Nebezpečný prievan
18. 4. 2007, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:01)

Zdroj: Archív
Aj vám sa už stalo, že vás poriadne ofúklo? Prievan je pre človeka nebezpečný, pretože intenzívne prúdenie studeného vzduchu môže vyvolať niekoľko zdravotných problémov.
Riziká ochorení v súvislosti s prievanom stúpajú najmä na jar a vyskytujú sa pomerne často aj počas leta. Môže za to neprimerané vetranie, šoférovanie so stiahnutými protiľahlými oknami, ventilátor s priamym smerom prúdenia vzduchu na človeka alebo prievan vinou zle nastavenej klimatizácie. Zahrávanie sa s prievanom môže mať trvalé zdravotné následky. Preto ak sa u vás vyskytne akékoľvek podozrenie na niektorú z chorôb v súvislosti s prúdením vzduchu, bezodkladne navštívte svojho ošetrujúceho lekára.
Zápaly nervov
Bývajú veľmi častým ochorením. Prejavujú sa tým, že nám blokujú niektoré zmyslové alebo motorické funkcie. Zväčša ide o poruchy citlivosti, tŕpnutie, pichanie, rôzne bolesti a v neskoršom štádiu až obrna. Okrem prievanu môže byť príčinou ochorenia úraz, infekcia, cukrovka, alkoholizmus, otrava, ale aj nedostatok niektorých vitamínov, najmä tiamínu zo skupiny vitamínov B. Tiamín sa zväčša aplikuje ako podporná liečba zápalov nervov.
Boľavé oko
Zápal očného nervu sa prejavuje neostrým videním, zahmlením, škvrnami na zrakovom poli, bolesťou alebo sčervenaním oka a zvýšenou citlivosťou na svetlo. Po niekoľkých týždňoch správnej liečby sa oko vráti do pôvodného stavu. Pri zápale tohto druhu môže ísť o nedostatok vitamínu B12. Samotná liečba je zameraná na vyvolané príčiny, najčastejšie sú to antibiotiká. Najlepšie je obrátiť sa na ošetrujúceho lekára, ktorý určí možnú príčinu vzniknutého ochorenia a v prípade potreby vás odporučí k očnému lekárovi.
Keď uši bolia
Ak sa vystavíme prievanu, následné prechladnutie môže spôsobiť zápal stredného ucha. Nielen bolesť, ale aj horúčka či tráviace ťažkosti by nás mali naň upozorniť. Ucho postupne opuchá a bolesť sa časom stupňuje. V prípade, že bubienok samovoľne praskne alebo sa prepichne, bolesť na chvíľu mizne, no zápal môže prerásť do chronického stavu a neskôr narušiť aj sluch.
Lekára navštívte pri akejkoľvek pretrvávajúcej bolesti so sprievodnými príznakmi. Horúčku možno tlmiť liekmi s obsahom paracetamolu a účinné je aj suché teplo. Lekári však varujú pred horúcimi kvapkami alebo olejmi do ucha, môžu zbytočne poškodiť prasknutý bubienok. Najúčinnejšie bývajú antibiotiká vo forme kvapiek do uší. Počas liečby sa odporúča pokojný oddych na lôžku, pričom najvhodnejšia je poloha na chrbte. V prípade, že je nutné prepichnúť ušný bubienok, urobí to lekár v rámci ambulantného zákroku.
Poznáme ju podľa „krivých“ úst, často nedokážeme zavrieť alebo otvoriť oko a celková mimika polovice tváre je narušená. Inými slovami, ak sa smejete, v skutočnosti sa smeje iba zdravá polovica tváre. V prípade podobných príznakov je nevyhnutné včas vyhľadať lekára, pretože obrnu nemožno vždy úspešne vyliečiť, najmä ak je v pokročilom štádiu. Ide o poškodenie lícneho nervu (nervus facialis), ktorý je hlavovým nervom obsahujúcim vlákna na ovládánie mimických svalov polovice tváre, vlákna na slznú žľazu a chuťové vlákna v prednej časti jazyka. Obrnu môže spôsobiť nielen prechladnutie tváre pôsobením prúdu vzduchu, ale aj rôzne vírusové ochorenia, ako napríklad pásový opar v uchu.
U väčšiny ľudí býva obrna bez trvalých následkov, pričom liečba trvá v priemere od dvoch týždňov až do troch mesiacov, prípadne aj viac. Dôležitá je rehabilitácia v podobe cvičení, masáží a elektrostimulácie.
Taktiež sa odporúča dodržiavať niektoré zásady ako dostatočný fyzický a psychický oddych, obmedzenie pohybu a mimiky tváre (smiech, plač, rozprávanie), vyvarovanie sa teplotných zmien, chránenie tváre pred studeným vzduchom, neodporúča sa ani slnenie na prudkom žiarení. Cviky z rehabilitácie je vhodné opakovať aj doma niekoľkokrát denne s tým, aby sa svaly zbytočne nepreťažili.
Ako si pomôcť?
- pri bolestiach očí, zápaloch očných spojoviek alebo rohovky môžete aplikovať očné kvapky alebo očný gél podľa návodu v príbalovom letáku,
- pri ľahkých ušných bolestiach sú nápomocné ušné kvapky s obsahom organickej soli hliníka s adstringentným účinkom, ktoré sa aplikujú na vatu a tá sa ponecháva v uchu,
- účinný vitamín pri zápaloch nervov je tiamín z radu vitamínov skupiny B,
- nezabudnite sa vyhýbať prievanu a veľkým teplotným výkyvom.