Reklama

Nástrahy leta: Alergia na slnko

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Hrejivé a životodarné slnko vyvoláva u každej piatej z nás nepríjemnú reakciu, ktorej sa často hovorí slnečná alergia.

Nejde o klasickú alergiu, pretože slnko nie je alergén Je to však istý typ imunitnej reakcie. V tele vznikajú látky, ktoré pôsobením slnečného žiarenia – prevažne UVA lúčov – vyvolávajú na pokožke zmeny podobné alergickej reakcii.

Červené fliačiky, vyrážky či pľuzgieriky s čírym obsahom, často celé červené mapy, hlavne na tvári a na ušniciach, tiež v dekolte, na krku, na rukách a ramenách. Slnečnou alergiou trpí každý piaty až desiaty človek v oblastiach, kde sa striedajú štyri ročné obdobia a o niečo častejšie postihuje ženy než mužov.

Dermatológovia hovoria o troch druhoch slnečnej alergie:


Polymorfná svetelná dermatóza. Najčastejšia forma. Vyrážky až pľuzgiere sa objavia niekoľko hodín či dní po pobyte na silnom slnku. Vyskytuje sa najmä na jar a začiatkom leta. Postupne si koža na slnko zvykne a uprostred leta už nereaguje tak dramaticky. Ako prvá pomoc jednoznačne funguje krátka abstinencia – to znamená, že sa treba pár dní slnku vyhýbať a reakcia zmizne. Samozrejme, treba dôsledne používať opaľovacie prípravky s vysokým ochranným faktorom a nechať kožu, aby si na slnko postupne zvykla. Leto začnite niekoľkými krátkymi slnečnými kúpeľmi zrána a popoludní. Pobyt na slnku predlžujte postupne a opatrne.

Fotoalergická reakcia. Alergiu vyvolá slnko v kombinácii s niektorými potravinami, rastlinami či liekmi. Inokedy sa vyhrievate na slnku spokojne ako pradúca mačka, no zrazu vám kožu pokrývajú červené fľaky a pľuzgiere, ktoré neznesiteľne svrbia. Ak užívate antibiotiká, antireumatiká, diuretiká či sedatíva, problém môže byť práve v nich. Nepríjemnú reakciu na slnko môžu vyvolať aj niektoré potraviny, napr. citrusy, petržlen, zeler alebo umelé sladidlá a aj látky v kozmetických prípravkoch – veľmi často bergamot a mošus. Pri opaľovaní je dobré vyhýbať sa aj priamemu kontaktu s trávou a inými rastlinami. Na koži sa dokonca môžu objaviť červené fľaky a pľuzgiere v tvare listu či stebla, ktorého ste sa dotýkali.

Malorka akné. Reakcia vyzerá veľmi podobne ako bežné akné, vyvoláva ju však slnko v kombinácii s chemickými látkami v niektorých opaľovacích prípravkoch. Vymeňte ich za opaľovaciu kozmetiku s vysokým ochranným faktorom bez parfumových zložiek z lekárne. Niektoré značky majú dokonca špecializované rady pre ľudí trpiacich alergiou na slnečné lúče. Pri mori sa vždy osprchujte čistou vodou. Soľ síce alergiu nevyvolá, no zhoršuje jej prejavy.

Poriadne si prečítajte príbalový leták k svojim liekom, či nemajú náhodou fototoxický účinok. 5 x prevencia


1. Otužujte. Nie telo studenou vodou, ale kožu postupným a pomalým zvyšovaním dávok priameho slnka. Kým sa budete môcť celý deň beztrestne vypekať, nechajte kožu privyknúť na slnko v krátkych etapách ráno a popoludní.

2. Užívajte. Betakarotén, zinok a vápnik. Pomôžu vašej pokožke zvládnuť útoky solárnych lúčov statočne a bez následkov.

3. Predchádzajte. Stavte na prevenciu. Ak máte so slnečnou alergiou bohaté skúsenosti, pred odchodom na dovolenku začnite užívať antihistaminiká. Predpíše vám ich nielen alergológ, ale aj praktický lekár. Niektoré sú voľne v predaji. Stačí týždeň vopred jedna tabletka denne.

4. Ochraňujte. Nevychádzajte na slnko bez silného ochranného faktora na koži. Aj keď idete len na prechádzku do mesta, na kvalitnú antialergickú kozmetiku nezabúdajte.

5. Vyhýbajte sa. Spúšťačom reakcie, ktoré v kombinácii so slnkom vyvolajú alergiu. Pri slnení neležte priamo na tráve, nepoužívajte parfumy, nepite alkohol, opatrne s citrusmi a poriadne si prečítajte príbalový leták k svojim liekom, či nemajú náhodou fototoxický účinok.

5 x prvá pomoc


1. Abstinencia. Pri prvých príznakoch alergie sa zo slnka okamžite stiahnite. Klobúk, slnečník a zahalené plecia sú pre vás povinnou výbavou. Skúsiť to znova môžete, až keď sa vám koža vyčistí. Postupne a opatrne.

2. Antihistaminiká. Nielen v tabletkách, ale vo forme gélu ich aplikujte priamo na postihnuté miesta. Vyskúšajte napríklad Fenistil Gél alebo Psilo-balsam.

3. Pantenol. Má protizápalové účinky a zvlhčuje pokožku. Výborný je aj na kožu spálenú od slnka.

4. Mastičky. Klasická kalciová masť alebo kortikoidové mastičky sa tiež veľmi osvedčili. Majú skvelý protizápalový účinok.

5. Obklady. Napríklad zo studeného čierneho či zeleného čaju, jogurtu, octu alebo tvarohu. Ak vaša hotelová chladnička nič z toho neponúka, skúste aspoň studenú vodu.

Slnečná abeceda

UVA lúče – vyvolávajú priame zhnednutie pokožky, vo vyšších dávkach môžu spôsobiť jej spálenie. Prenikajú aj cez sklo. Urýchľujú starnutie kože.
UVB lúče – sú nevyhnutné na tvorbu vitamínu D, no vyvolávajú aj akútne a chronické poškodenie kože a sú zodpovedné za vznik rakoviny kože. Neprenikajú cez sklo, ale prenikajú cez vodu.
UVC lúče – pre človeka sú vysoko nebezpečné, našťastie nedopadajú na Zem.