Reklama

Nenávratná strata pamäti

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Alzheimerova choroba nie je žiadna slasť. Trápi nielen samotných postihnutých pacientov, ale aj ich rodiny. Choroba starých ľudí často prináša aj smrť.

Hoci na Slovensku dosiaľ neurobili epidemiologickú štúdiu výskytu Alzheimerovej choroby, možno predpokladať, že týmto ochorením u nás trpí 30- až 56-tisíc ľudí. „Nepriamo sú však postihnutí aj najbližší príbuzní, ktorí sa o nich starajú. Tých je asi 130- až 150-tisíc,“ zhodujú sa psychiater doc. MUDr. Ľubomír Vražda a riaditeľka Centra MEMORY PaedDr. Mária Čunderlíková. Alzheimerova choroba je deštruktívne ochorenie mozgu, ktoré vedie k demencii čiže k trvale postupujúcemu a nezvratnému poklesu intelektu. Ochranu proti vývoju tejto choroby do istej miery poskytuje trvalá námaha mozgu. Vyššie vzdelanie a psychická aktivita tvoria duševnú rezervu, ochorenie postupuje pomalšie. Ľudia s nízkym vzdelaním takúto ochranu nemajú a porovnateľné postihnutie u nich vyvolá rýchlejšiu stratu sebestačnosti. Ochorenie vedie nakoniec k smrti.

Pomoc pre chorých

Nezisková organizácia Centrum MEMORY zabezpečuje na Slovensku kompletnú starostlivosť nielen ľuďom trpiacim poruchami pamäti, ale aj ich príbuzným. „Na jednej strane poskytujeme služby v oblasti prevencie vzniku problémov s pamäťou formou tréningov pamäti a vitality, ktoré predstavujú účinný spôsob, ako si možno jednoduchou a zábavnou formou udržať každodennú aktivitu mozgových buniek,“ hovorí správkyňa Nadácie MEMORY Ing. Alžbeta Veselá. Na druhej strane centrum pomáha riešiť konkrétne situácie jednotlivcov aj rodín, ktorých sa Alzheimerova choroba týka, a to diagnostikovaním a liečbou v psychiatrickej ambulancii, pri špeciálnom dennom pobyte spojenom s aktivizačným programom, odborným poradenstvom v ambulancii liečebného pedagóga, alebo na bezplatnej infolinke Alzheimerovej choroby 0800 15 77 77.

Psychicky na dne

„Chorí sú často rozrušení, pretože cítia, že niečo s nimi nie je v poriadku. Nedokážu však svoju situáciu pochopiť. Bývajú úzkostliví a depresívni. Ich osobnosť sa mení a správanie sa stáva sociálne neúnosným. Je narušená ich schopnosť vykonávať každodenné aktivity,“ tvrdí pani Veselá. V psychiatrickej ambulancii centra sa vyšetrujú a liečia duševné poruchy i poruchy správania. Prioritne sa zameriavajú na včasnú diagnostiku demencií a poskytujú tiež vyšetrenia objasňujúce genetické súvislosti Alzheimerovej choroby.

Aké sú prvotné príznaky choroby?

- Postupná strata pamäti,
- problémy s vykonávaním bežných každodenných aktivít, ako je napr. varenie či obsluha sporáka,
- problémy s rečou, zabúdanie slov, problémy s vyjadrovaním, nahrádzanie slov inými,
- pacienti žijú mimo času a priestoru, neorientujú sa, môžu sa stratiť na ulici,
- postihnutí touto chorobou prestávajú racionálne uvažovať, môžu sa nezmyselne správať, majú problémy s abstraktným myslením,
- prekvapivé a náhle zmeny nálady bez zjavného dôvodu,
- ľudia s Alzheimerovou chorobou sú zmätenejší, ustrašenejší a podozrievavejší.