V dobe, keď sme chodievali spať so sliepkami, to mali naše vnútorné hodiny jednoduchšie. Ich riadiace centrum v mozgu, ktoré je veľké asi ako zrnko ryže, sa orientuje len podľa denného svetla. Reguluje vylučovanie hormónov, telesnú teplotu, krvný tlak, látkovú premenu, raz za mesiac ovuláciu a každých 10 sekúnd vzruchy v mozgu. Preto nám to dnes v týchto oblastiach často nefunguje tak, ako by malo. Práca v noci či na smeny, časové posuny, ale aj umelé osvetlenie vyvádzajú náš životný rytmus z rovnováhy. Chronomedicína nám pritom každý deň ponúka šance odľahčiť dušu aj telo.

Nastavte si deň podľa vnútorných hodín.
Zdroj: Shutterstock

5:48

Najlepšie vyhliadky na dieťa

Krátke časové okienko, kedy je najväčšia pravdepodobnosť oplodnenia vajíčka, sa otvorí asi o tomto čase. Podľa anglického neuroendokrinológa prof. Ashleyho Grossmana z nemocnice sv. Bartolomeja v Londýne stúpa v tomto čase produkcia testosterónu u mužov o 25 až 50 %. Aj u žien produkujú nadránom vaječníky a kôra nadobličiek vysoké dávky testosterónu. Pravdepodobnosť orgazmu je v tomto čase najvyššia. Ten sťahuje kyslosť vaginálneho prostredia a spermie v ňom vďaka tomu dokážu dlhšie prežiť.

Nastavte si deň podľa vnútorných hodín.
Zdroj: Shutterstock

6:35

Deň začínajte pomaly

Kardiológovia z Harvardskej univerzity varujú, že v poslednej fáze spánku alebo v prvej pri prebúdzaní je riziko srdcového infarktu najvyššie. Nadobličky vylučujú hormón stresu adrenalín, aby sa telo postupne prebudilo. To môže poškodzovať tepny. Intenzívne snívanie v posledných 30 minútach spánku vyžaduje kyslík a zaťažuje srdce.

Tip: Zostaňte v posteli o 5 minút dlhšie a vstávajte pomaly.

7:35

Ideálny čas na vstávanie                

Hypofýza teraz produkuje hormón bdelosti – orexín.

7:40

Hurá na váhu

Po toalete a pred raňajkami vám vašu hmotnosť ukáže najpresnejšie. Podľa štúdie Dukeovej univerzity v Durhame vám to pomôže ustrážiť si počas dňa optimálny príjem kalórií. 61 % žien, ktoré sa denne vážili práve v tomto čase, si svoju váhu udržalo dlhšie ako 6 mesiacov.

8:00

Šťastná hodinka

Po dvoch rokoch skúmania vedci z Cornellovej univerzity v New Yorku zistili, že nikdy nie sme šťastnejšie ako medzi 8. a 9. hodinou ráno. Premena látok v mozgu sa vtedy istým spôsobom ešte vznáša niekde medzi nocou a dňom, vďaka čomu nie je zaťažený.

Tip: Vylučovanie hormónu šťastia ešte povzbuďte, aby ste si ho udržali až do večera a posilnili tak srdcovocievny systém a imunitu. V tomto čase nadväzujte kontakty, zatelefonujte priateľke alebo napíšte ľúbostné vyznanie svojmu milovanému.

Nastavte si deň podľa vnútorných hodín.
Zdroj: Shutterstock

9:47

Len žiadna káva

Telo je teraz v naštartovanej fáze – plné kortizolu a adrenalínu. Podľa amerického neurovedca Dr. Steva Millera telo prijatý kofeín nedokáže zúročiť a neskôr počas dňa bude na podnety reagovať pomalšie. Jeho rada znie: Dajte si pauzu na kávu najskôr až medzi 10:30 a 11:30.

10:06

Pokožka je obzvlášť vnímavá

Úroveň stresu je ešte nízka, pokožka optimálne prekrvená a zásobená živinami. Ukázal to výsledok výskumu laserovej kliniky v Londýne uskutočnený na vzorke 1 000 žien. Tieto podmienky sú ideálne na aplikáciu liečivých mastí.

12:37

Zdriemnite si

Telesná teplota klesne asi o pol stupňa. Epifýza v mozgu produkuje hormón spánku melatonín. Ten, kto môže, by si mal dať krátky poludňajší spánok.

14:00

Choďte k zubárovi

Lokálne anestetikum so 40 ml lidokaínu podané ráno utlmí bolesti asi na 12 minút. V skorších popoludňajších hodinách účinkuje až pol hodiny. Dôvodom je, že mozog je vtedy plný endorfínov. Podľa profesora Michaela Smolensky, riaditeľa centra chronobiológie v texaskom Houstone, je hormón šťastia tiež schopný tlmiť bolesti. Okrem toho má zubár, ako aj všetci ostatní, v tomto čase najlepšiu koordináciu očí a rúk, vďaka čomu dokáže presnejšie vŕtať.

17:44

Venujte sa športu a domácnosti

Neskoro popoludní vzniklo asi 80 % všetkých olympijských rekordov. V tomto čase sme najvýkonnejšie a súčasne máme najmenšie riziko zranenia. To sa hodí aj na domáce práce a starostlivosť o domácnosť. Podľa štúdie Dr. Borisa I. Medarova z lekárskeho centra v New Yorku dokážu naše pľúca pumpovať do krvi až o 17, 6 % viac látok ako napríklad na poludnie.

Nastavte si deň podľa vnútorných hodín.
Zdroj: Shutterstock

21:45

Mozog je najvýkonnejší

Teraz je najlepší čas na učenie. Mozog so svojimi viac ako 80 miliardami nervových buniek si ukladá dlhodobé informácie v substanciách, ako sú nukleové kyseliny alebo bielkoviny. Najaktívnejšie sú asi hodinu pred polnocou.

Tip: Teraz nemaškrťte. Zvýšená hladina cukru v krvi výkon mozgu opäť znižuje. Okrem toho sa kalórie skôr ukladajú, pretože premena látok v bunkách je už unavená.

Nastavte si deň podľa vnútorných hodín.
Zdroj: Shutterstock

23:00

Dobrú noc

Náš mozog teraz produkuje obzvlášť veľké množstvo spánkového hormónu melatonínu. Dôvodom je, že teraz potrebuje oddych na to, aby si pretriedil a uložil všetky zmyslové vnemy a informácie, ktoré získal počas dňa. Vyplýva to z výsledkov štúdie britskej výskumníčky spánku Dr. Neriny Ramlakhan z nemocnice v Londýne.