Rakovina prsníka vzniká, keď sa bunky chorobne zmenia a začnú sa nekontrolovateľne deliť. Rakovinové bunky vytvoria najprv jedno ložisko, po čase môžu vniknúť do zdravého tkaniva aj vzdialených orgánov a tvoriť ďalšie ložiská, teda metastázy. Rakovina prsníka má veľa rôznych foriem. Niekedy rastie pomaly a netvorí metastázy, inokedy rastie rýchlo a šíri sa v tele. Je dobre liečiteľná, hlavne vtedy, keď je zistená včas.

Až každá ôsma žena

Pacientska organizácia NIE RAKOVINE v rámci kampane Ružový október upozorňuje na stúpajúci počet prípadov rakoviny prsníka. Vo svete každých 19 sekúnd diagnostikujú nový prípad tohto najčastejšieho ženského onkologického ochorenia. A až jedna z ôsmich Sloveniek bude počas svojho života čeliť rakovine prsníka. S touto diagnózou u nás ročne pribudne viac ako 3 000 žien. Počet žien s rakovinou prsníka na Slovensku je však už viac ako 30 000.

Samovyšetrenie je nutné

Vy sama najlepšie odhalíte zmeny, keďže svoje prsia poznáte a môžete si ich kontrolovať pravidelnejšie ako gynekológ. Našťastie, väčšinu nálezov nemá na svedomí rakovina. Môžu vznikať v dôsledku prirodzených hormonálnych zmien počas menštruačného cyklu, po infekcii, poranení, ale aj v dôsledku užívania niektorých liekov. Zvýšenú pozornosť treba venovať tvrdším hrčkám. Ak pri samovyšetrení nájdete čokoľvek, čo vás znepokojí, navštívte gynekológa.

Ako na to

Samovyšetrenie odborníci odporúčajú robiť pravidelne od 20. roku života. Na začiatku stačí každé tri mesiace, po 30 každý mesiac, najlepšie tretí až štvrtý deň po skončení menštruácie, a to bruškami prstov, ktoré sú najcitlivejšie. Pri samovyšetrení je dôležité, aby sa prešetril celý prsník. Okrem prsníka a bradavky skontrolujte lymfatické uzliny v podpazuší . Po hmatovom vyšetrení si skontrolujte prsia pohľadom do zrkadla a všímajte si akékoľvek zmeny.

Urobte si samovyšetrenie
Urobte si samovyšetrenie
Zdroj: NČPŽ

Pri sprchovaní, kúpaní a poležiačky

Bruškami stredných troch prstov si vyšetrite každý prsník krúživými pohybmi smerom k bradavke. Prvýkrát jemným tlakom povrchové časti, druhýkrát výraznejším tlakom na prehmatanie hlbších častí. Sústreďte sa tiež na oblasť pod kľúčnou kosťou a pazuchy. Všímajte si každé zhrubnutie alebo hrčky, ktoré ste predtým necítili.

Pred zrkadlom

Všímajte si tiež zmeny na prsníkoch v týchto polohách: ruky voľne spustené pozdĺž tela, ruky za hlavou, v bok a v predklone, keď ruky visia voľne, poležiačky. Všímajte si farbu kože, či nie je vráskavá, stiahnutá, či sa bradavka nevťahuje do prsníka. Po prehmataní prsníkov skúste jemne pritlačiť na bradavku, či z nej niečo nevyteká.

Nebojte sa mamografie

Skríningová mamografia vie odhaliť malé ložiská do 20 mm, ktoré ešte pravdepodobne metastázy nevytvorili. Mamografia síce nezabráni vzniku onkologického ochorenia, vie ho však zistiť vo včasnom štádiu, teda o tri až päť rokov skôr, než by bolo ložisko možné nahmatať pri samovyšetrení alebo lekárom. Pravidelné kontroly prsníkov skríningovou mamografiou každé dva roky zachránia život dvom až šiestim ženám z 1 000.

Priveľa tukov a nadváha sú rizikovými faktormi.
Priveľa tukov a nadváha sú rizikovými faktormi.
Zdroj: Shutterstock

Ako často máte nárok

Bezplatne každé dva roky pre všetky ženy na Slovensku od 50. do 69. roku života (dostávajú pozvánky od zdravotných poisťovní). Ženy vo veku 40 až 50 rokov majú tiež nárok na preventívne mamografické vyšetrenie. Odporučí ich gynekológ alebo praktický lekár a so žiadankou sa môžu objednať na ktoromkoľvek mamografickom pracovisku vrátane skríningového. Ženy staršie ako 69 rokov nedostanú pozvanie na vyšetrenie, ale odporúča sa im, aby sa na ňom zúčastnili z vlastnej iniciatívy prostredníctvom žiadosti od gynekológa alebo praktického lekára.

Prečo to absolvovať

Z lásky k sebe a zdraviu. Nedajte rakovine prsníka náskok tri až päť rokov! Vďaka včasnému zachyteniu bude choroba omnoho lepšie liečiteľná a vyliečiteľná. Až 300 slovenských žien ročne zbytočne zomrie na rakovinu prsníka, lebo neabsolvovali skríningovú alebo preventívnu mamografiu.

Toto si všímajte

Čo sa týka prsníkov, pozornosti nikdy nie je dosť. Ak pri samovyšetrení zistíte akúkoľvek zmenu v prsníku, ktorá tam predtým nebola, okamžite vyhľadajte lekára a žiadajte vyšetrenie. O aké zmeny ide?

◗ hmatateľná hrčka alebo zhrubnutie žľazy
◗ vtiahnutie kože prsníka alebo bradavky
◗ zhrubnutie kože, začervenanie kože, výtok z bradavky tmavej farby či krvavý
◗ zmena tvaru prsníka
◗ ekzém bradavky
◗ zväčšenie pazuchy
◗ hmatateľná hrčka v pazuche
◗ rozdielny pohyb prsníkov pri zdvihnutí rúk nahor
◗ zistené, neodznievajúce začervenanie či šupinatá koža prsníka
◗ bolesť je všeobecne alarmujúci príznak, prsníky však vo včasnom štádiu rakoviny nebolia