancelárskom stole, prekážkový beh ponad stoly kolegov, triafanie koša hocičím a odvšadiaľ a podobne.

Obľúbenou formou pracovného relaxu je netradične a hlavne čo najoriginálnejšie prekvapiť kolegov, ktorí sú na dovolenke alebo služobnej ceste. Jednou z možností je po okraj stola vyplniť kanceláriu absentéra pokrčeným kancelárskym papierom. Alebo zahustiť priestor v kolegovej pracovni nespočetným množstvom nafúknutých balónov, ktoré po svojom príchode musí popraskať. Jeden z najvydarenejších výstrelkov sa podaril zamestnancom, ktorí svojmu neprítomnému kolegovi nasypali do klávesnice substrát so semienkami trávy. Keď sa dovolenkár vrátil do práce, s prekvapením zistil, že na klávesnici má slušný anglický trávnik...

Telocvičňa

Samostatnú kapitolu tvoria nápojové súťaže. Rozšírenou je najmä dáma. Dvaja hráči hrajú na šachovnici akoby klasickú dámu, ale namiesto figúrok používajú malé priesvitné poháriky, pričom jeden v nich má vodu a druhý kolu. Ďalšou je hádzanie pingpongovej loptičky ponad stôl do kelímkov súperov. V kelímkoch je samozrejme voda. Jednoduchou a účinnou formou relaxu je cvičenie. Ak v práci nemáte malú telocvičňu, môžete o jej zriadenie požiadať šéfa. „Malo by to byť predmetom kolektívneho vyjednávania,“ radí Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti.

„Nemusí ísť o odbory, ale stačí zástupca zamestnancov, ktorý to s vedením firmy dohodne. V konečnom dôsledku takéto riešenie poteší ľudí a zvýši to ich efektivitu práce. Psychologička Eva Gajdošová pripomína, že okrem zábavných hier, bulvárnych webstránok či odľahčenej tlače je vhodným odreagovaním sa aj opustenie pracoviska. „Ľudia radi unikajú tak, že chodia niečo vybavovať na úrady, alebo sa dlhšie zdržia na obede, aby si trochu poklebetili.“