Nenápadný, no kľúčový: Prečo je slezina taká dôležitá a ako jej problémy ovplyvňujú zdravie?
17. 3. 2025, 14:00
Ktoré sú najčastejšie diagnózy sleziny a ktoré vyšetrenia ich môžu preukázať?
– K poškodeniu a ruptúre sleziny dochádza predovšetkým po úraze a sprevádza ich závažné až životunebezpečné krvácanie. V tomto prípade sa musí slezina operačne odstrániť. Splenektómia je tiež metódou liečby viacerých hematologických ochorení, ako napríklad imúnnej trombocytopénie a iných, ak zlyhá liečba liekmi. K poškodeniu funkcie sleziny vedú viaceré autoimunitné, infekčné a onkologické ochorenia, ale tiež trombóza lienálnych ciev, ktoré zabezpečujú cirkuláciu krvi v slezine. Diagnostika sa zameriava predovšetkým na samotné primárne ochorenia. Zobrazovacími vyšetreniami, ako sú sonografia či CT, je možné zistiť trombózu ciev, infarkt sleziny, krvácanie, prípadne onkologické ochorenie.
Je možné slezinu liečiť bez toho, aby sa vyoperovala?
– V prípade čiastočnej poruchy funkcie sleziny liečime príčinu, teda ochorenie, ktoré k takémuto poškodeniu viedlo. Nie vždy je to však možné.

Môže nejaký problém so slezinou ohroziť na živote?
– Závažný stav je ruptúra sleziny, ktorá môže okamžite ohroziť na živote najmä stratou krvi. Slezina je výrazne prekrvená a krvácanie je často masívne, v týchto prípadoch sa musí operačne odstrániť. Ďalšia možnosť ohrozenia života je u pacientov so zníženou funkciou sleziny alebo u pacientov s už odstránenou slezinou, a to spomínaný rozvoj ťažkej sepsy vyvolanej predovšetkým opuzdrenými baktériami. Takáto komplikácia je častejšia, ak sa splenektómia realizovala v detskom veku.
Po odstránení sleziny preberú jej funkcie iné orgány?
– Áno, po odstránení sleziny jej funkciu nahradí pečeň, lymfatické uzliny a ďalšie orgány a bunky imunitného systému. Slezina je jedným z orgánov imunitného systému a významne pomáha k účinnej imunitnej odpovedi, aktivácii imunitných buniek, regulácii imunitnej odpovede a k „čisteniu“ krvi od cudzích alebo poškodených vlastných častíc a buniek, najmä krviniek. Tieto deje však prebiehajú aj v iných orgánoch a sú po odstránení sleziny čiastočne nahraditeľné.

Aké sú najčastejšie problémy sleziny?
Splenomegália – zväčšená slezina
Často si tento problém subjektívne ani nevšimnete a to, že máte zväčšenú slezinu, sa odhalí náhodne pri ultrazvukovom vyšetrení brušnej dutiny, prípadne ju lekár nahmatá. Na vyšetrenie sleziny sa tiež používa CT, MR, občas aj biopsia a rozbor krvi. Môžete pociťovať tlak pod ľavými rebrami či napätie v ľavej polovici brucha, nafukovanie, zažívacie problémy. Za zväčšenou slezinou môžu byť rôzne diagnózy ako autoimunitné ochorenia, vrodená anémia, reakcia na vírusovú, bakteriálnu či parazitárnu infekciu, prípadne nádor či cysta. Slezina sa môže zväčšiť aj v dôsledku cirhózy pečene, pankreatitídy, srdcovo-cievneho ochorenia a ďalších zdravotných problémov. Zväčšená slezina sa ako taká nelieči, je potrebné odstrániť vyvolávajúce ochorenie.
Akcesórna slezina
Ide o jeden či viac uzlov tkaniva sleziny, ktoré sa môže vyskytovať v brušnej dutine asi u 20 percent ľudí. Po odstránení sleziny môže toto tkanivo čiastočne prebrať jej funkciu. Naopak, ak bola slezina vyoperovaná pre hematologické ochorenie, je potrebné odstrániť aj akcesórnu slezinu.
Asplénia – chýbajúca alebo nefunkčná slezina
Najčastejšie po vyoperovaní sleziny, zriedkavo vrodená asplénia. Bez sleziny máte zvýšené riziko vzniku závažných infekčných ochorení. Preto sa ešte pred splenektómiou zvyčajne vykonajú preventívne viaceré očkovania proti rizikovým patogénom a viaceré očkovania sa po čase odporúča pravidelne opakovať.
Ruptúra sleziny
Pri úraze, údere do brucha či otvorenom zranení brucha môže dôjsť k poškodeniu sleziny. Javiť sa môže ako bolesť za ľavými rebrami či nad lopatkou a citlivosť na dotyk v týchto miestach, tiež rýchly tep a závraty. Krajným riešením je splenektómia, no lekári sa snažia o úplné či aspoň čiastočné zachovanie sleziny.
Hypersplenizmus
Ak sa slezina snaží nadmerne plniť svoju normálnu funkciu, môže začať poškodzovať zloženie krvi a predčasne z nej filtruje červené alebo biele krvinky, aj keď sú v poriadku. Takisto môže zadržiavať krvné doštičky, čoho výsledkom je zlé zrážanie krvi.
Dvojdobá ruptúra sleziny
Po poranení brucha sa s odstupom niekoľkých dní až týždňov môže objaviť náhle krvácanie, keď v dôsledku trvalého vnútorného krvácania povolí slezinné puzdro.
Cysty sleziny
Sú pomerne zriedkavé a často nevyžadujú žiadnu liečbu.