Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Patrika trápil vysoký krvný tlak: Z DETAILOV jeho príbehu MRAZÍ! Hrozí to aj vám? Uff..

Čo si všímať, kedy nás ohrozuje a ako ho znížiť

Zdroj: shutterstock

Reklama
Ivana Adamcová

Ivana Adamcová

vedúca tímu týždenníka Nový Čas pre ženy

Bolesť hlavy alebo bizarné správanie môžu byť prvými príznakmi vysokého krvného tlaku. Spustiť ho môže napríklad stres. Ak nechcete skončiť s infarktom, s amputovanou nohou či so zlyhaním dôležitých orgánov, mali by ste poznať dve dôležité čísla.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected

    Patrika nikdy nebolievala hlava. No nedávno sa bolesti nevedel zbaviť tri dni po sebe. Liekmi, masážou ani nekonečným spánkom. „Určite mám rakovinu,“ zavtipkoval v duchu, no skôr dúfal, že akceptovateľnejšiu migrénu. „Nezdalo sa mi to. Po týždni útrap priateľka trvala na tom, aby som šiel k lekárke. Prezrela ma, premerala. Od poslednej návštevy som pribral dvadsať kíl, tridsať centimetrov v páse, no najalarmujúcejší bol môj krvný tlak. Mal som takmer 160/90 mmHg. Bolesť hlavy mohla byť predzvesťou hypertenznej krízy, varovala ma doktorka,“ uvedomil si, že tesne pred štyridsiatkou by na čosi také mohol aj umrieť. Bez toho, aby vopred tušil, aké vážne má problémy. Tlak si totiž pravidelne merala aj jeho mama, sem-tam na návšteve to zo špásu či pre istotu skúsil aj on. Dosiaľ vždy s výsledkom v zelených číslach.

    Ako priškrtená hadica

    Prekvapivé zistenie pripísal zvýšenému stresu a nedostatku oddychu. Hoci v prípade hypertenzie hrá svoju rolu dedičnosť, pravú príčinu treba hľadať skôr v zlom životnom štýle, obezite, nedostatku pohybu či presáľaní. Cievy si zužujete aj nikotínom z cigariet a upchávate tukovými usadeninami či inými nečistotami. Poškodzujú vnútornú výstelku tepien, tie kôrnatejú a strácajú pružnosť. Srdce tak musí vyvinúť oveľa väčší tlak, aby krv prekonala prekážky a dostala k orgánom potrebné živiny. „Cievy regulujú krvný tlak, plynulé prúdenie krvi a rozvádzanie pulzu práve pružnosťou. Ako keď polievame záhradu a v gumenej hadici ostane voda. Ak hadicu prišliapnete, z otvoreného konca vystrekne zvyšok vody. To hovorí o poddajnosti celého systému. No keď sa cievy zmenia na tvrdé, už svoju funkciu neplnia. Srdce ich musí zastúpiť a výsledkom je zvyšovanie krvného tlaku,“ ilustruje lekár a vedecký pracovník MUDr. Oto Sova, CSc.

    Zdroj: shutterstock

    Zlé stravovanie vedie nielen k obezite, ale aj k zvýšeniu tlaku. Naopak, správny výber potravín a zníženie váhy je cesta k zdraviu.

    Spustí ho aj striedanie teplôt

    Ukážková strava nebola Patrikova silná stránka. Ku každodennej káve si doprial cigaretku, sem-tam štamperlík, v posilňovni sa zapotil zriedka, ak vôbec. Neporiadna životospráva vytlačí odpor v cievach do výšok väčšinou nebadane. K výraznejším prejavom dopomôže náhodný spúšťač. Napríklad akútny i nahromadený stres niekedy vyvolá stiahnutie ciev, zvýši v nich napätie a tým aj námahu pre srdce. Štyridsiatnika zarazilo, že mu tlak, ktorý cítil v hlave, stúpol tak náhle, práve keď z horúceho vonkajšieho prostredia vošiel do chladnej klimatizovanej kancelárie. Kardiológ Gabriel Kamenský vysvetľuje, že rýchle zmeny teplôt môžu spôsobiť kolaps, rovnako ako mrazy v zime. „Krvný tlak je výsledkom rozdielu medzi tlakom v našich tepnách a v atmosfére. Ak poklesne atmosférický tlak, klesne aj tlak krvi. Naopak, prudké ochladenie cievy zúži a tlak bude vyšší.“ Stane sa to aj vtedy, ak zo studenej miestnosti vyjdete do horúceho počasia na ulici a potom znova do chladného klimatizovaného auta. Ak máte vysoký tlak, nebezpečné sú pre vás veľmi vysoké i veľmi nízke teploty a hlavne ich náhle striedanie. Ak o ňom netušíte, môže vás reakcia tela prekvapiť.

