Koronavírus je momentálne strašiakom číslo jeden. Preto je dôležitá najmä prevencia. Samozrejme, treba aj dodržiavať stanovené opatrenia. Ak je to možné, tak zostávať doma, von vychádzať iba s rúškom a chrániť tak nielen seba, ale aj ostatných. Dôkladná hygiena rúk a dezinfekcia je taktiež základom prevencie. Keďže sa vírus môže šíriť, aj keď človek nemá príznaky, treba obmedziť stretávanie sa ľudí. Okrem všetkých týchto opatrení sa môžeme chrániť prírodnými pomocníkmi – bylinkami. Stále sú medzi nami ľudia, ktorí sa venujú liečivým rastlinám, bylinkám, koreňom, stromom a ich využitiu. My sme ich oslovili a zisťovali, čo by nám malo pomôcť.

Najúčinnejšie bylinky

Radí Anna Kopáčová, bylinkárka

Niektoré bylinky majú potopudné, antibakteriálne, protivírusové a ďalšie účinky znižujúce horúčku. Pri koronavíruse je dôležitá bylinka túžobník brestový, ktorý znižuje horúčku a ľudovo sa mu hovorí prírodný acylpyrín. Pôsobí ako antireumatikum, diuretikum, uplatňuje sa pri chrípke a pri horúčkovitých ochoreniach. Ďalšia dôležitá bylinka je psí jazyk lekársky, ktorý zabraňuje zápalu a rozleptaniu pľúc, pôsobí ako spazmolytikum, sedatívum, antitusikum, antidiaroikum. Túto bylinku odporúčam aj pri ťažkých pľúcnych onkologických ochoreniach. Podbeľ liečivý patrí medzi slizovité bylinky, hlavne jeho sliz dokáže chrániť zapálené sliznice. Tlmí kašeľ, podporuje vykašliavanie, a preto ho často odporúčam starším ľuďom. Podbeľ liečivý účinkuje na organizmus ako expektorans, antiflogistikum, spazmolytikum, adstringencium, mucilaginózum – chráni sliznice. Pľúcnik lekársky – jeho samotný názov hovorí, že sa používa pri najrozličnejších pľúcnych ochoreniach. Účinný je aj pri produkovaní krvi v pľúcach, astme, zahlienení, kašli a čiernom kašli, pôsobí ako expektorans, diuretikum, adstringencium.

Anna Kopáčová nedá dopustiť na čaje z liečivých rastlín.
Zdroj: archív respondentov

Ďalší pomocníci

Baza čierna má potopudné, močopudné, antibakteriálne a protivírusové účinky. Okrem toho obsahuje všetky živiny, ktoré by sme mohli pri tomto ochorení potrebovať. Odporúčam ju pri všetkých neuralgických ochoreniach. Pamajorán obyčajný, ľudovo sa mu hovorí „dobrá myseľ“. Do čajových zmesí som ho pridala na upokojenie nervov, lebo mnohí ľudia trpia strachom, nemôžu ani zaspať, lebo nevedia, čo bude ďalej, a tak tlmí hystériu. Vhodný je aj pri kašli. Orech kráľovský – jeho listy naši predkovia používali pri všetkých kožných, infekčných ochoreniach, hlavne pri pohlavných chorobách a pohlavných infekciách, lebo nepoznali antibiotiká. Pri ochorení koronavírusom treba piť čaj z orechových listov. Čaj obsahuje nanočastice, ktoré obalia bunku zdravého človeka, aby do nej nevnikol vírus či baktéria. Je vhodné sa v odvare z orechového listu aj kúpať.

Čaj na zmiernenie ochorenia spôsobeného koronavírusom

Čaj možno piť aj ako prevenciu pred týmto ochorením.

Potrebujeme: 20 g podbeľa liečivého, 20 g pľúcnika lekárskeho, 20 g túžobníka brestového, 20 g bazy čiernej, 10 g psieho jazyka lekárskeho, 10 g pamajoránu, štvrť litra vriacej vody

Postup: Bylinky dobre zmiešame. Približne 1 ČL zmiešaných byliniek zalejeme vriacou vodou, 10 minút lúhujeme, precedíme a pijeme dvakrát denne pri chorobe spôsobenej koronavírusom. Užívame až do vyliečenia. Ak čaj užívame ako prevenciu, robíme týždňové prestávky.

Čaj z orechových listov

Potrebujeme: 1 ČL orechových listov, 2 dl vriacej vody
Postup: Orechové listy zalejeme vriacou vodou
a 10 minút lúhujeme. Precedíme a pijeme raz denne. Užívame pravidelne tri až štyri mesiace.

Odvar z orechových listov

Potrebujeme: 150 g listov orecha kráľovského, 2,5 l vody
Postup: Listy orecha varíme na miernom ohni aspoň 30 minút. Následne 30 minút lúhujeme, potom precedíme do pripraveného kúpeľa. Kúpeľ je vhodný pri všetkých kožných a pohlavných infekciách.

Prírodne liečivá sú niekedy tie najlepšie.
Zdroj: Shutterstock

Korene proti „korone“

Radí Peter Havasi, bylinkár

Peter Havasi sa popri práci realitného odborníka a trénera venuje histórii prírodného liečenia. Našiel značne užitočné informácie a herbálne recepty, ktorými sa v minulosti vedeli uchrániť civilizácie proti virózam. Ako sám vraví, niekde na ceste počas boja s touto chorobou sme zabudli na budovanie imunity prírodnou doplnkovou výživou (čaje, vývary, maceráty, extrakty), čo je alfa a omega v boji proti akejkoľvek chorobe. „Prikláňam sa ku kombinácii niekoľkých koreňov a plodov, ktoré vieme nájsť aj u nás na Slovensku. V minulosti robili ľudia vývary a za desaťročia všetky tieto rastliny a ich zdravotné účinky odborníci dôkladne študovali pod mikroskopom na prestížnych inštitútoch.“ Preto odporúča tieto:

1. Orech kráľovský (plod)
2. Cesnak pravý (koreň)
3. Pestrec mariánsky (plod)
4. Kostihoj lekársky (koreň)
5. Všehoj ázijský (koreň)
6. Orech čierny (plod)
7. Dub biely (kôra)
8. Lopúch čierny (plod)
9. Púpava lekárska (koreň)
10. Ďumbier lekársky (koreň)

Peter Havasi odporúča proti korone korene plodov.
Zdroj: archív respondentov

Sú odolné a robia odolné aj nás

„Vedľajšie účinky koreňov spomínaných rastlín nie sú známe, vývary sú vhodné aj pre deti a starších ľudí. Určite by sme vedeli pripraviť aj iné čaje, napríklad z listov alebo kvetov, no verím, že korene zdravia nájdeme v skutočných koreňoch, ktoré rastú v prírode okolo nás. Pretože v zemi sa nachádza ložisko baktérií, vírusov a parazitov. Logicky mi dáva zmysel, že korene majú neľahkú rolu, aby v tomto nehostinnom prostredí prežili. Preto sú vybavené rôznymi imunitnými zložkami, ktoré ich robia odolnými. Keď ich zjeme, stávame sa odolnými aj my,“ vysvetľuje bylinkár, prečo odporúča práve korene rastlín.