Reklama

Nebezpečné rotavírusy útočia na naše deti

Rotavírus sa do tela dostáva ústami, najmä

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Prvý kontakt s rotavírusmi u najmenších detí sa môže premeniť na ťažký stav, ktorý sprevádzajú silné hnačky, vracanie a dehydratácia organizmu.

To môže viesť k poškodeniu obličiek či oneskorenému vývoju dieťaťa.

Rotavírusová infekcia postihuje tráviaci systém, narúša imunitu a poškodzuje ochrannú vrstvu v črevách. Spôsobuje typicky časté hnačky a ohrozuje najmä deti do piatich rokov života. Rotavírus dobre prežíva najmä v chladnejších mesiacoch, a preto od novembra do apríla počet rotavírusových ochorení výrazne narastá.

Rotavírus sa do tela dostáva ústami – prostredníctvom rúk, konzumáciou kontaminovanej potravy alebo vody, náhodným dotykom. Je to veľmi odolný vírus, na vzduchu a na povrchoch (napríklad na hračkách) dokáže prežiť aj niekoľko dní, dokonca prežije aj niektoré druhy dezinfekčných látok. Veľmi ľahko sa prenáša v uzatvorených priestoroch, ako sú detské škôlky či domáce prostredie. Tým, že si človek postupne získava imunitu, sa v dospelosti ťažší priebeh vyskytuje len pri celkovom oslabení organizmu.

Najviac ohrozené sú:

• deti do troch rokov
• batoľatá do jedného roka, ktoré už nechránia
protilátky z materského mlieka
• batoľatá s poruchou imunity
• predčasne narodené deti
• deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou

Príznaky rotavírusovej infekcie:

● bolesti brucha
● prudký nástup nevoľnosti, vracanie
● vysoké horúčky
● vodnaté a zapáchajúce hnačky
● výrazné nechutenstvo
● plynatosť

Prečo je rotavírus nebezpečný?

Silné hnačky spojené s horúčkou môžu spôsobiť odvodnenie organizmu. ,,Veľká dehydratácia by mohla dokonca poškodiť nervovú sústavu a prípadne aj spôsobiť mozgovú obrnu, a tým oneskorený vývoj. Celková nerovnováha organizmu má vplyv na činnosť vnútorných orgánov a poškodenie obličiek,“ vysvetľuje epidemiologička MUDr. Mária Štefk ovičová, PhD.

Rozdiel medzi obyčajnou hnačkou a napadnutím rotavírusom

,,Pre rotavírusovú infekciu sú charakteristické horúčka, vracanie a vodnaté hnačky,“ dodáva doktorka Štefk ovičová. ,,Krátko po nákaze, zväčša o 1 až 3 dni, teplota narastá a dieťa opakovane vracia. Ochorenie sprevádza pomerne výrazné nechutenstvo, plynatosť, staršie deti sa sťažujú na bolesť bruška. Celé ochorenie spravidla trvá 5–8 dní.“

Ako postupovať pri ochorení

Najdôležitejšou zásadou je vyhnúť sa dehydratácii organizmu. Preto – a to platí pre každý hnačkovitý stav – musíte dieťaťu pravidelne podávať dostatočné množstvá tekutín. Radšej častejšie a menšie množstvá, najlepšie po lyžičkách, tým najmenším aj striekačkou. Malo by ísť o prevarenú dojčenskú vodu, prípadne vlažný čaj. V lekárňach sú k dispozícii aj rehydratačné roztoky s primeraným množstvom soli, ktoré dieťa potrebuje.

Hospitalizácia v nemocnici

Nesmierne dôležitá je práve prevencia dehydratácie. Dieťa by malo dostávať dostatok tekutín, aby sa nahradili straty z hnačiek a vracania častými dúškami vody. Nedostatok tekutín je totiž častou príčinou toho, že dieťa skončí v nemocnici. Dĺžka pobytu v nemocnici závisí od vážnosti klinického stavu dieťaťa, spravidla to býva 3–4 dni. Najmenšie deti bývajú pre rotavírusovú infekciu hospitalizované častejšie ako pre salmonelózu.

Rotavírus môže postihnúť celú rodinu

Infikovať sa môžu aj dospelí, hlavne tí, ktorí infekciu v detstve neprekonali. Priebeh ochorenia je však miernejší. Rotavírusy sú veľmi nákazlivé, preto je veľmi pravdepodobné, že aj ostatné deti v rodine sa môžu nakaziť, hlavne menšie deti sú viac citlivé na infekciu. V detských kolektívoch hrozí epidémia.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!