Reklama

Najlepšie triky, ako sa zbaviť bolesti hlavy: Na lieky zabudnite, toto zaručene funguje

Archív

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Väčšina ľudí sa snaží zbaviť bolesti hlavy pomocou najrôznejších liekov, ktoré sa ale pri dlhodobejšom užívaní môžu podpísať na našom zdraví i negatívne.

Ťažký deň v práci, stres, nedostatok tekutín, bolesť chrbta alebo i napríklad nádcha. Za bolesťou hlavy sa môže skrývať takmer čokoľvek, ale keď už človeka prepadne, stojí to za to. Nemusíte však hneď siahať po liekoch. Vyskúšajte prírodné cesty, ako sa zbaviť bolesti hlavy!

Kúpte si domov korenie

Ak vás nebolí hlava z migrény, pri ktorej by ste na korenené jedlá mali skôr zabudnúť, potom si domov zadovážte poriadnu zásobu korenia. Ale nie len tak dajakého. Musí to byť kajenské, ktoré sa vyrába z pálivých chilli papričiek. Pripravte si z neho kokteil. Vezmite pohár vody a nasypte do neho dve čajové lyžičky korenia a toto vypite. Pri dotyku korenia so sliznicou žalúdka začne mozog vylučovať endorfíny - hormóny dobrej nálady - a vám sa uľaví.

Zdroj: Shutterstock

Ovocie a zelenina majú šupku bohatú na vitamíny.

Pomôžte si tlakom

Jedným zo zaručených receptov je aj tlak na nerv, ktorý nájdeme pod obočím (zhruba uprostred). Tlakom na tento bod stimulujete časť mozgu zvanú hypofýza a bolesť ustúpi. Môžete opakovať niekoľkokrát po sebe, na daný bod je potrebné tlačiť tak 20 sekúnd, potom povoliť a zase stlačiť.

Jablčná aromaterapia

Zatiaľ sa nevie prečo, ale niektorým ľuďom práve vôňa tohto ovocia dokáže citeľne uľaviť od bolesti hlavy, dokonca ju úplne potlačiť. Ale pozor! Namiesto umelých produktov s vôňou jablka odporúčame radšej rozkrojiť čerstvý plod a vdychovať jeho vôňu aspoň päť minút (aj dlhšie).

Dajte si bylinky

Ideálnou alternatívou liekov proti bolestiam sú bylinné čaje. Skvelé sú napríklad kôra z bielej vŕby, mäta, kozlík lekársky, zázvor, margaréta obyčajná, ruta voňavá, zemedym alebo medovka. Pozorne čítajte návod, ako čaj pripraviť a koľkokrát denne ho piť, kupujte ho radšej v biokvalite a neprekračujte odporúčané množstvo. Opatrné by mali byť pri pití bylinných čajov tehotné a dojčiace ženy a obmedzenia platia aj pre malé deti.

Doprajte si omega kúru

Omega 3-mastné kyseliny, ktoré nájdeme predovšetkým v tučnejších rybách alebo ľanovom oleji, účinne potláčajú zápaly v tele. Tie, ktoré sú skryté, o ktorých ani vlastne nemusíme vedieť, dokážu druhotne vyvolávať bolesti hlavy. Takže je občas dobré urobiť si "omega kúru", zápaly zlikvidovať a ustane aj trápenie s hlavou.

Spánok je liek na všetko

Spánok, hlavne pravidelný, v určitom časovom režime bolesti hlavy potláča. Aby sa vám spalo dobre, nejedzte neskoro večer nič sladké, po deviatej hodine svieťte len žltým svetlom a na noc vypnite v spálni všetku elektroniku. Keď to tak budete robiť dlhší čas, hlava vás bolieť nebude. Alebo len výnimočne.

Q10 pomáha tiež

Koenzým Q10 pred pár rokmi poznali len odborníci, dnes sa o ňom hovorí aj medzi laikmi ako o počasí. Napriek tomu len málokto vie, čo to vlastne je. Koenzým Q10 je látka podobná vitamínom. Je životne dôležitá pre zdravé fungovanie ľudského tela. Sčasti ho prijímame potravou a čiastočne je produkovaný priamo v organizme. Prirodzene je prítomný vo všetkých bunkách ľudského tela. Úlohou Q10 je produkcia energie a zabezpečenie dôležitej obrany. Keď ho máme dostatok, bunky, vrátane mozgových, pracujú lepšie, majú dosť energie a hlava nebolí.

Choďte von

Balzamom na boľavú hlavu je pobyt na čerstvom vzduchu v prírode. Často to možno nejde, ale využite každú chvíľku, ktorú môžete stráviť vonku. Keď venčenie spojíte s cvičením alebo aspoň ostrejšou chôdzou, hlave prospejete ešte viac.

Mačacia symfónia

Mačka, ktorá vám v nízkych zvukových frekvenciách pradie blízko pri hlave, je výbornou prevenciou bolesti hlavy. Ak ju máte doma, túľte sa s ňou čo najviac, bolesti hlavy budú ustupovať.

Horčík ako liek

Veľkým pomocníkom pri prevencii bolestí hlavy je horčík čiže magnézium. Rozširuje krvné cievy a vyvoláva pocit tepla. To všetko bolesť potláča. Dobré je dodávať minerál telu v potrave (obsahujú ho kakao, čokoláda, mak, mandle, sušené figy, datle, slivky, banány, sezamové a slnečnicové semienka, med, ovsené vločky, listová zelenina a pod.). Alebo pite o magnézium obohatené minerálky.

Vyberáme pre vás niečo PLUS