Reklama

Nebezpečné slniečko

Profimedia

Zdroj: Profimedia

Reklama

Slnečný kúpeľ má svoje za aj proti. Rozhodne nepodceňujte negatívne pôsobenia slnečného žiarenia a správne sa chráňte.

Známe príslovie hovorí, že kam nechodí slnko, chodí lekár. Slnečné lúče majú na nás naozaj celý rad pozitívnych účinkov a bez nich by neexistoval ani život na Zemi. Dlhšie jarné a letné dni nám ponúkajú viac svetla, tepla i vitamínu D. Ale už na jar sa môžeme spáliť, keď je slnko príliš ostré. Za negatívne účinky viditeľné na našej koži môže ultrafialové žiarenie typu A a B, ktoré dopadá na zemský povrch. Oba typy tohto žiarenia môžu spôsobiť poškodenie kože vo forme spálenia, predčasného starnutia, zníženia imunity nášho organizmu a najmä vo forme nebezpečných nádorov kože.

Neviditeľné zložky slnečného žiarenia

Infračervené svetlo
→ dáva nám teplo
→ v lete má za následok úpal, stratu tekutín, vysoké teploty v dovolenkových destináciách

Ultrafialové svetlo
UVC
→ nepreniká na zemský povrch
UVA
→ preniká hlboko do kože
→ je zákernejšie ako UVB, podporuje riziko vzniku rakovinových buniek, je zodpovedné za starnutie kože
UVB
→ nepreniká až tak hlboko do kože
→ spôsobuje spálenie kože, je energeticky tisíckrát silnejšie ako UVA žiarenie

Myslite na ochranu

Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby ste počas letnej dovolenky zháňali kyslú smotanu, či ešte horšie – boli o pár rokov prekvapení oznámením lekára, že máte rakovinu kože, mali by ste dbať na niekoľko základných pravidiel. Stále platí, že medzi 11. a 15. hodinou sa treba schovať pred slnkom. Neochráni vás ani zamračená obloha, pretože tá prepúšťa 40 až 60 percent slnečných lúčov. Vhodnou ochranou je odev, napríklad z bavlny, ktorý prepúšťa menej žiarenia ako tenšie materiály. „Pokožka starších ľudí, ktorí sa počas svojho života chránili oblečením pred slnkom, je úplnej inej kvality ako tých, ktorí tak nerobili,“ hovorí MUDr. Peter Lipovský, odborník na prípravky UV ochrany. Tiež si nezamieňajte prípravky na ochranu pred UV žiarením s opaľovacími prípravkami. Tieto prípravky vás majú chrániť a nie dodať zamatovo hnedé zafarbenie vašej pokožke.Nie je to dôvod na reklamáciu prípravku jeho výrobcovi, keď sa vrátite od mora. Jedným z faktorov, ktoré vplývajú na intenzitu UV žiarenia, je aj nadmorská výška. Ak ide na túru na Gerlachovský štít, môžete si privodiť rovnaké spálenie pokožky ako pri mori v Tunisku. Nadmorská výška totiž zvyšuje intenzitu slnečného žiarenia.

Faktory vplývajúce na intenzitu žiarenia

● ročné obdobie
● počasie
● zemepisná šírka
● odraz žiarenia vody, piesku a snehu

Vhodné prípravky
Už pred dvomi rokmi vydala Európska komisia odporúčania o prípravkoch na ochranu proti slnečnému žiareniu. V týchto odporúčaniach sa uvádzajú aj nové jednotné formy označenia výrobkov pre zákazníkov. Hoci sa momentálne nachádzajú na našom trhu výrobky označené ešte starým spôsobom, začínajú pribúdať aj tie s novým značením. K tejto zmene prišlo kvôli lepšej ochrane zdravia spotrebiteľov. Označenia nesmú byť zmätočné, zavádzajúce či nejasné. Okrem číselného faktoru pribudne označovanie pomocou jednej zo štyroch slovných kategórií – nízka ochrana, stredná ochrana, vysoká ochrana a veľmi vysoká ochrana. Taktiež pribudne symbol UVA v krúžku. Ochranné faktory sa zjednotia do ôsmich.

Hrozí vám riziko?
Predčasné starnutie kože, ktoré charakterizuje zdrsnený reliéf pokožky, posuny pigmentu, hlboké vrásky či tenšia koža náchylnejšia na zranenia, je jedným z následkov slnečného žiarenia. „Neúmerným užívaním slnečného žiarenia si urýchľujeme proces starnutia pokožky,“ hovorí MUDr. Peter Lipovský. „Pokožka 30- či 40-ročných žien, ktoré intenzívne využívajú soláriá, vyzerá horšie ako u mnohých 60-ročných dám. Hoci za spálením kože stojí na 99 percent UVB žiarenie a v soláriách je UVA žiarenie, predstavte si, že slnko, ktoré je vzdialené milióny kilometrov, vám v soláriu svieti na kožu vo vzdialenosti niekoľko centimetrov.“ UVA žiarenie si tak niekoľkonásobne energeticky v soláriách zvyšujeme a to vplýva na štruktúru našej pokožky. Hoci pobyt v soláriu viete ovplyvniť, samozrejme, že pohybu na slnku sa nedá celkom vyhnúť. Myslite však na to, že každého človeka sa týka riziko vzniku rakoviny kože. Niektorým z nás hrozí väčšie riziko – sú to fototypy pokožky 1 a 2, deti, ľudia pracujúci vonku či pacienti a určitými ochoreniami. Vedeli ste, že... 90 percent z nemelanómových nádorov kože a 66 percent z melanómov súvisí s nadmerným vystavovaním sa slnku. Tri a viac spálení v detstve zásadne zvyšuje riziko vzniku malígneho melanómu. Odraz od vody zvyšuje intenzitu slnečného žiarenia o 50 percent. Nedostatok prirodzenej ochrany pokožky hlavy čiže vlasov u mužov má za následok väčší výskyt tzv. solárnej keratózy, predstupňa rakoviny.

Kožný fototyp Charakteristika Reakcia kože na slnko Hranica začervenania kože bez ochrany
I. veľmi svetlá koža, ryšavé vlasy, pehy vždy sa spáli, niekedy sa opáli dočervena, nikdy nepigmentuje 10 minút
II. svetlá koža, svetlé vlasy vždy sa opáli dočervena, niekedy slabo pigmentuje 10 až 20 minút
III. stredne svetlá koža, tmavoplavé až tmavé vlasy niekedy sa opáli dočervena, zriedkavo sa spáli, vždy pigmentuje 20 až 30 minút
IV. tmavá koža, tmavé vlasy nikdy sa nespáli, veľmi dobre pigmentuje 45 minút