Vysoká hladina cukru spôsobuje nebezpečné zmeny v nervovom systéme, krvnom obehu aj vo vnútorných orgánoch.

Mnohí si myslia, že vysokú hladinu cukru v krvi majú len ľudia trpiaci cukrovkou, hoci tento problém sa môže objaviť u kohokoľvek z nás, ak si nedáme pozor na svoj jedálniček a spôsob života.

Ak je v organizme priveľa cukru, vysiela varovné príznaky. Na ktoré si dajte veľký pozor?

1. Neustály hlad

Vysoká hladina cukru zabraňuje jeho vstrebávaniu do organizmu. Telo nedostane požadovanú energiu a na situáciu reaguje neznesiteľným vlčím hladom.

2. Únava, vyčerpanosť

Keď telo bojuje so zvýšenou hladinou cukru v krvi, nedokáže ho poriadne spracovať. V dôledku toho využitie energie nie je účinné a bunky sa nedostanú k potrebnej výžive. Preto sa cítite večne unavení, vyčerpaní, hoci zdanlivo na to nemáte žiadny dôvod.

12 príznakov, že je s vami zle.
Zdroj: Shutterstock

3. Časté močenie

Obličky nedokážu spracovať prijaté tekutiny a organizmus sa neustále snaží vyrovnať hladinu cukru v krvi a bunkách. Preto vylúči z buniek vodu a v dôsledku toho musíte častejšie navštevovať toaletu.

4. Chudnutie

Ak máte vysokú hladinu cukru v krvi, v krátkom čase výrazne schudnete. A to aj vtedy, keď sa často a pravidelne stravujete. Príčinou chudnutia môže byť aj pokles tekutín v organizme. Zmení sa tiež spôsob spracovania cukru a telo postupne začne spaľovať tuk.

12 príznakov, že je s vami zle.
Zdroj: Shutterstock

6. Vracajúce sa zápaly

Problémy so zápalmi močových ciest sú varovným príznakom - u žien aj u mužov. Vysoká hladina cukru v krvi vytvára priaznivé prostredie pre baktérie a zápal.

7. Suchá koža

Jedným z najistejších príznakov vysokej hladiny cukru v krvi je suchá pokožka. Hoci sa ju snažíte dostatočne hydratovať, situácia sa nezlepšuje. Je logické, že v dôsledku častého močenia strácate veľa tekutín.

8. Problémy s koncentráciou

Ak máte vysokú hladinu cukru v krvi, ani vaše mozgové bunky nedostávajú vhodnú výživu. V dôsledku toho sa vám môže spomaliť mozgová činnosť, neviete sa sústrediť, ste spomalení a ťažšie sa vám robia akékoľvek rozhodnutia.

12 príznakov, že je s vami zle.
Zdroj: Shutterstock

9. Zahmlené videnie

Vysušenie ovplyvňuje aj očné bunky. Ťažko zaostrujete, zhoršuje sa vám zrak.

10. Pomaly sa hojace rany

Cukor zaútočí aj na fungovanie krvného obehu, ktorý sa spomaľuje - najmä v končatinách, preto bunky zodpovedné za hojenie rán nedostanú primerané množstvo energie.

12 príznakov, že je s vami zle.
Zdroj: Shutterstock

11. Impotencia

Aj za problémami s erekciou sa môže skrývať vysoká hladina cukru v krvi. Kvalitná erekcia sa nezaobíde bez zdravého nervového systému, dobrého krvného obehu a vyrovnanej hladiny hormónov. Keďže vysoká hladina cukru toto všetko negatívne ovplyvňuje, môže spôsobiť problémy s mužskou erekciou.

12. Podráždenosť

Vedci potvrdili, že vysoká hladina cukru v krvi spôsobuje podráždenosť a nervozitu. Postihnutý človek má sklony k depresii. Nevyrovnaná hladina cukru negatívne ovplyvňuje činnosť mozgu a v jej dôsledku môžete mať neustále zlú náladu.

12 príznakov, že je s vami zle.
Zdroj: Shutterstock