Nebezpečná pleseň
8. 6. 2008, 2:03 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:58)

Zdroj: Profimedia
Nepozdáva sa vám niečo na chodidlách, medzi prstami, na nechtoch na nohách alebo na rukách? Nepodceňujte to, môže ísť o dlhotrvajúce ochorenie.
Mnohí žijú s mykózou aj niekoľko rokov. Myslia si, že neestetické zmeny na nechtoch alebo chodidlách nastali pre poranenie pri športe, z tlačiacich topánok a domnievajú sa, že to prejde. Neprejde. Ba naopak, bude sa to ustavične zhoršovať. Tak ako všetky ochorenia, aj mykóza sa najlepšie lieči v počiatočnom štádiu.
Striehne vo „fitkách“ a bazénoch
Chodíte pravidelne plávať a cvičiť a tešíte sa, že robíte niečo pre svoje zdravie? Nepríjemným sprievodcom tohto zdravého životného štýlu môžu byť plesne – mykózy. Šírenie mykóz podporuje práve masový nárast športových aktivít, návštevy športovísk, telocviční, posilňovní, fitnescentier, plavární. Všade tam hrozí riziko nakazenia, lebo je to choroba prenášajúca sa z človeka na človeka. Stačí šupinka z nechta alebo kože na dlážke. Nedostatočne udržiavaný povrch cvičebných strojov a pomôcok, zle vypraté ponožky, tričká, nevhodné podložky a vlhké rohože môžu ľuďom s citlivou pokožkou spôsobiť plesňové ochorenie, ani sa nenazdajú. „Ochorenie spôsobujú kvasinky, parazitické huby a plesne, najčastejšie dermatofyty, ktorým sa darí v teple a vlhku. Preto sú práve nohy ideálnym miestom na ich rozmnožovanie,“ vysveľuje dermatologička MUDr. Katarína Poláková.
Ani doma nie ste v bezpečí
Koža človeka sa infikuje priamym kontaktom alebo nepriamo prostredníctvom infikovaných materiálov: topánok, papúč, dlážok miestností, drevených roštov, v spoločných sprchách a kúpeľniach. Neostáva nič iné, len prísne dodržiavanie základných hygienických pravidiel: nosenie prezuviek do spŕch a šatní, používanie dezinfekčných mydiel a, samozrejme, dôsledná očista spoločných priestorov a sociálnych zariadení.
Ani doma nie ste v bezpečí. Môže sa stať, že sa mykózou infikuje jeden člen rodiny a druhý si po ňom stane na koberček v kúpeľni, obuje si jeho prezuvky, utrie sa jeho uterákom a v rodine sa rozvinie epidémia. Ochorenie totiž postihuje ľudí všetkých vekových kategórií, bez rozdielu pohlavia.
Prejavy ochorenia
→ Spočiatku sú nenápadné, objavia sa pod voľným okrajom nechta alebo na jeho bočných hranách, nespôsobujú nijaké problémy.
→ Neskôr sa infekcia šíri smerom dovnútra k nechtovému lôžku, necht mení farbu na žltkastú, belavú, hnedosivú, zhrubne, odlupuje sa, strapká, deformuje, ba môže nasledovať až jeho rozpad.
→ Môžu sa objavovať aj iné príznaky ako svrbenie, zápal kože vyvolávajúci začervenanie, jej praskanie, zhrubnutie, olupovanie aj mokvanie, čo sa spája s bolesťou.
→ Intenzita príznakov záleží na aktivite infekcie, postihnutom mieste a odolnosti chorého.
→ Zhoršená kvalita života, obmedzovanie človeka pri chôdzi či pracovnom výkone, útok na psychiku, lebo vyvoláva nepríjemné pocity úzkosti až komplexy.
Ako sa jej zbaviť?
Liečba nebýva jednoduchá, lekár musí vypátrať cestu prenosu infekcie a nariadiť špeciálne opatrenia. Patrí k nim dezinfekcia prostredia, bielizne, topánok, ako aj lieky. S mykózami nie je ľahký boj, maličké spóry húb napríklad v koberci môžu prežívať aj dva roky a postihnutých zvyčajne trápia dlhodobo. Aj keby sa celý nakazený necht odstránil, hubové mikročastice ostanú v lôžku nechta a infekcia sa bude ďalej šíriť do okolitej kože, kde môže vytvoriť rezervoár hubovej infekcie. Bez účinnej terapie nezmizne. Predtým sa tieto ochorenia liečili masťami, roztokmi, krémami a sprejmi, ale lokálna terapia bývala málo úspešná. V súčasnosti sa uplatňujú viaceré účinné a úspešné lieky, dokonca aj prípravok, ktorý vraj vyrieši problém na jedno použitie.
Ako sa brániť pred mykózou
- Nohy si pravidelne denne umývajte a potom starostlivo vysušte.
- Každý člen rodiny má mať svoj uterák a svoje papuče.
- Noste bavlnené ponožky a denne ich vymieňajte.
- Dbajte na čistotu dlážky na chodbe, v kúpeľni, kobercov v izbách.
- Nečakajte, kým sa mykóza rozšíri, navštívte lekára, ktorý vám dnes už vie rýchlo a účinne pomôcť.