    Aj ženy 40 plus sú ohrozené

    Čím ste starší, tým je to pravdepodobnejšie. No predstava typickej obete vysokého tlaku vo vyššom veku a v tele muža je mýtus. Na Slovensku má hypertenziu alarmujúcich 70 percent seniorov, no už po štyridsiatke je to okolo štyridsať percent a veková hranica sa stále znižuje. Vysokým tlakom trpí aj každý dvadsiaty mladík do 25 rokov. Vzhľadom na ochorenia, ktoré hypertenzia spôsobuje, sa podpisuje až pod polovicu mozgových i srdcových infarktov a celkovo všetky úmrtia. Zaujímavé je, že vysoký tlak je nebezpečnejší pre ženy. Podľa amerického výskumu, uverejneného v U. S. Department of Health, sa ohrozenejším pohlavím po šesťdesiatke stávajú ženy. Štúdia s ľuďmi s neliečeným vysokým krvným tlakom potvrdila, že cievy žien, najmä tých v menopauze, sú na upchatie o tretinu náchylnejšie.

    Predtým sa cítite dobre

    Srdcový infarkt, cievna mozgová príhoda, trvalé poškodenie obličiek i zraku sú najvážnejšie komplikácie vysokého tlaku. „Dochádza k nim, ak sa vysoký krvný tlak cielene nekontroluje a nelieči alebo sa lieči nesprávne,“ upozorňuje prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti Slavomíra Filipová. „Nemusíte mať spočiatku žiadne príznaky, ktoré by upozornili na to, že niečo nie je v poriadku. Dokonca aj človek s vyššími hodnotami krvného tlaku sa môže cítiť dobre. Ak sú cievy ešte pružné, komplikácie sa neobjavia,“ upozorňuje kardiologička, že hodnoty svojho krvného tlaku by preto mal poznať každý po oslave osemnástych narodenín. Najhoršiemu scenáru sa môžete vyhnúť, ak si aspoň raz do roka odmeriate tlak doma alebo u svojho obvodného lekára v rámci preventívnej prehliadky či pri návšteve z iného dôvodu. Na potvrdenie diagnózy hypertenzie stačí, ak sa vo dvoch z troch meraní zistia hodnoty 140/90 mmHg alebo vyššie. Do hodnoty 180/110 mmHg vám lekár odporučí zmenu životosprávy, s vyššou už musíte užívať špeciálne lieky na zníženie tlaku – ACE inhibítory, kalciové blokátory, betablokátory alebo antidiuretiká. Dobrou správou je, že po novom vám ich predpíše už aj obvodný lekár. Pozor, nikdy ich svojvoľne nevysadzujte, môže vás to zabiť.

    Meriate správne?

    Aby bolo meranie tlaku smerodajné, dbajte na dve pravidlá. Tlakomer, ktorý používate, by mal byť certifikovaný a tlak si merajte nielen doma, ale aj v práci či počas oddychu. Takto zachytíte akékoľvek kolísanie a vyhnete sa mätúcemu výsledku vyplývajúcemu zo syndrómu bieleho plášťa a jeho opačnej verzie. Pri prvom vám tlak vyskočí len v ambulancii u lekára, v druhom prípade ho máte u lekára v poriadku, no vystúpi doma. „Znamená to, že približne desať percent pacientov sa môže liečiť zbytočne a, naopak, desať percent pacientov nemusí dostať adekvátnu liečbu, pretože ich problém nie je diagnostikovaný,“ mieni docent Gabriel Kamenský. Lekár vám na vylúčenie klamlivého výsledku môže odporučiť meranie tlaku dvadsaťštyrihodinovým holterom.

    Zdroj: shutterstock

    Ženy sú od určitého veku dokonca ohrozenejšie ako muži.

     

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Ivana Adamcová

    vedúca tímu týždenníka Nový Čas pre ženy

    Na veci sa snažím pozerať vždy z tej lepšej strany, čo sa odráža aj v mojich článkoch. Preto príbehy plné ľudskosti, inšpiratívne ženy a veci medzi nebom a zemou, sú moja parketa. Vyspovedala som množstvo žien a mužov v Rozhovoroch nielen pre ženy naživo na našom Instagrame @novycasprezeny, ktoré si stále môžete pozrieť. Napísala som jednu knihu Vyvolený a Eva a pracujem na ďalšej. Rada posúvam veci dopredu, preto všetko nové vítam s otvorenou náručou.