Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Najväčšie mýty o bolesti chrbta: Toto nikdy nerobte! Netušíte, čo by ste si mohli spôsobiť

Bolesti vznikajú narušením rovnováhy medzi

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Bolesti chrbta trápia čas od času snáď každého. Preto o nich koluje medzi ľuďmi veľa mýtov. Niektoré zaručené rady by vám však nemuseli prospieť ani náhodou.

Poznáte najrozšírenejšie mýty o bolesti chrbta? Je dobré nepodliehať všetkému, čo sa hovorí, niektoré zaručené rady by vám totiž nemuseli prospieť ani náhodou. Na čo si dávať pozor?

Mýtus prvý: Seďte vždy rovno

Že hrbiť sa na stoličke je pre naše chrbát zlé, vieme všetci. Keď ale budete dlho sedieť rovno a nehybne, váš chrbát vám za to príliš nepoďakuje. Ak mu chcete pomôcť a uľaviť si od bolesti z dlhého sedenia, oprite sa občas o operadlo stoličky, nohy nechajte na zemi a dolnú časť chrbta ľahko zakrivenú. Tiež sa snažte počas dňa stáť, možnosti sa nájdu, minimálne môžete v stoji telefonovať.

Mýtus druhý: Najlepší liek je odpočinok v posteli

Pokoj v posteli pomáha napríklad pri bolestiach spôsobených akútnym zranením, napríklad keď máte natiahnutý chrbát. Nie je ale pravda, že s boľavým chrbtom nemáte z postele vyliezať vôbec. Naopak, bez pohybu sa často ťažkosti ešte zhoršia.

Mýtus tretí: Na spanie je najlepší tvrdý matrac

Každému vyhovuje niečo iné. Vaše telo vám samo napovie, aký matrac potrebujete, dajte na neho. V tomto prípade bude zrejme rozumná zlatá stredná cesta. Napríklad jedna španielska štúdia ukázala, že ľudia spiaci na stredne tvrdom matraci trpia bolesťou chrbta menej ako tí, ktorí spia na matraci až príliš tvrdom.

Mýtus štvrtý: Nesmiete dvíhať ťažké predmety

Potrebujete zodvihnúť ťažký predmet? Pamätajte si, že nie je dôležitá len jeho váha, ale tiež spôsob, akým ho dvíhate. Preto sa pri dvíhaní snažte byť k predmetu čo najbližšie a čupnite si. Vďaka tomu potom na zdvíhanie využívate silu svojich nôh a môžete si trúfnuť na niečo ťažšie. Pochopiteľne s rozumom.

Mýtus piaty: Nízka telesná hmotnosť vás bolesti chrbta zbaví

Je fakt, že bolesť chrbta je častejšia u ľudí, ktorí majú nadváhu. Ale pozor, aj príliš štíhli ľudia sú ohrození bolesťou chrbta. V prvom rade tí, ktorí trpia poruchou príjmu potravy.

Mýtus šiesty: Šport bolesť chrbta zhoršuje

Pravidelné športovanie je ideálnou prevenciou pred množstvom chorôb, bolesť chrbta nevynímajúc. Pomáha aj vtedy, keď už sa bolesť objaví, dokonca aj pre akútne zranenie chrbta je niekedy odporúčaný mierny cvičebný program. Málokomu prospeje, keď si sám naordinuje "pokoj na lôžku", len o druhu a intenzite pohybu sa dohodnite s odborníkmi.

Vyberáme pre vás niečo PLUS