Najväčšie TRÉNINGOVÉ OMYLY žien, ktoré chcú SCHUDNÚŤ: Dámy, prosím, toto už nerobte!
9. 4. 2024, 10:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:27)

Zdroj: Shutterstock
Ak to myslíte so zoštíhlením svojich kriviek vážne, pozorne si prečítajte nasledujúce rady.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Prehnané očakávania
Toto je najčastejšia chyba, ktorú robia tie, čo chcú niečo zhodiť a zoštíhlieť. Očakávajú rýchle výsledky. Ale to nejde! Ak chcete chudnúť zdravo a bezpečne, vedzte, že pol kila až kilo dole týždenne je tá zdravá norma. Majte preto realistické predstavy. Vyhnete sa tak sklamaniu, ktoré vás môže demotivovať. Zo začiatku to pôjde pomalšie, ale po takých troch mesiacoch sa to rozbehne. Treba len vytrvať.
Zdroj: Shutterstock
Chudnutie po 50-tke?! Ide to, len treba vedieť ako na to.
Zbytočne veľa cvičenia
„Dnes odbehnem 15 kilometrov, aj keby som mala dušu vypľuť!“ Toto je príklad premýšľania žien, ktoré túžia po rýchlom chudnutí. Pred tým nikdy necvičili a takto si chcú na seba naložiť. Ďalšia CHYBA! Práveže by ste mali začať postupne – najskôr rýchlou chôdzou, potom ľahkým behom a viac sledovať čas behu a tepovú frekvenciu než počet kilometrov. Kvalita tréningu je vždy dôležitejšia než jeho kvantita. Môže sa stať, že z tréningu budete úplne zmorená, znechutená a neschudnete, ale môžete mať aj príjemné 45-minútové tréningy s viditeľným efektom chudnutia. Ako na to, si dajte poradiť od odborníka!
Nedodržiavanie správneho stravovania
Zdroj: Shutterstock
Kto chce schudnúť, musí na sladkosti zabudnúť...
Pri chudnutí nie je dobrá ani diéta, ale ani „zajedanie“ cvičenia v domnení, že veď mi teraz rýchlo spaľuje. Jedálny lístok a pohyb musia spolu ladiť. Taktiež je dôležité nejesť hocikedy a hocičo. Napríklad ovocie, hoc je zdravé, pri chudnutí sa jeho konzumácia po 15. hodine popoludní neodporúča. Odborníci na výživu vám radi vypracujú jedálniček na mieru. Ale možno ho ani nebudete potrebovať, keď budete jesť pravidelne tri- až päťkrát denne, v rozumných časových odstupoch a vaša strava nebude obsahovať sladkosti, kysnuté koláče, vyprážané jedlá, údeniny, smotanové syry a jogurty. Zároveň sa vyhnete dvojnásobným porciám a piť budete len čistú vodu alebo nesladené bylinkové, či ovocné čaje. Je to napísané síce v skratke, ale zato výstižne. Ak niečo z tohto porušíte viac ako jedenkrát za mesiac, výsledky v podobe sexi postavičky neočakávajte.
Budem len behať, to mi stačí...
Zdroj: shutterstock
Pri počúvaní hudby únava z cvičenia ustupuje a chudnete efektívnejšie.
Nie, nestačí! Zo začiatku sa to možno bude zdať, že stačí, ale pokiaľ nebudete kombinovať kardio záťaž so svalovou záťažou, raz dôjdete do „cieľa“, a telo, laicky povedané, prestane spolupracovať a chudnúť. A druhá vec: jednostranná záťaž je pre telo príťažou, a tak sa môže stať, že vás od behu začnú bolieť kolená, chrbtica a podobne. A prečo? Lebo kĺby a chrbtica potrebujú aj svalové zaťaženie. Skrátka vďaka posilňovaniu pomôžete telu, aby zvládalo beh. Svaly tiež pomáhajú spaľovať kalórie… Ide to ruka v ruke. A ďalšia vec: každý profesionálny športovec, okrem športu, v ktorom súťaží, zároveň cvičí niečo iné. Napríklad taký kulturista si chodí zabehať alebo cyklista sa venuje plávaniu...
Nedostatočný oddych
Ľudia sú známi tým, že prechádzajú z jedného extrému do druhého. Cvičenie tak vytvára stres a poškodenie svalov, ktoré musí telo opraviť. Príliš časté zaraďovanie tréningov bez adekvátneho odpočinku je pre vaše telo náročné. Ak nemá dostatočný čas na regeneráciu, dostáva sa do stavu pretrénovania. Bežné príznaky pretrénovania zahŕňajú bolesť a zranenia kĺbov, nespavosť, únavu, dlhotrvajúci nedostatok motivácie k tréningu a pocity vyhorenia a vyčerpania. Pričom práve čas na odpočinok a zotavenie je dôležitý na dosiahnutie dlhodobých konzistentných silových a svalových ziskov.
Vynechávanie tréningov
Zdroj: Shutterstock
Obezita sa na našom kontinente nebezpečne šíri.
Toto je hlavný faktor, ktorý v konečnom dôsledku rozhodne, či dosiahnete, alebo nedosiahnete úspech pri premene vašej postavy v dlhodobom horizonte. Ak nebudete vytrvalé a tréningy budete vynechávať, nezáleží na tom, že máte najprepracovanejší tréningový a diétny program na svete, pretože vám bude nanič.
Anketa
Robíte aj VY niektorú z uvedených chýb?
- ÁNO66%
- NIE33%
Hlasovanie bolo ukončené