Neničte si vlastné telo! Ako sa správne starať o svaly?
13. 4. 2010, 12:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:28)

Zdroj: Archív
Ak podceníte svoje fyzické možnosti, hrozí vám natiahnutie, pomliaždenie svalov, modriny či pretrhnutie svalov.
Regenerácia tak môže trvať, podľa rozsahu poškodenia, aj niekoľko mesiacov či rokov.
MUDr. Július Kazimír, rehabilitačný lekár Rehabilitačné centrum MOON, Bratislava
Ako si môžeme poškodiť svaly?
Svalová sústava ľudského tela je pripravená na mnoho činností - od tých najprecíznejších až po heroické športové výkony. Na druhej strane má svoje limity, ktoré treba rešpektovať a poznať fyziológiu telesných cvičení. Laik to často nedokáže a výsledkom sú najrôznejšie poškodenia svalového aparátu. V kontaktných športoch je to najčastejšie pomliaždenie svalu tupým nárazom s následným miestnym zakrvácaním - „modrinou“. Bežné je natiahnutie svalu s výraznou bolestivosťou v priebehu svalového bruška. Sval sa môže čiastočne aj natrhnúť. Najhoršia situácia je úplné pretrhnutie svalu so stratou jeho mechanickej funkcie. V iných situáciách je výsledkom poškodenia opakované namáhanie a preťažovanie svalového aparátu.
Aký typ pohybu je pre našu svalovú sústavu najlepší?
Všetko závisí od cieľa, ktorý chceme dosiahnuť. Aeróbne aktivity sú vhodné na kvalitnú funkciu kardiovaskulárneho aparátu a odbúravanie tukov. Budovanie svalovej hmoty vyžaduje špeciálny režim záťaže, dávkovanie a série opakovaní. Kruhový tréning kombinuje posilňovanie s aeróbnym tréningom. Cvičenie na vytrvalosť má svoje vlastné metodické pravidlá. Spevnenie svalov a zlepšenie rozsahu pohybov dosiahneme zase skôr Pilatesovými cvičeniami.
Ako sa zbaviť bolesti svalov po cvičení a ako jej predísť?
Základom je svalová „anamnéza“, teda ako je ten-ktorý jedinec trénovaný. Špecialista potom dokáže navrhnúť optimálny cvičebný program. Cieľom cvičenia by mala byť skôr ľahká svalová únava a pozitívna energia do ďalších lekcií. V praxi vidíme často opak – vedomé „ničenie“ vlastného tela, kasárenský dril, premočené dresy, ktorý funguje iba dovtedy, kým telo ešte toleruje toto nezodpovedné zaobchádzanie. Takže, predísť svalovej bolesti znamená najprv zapojiť myseľ.
Môže byť bolesť svalov príčinou nejakého ochorenia?
Ako sme spomínali, opakovane namáhaný a preťažovaný sval je časovanou bombou pre postupné objavovanie ťažkostí. Okrem toho existujú diagnózy závažnejšieho charakteru, pri ktorých je svalová sústava postihnutá ako systém. Tieto už patria do starostlivosti neurológa či reumatológa.
Ako sa správne starať o svaly?
Rozvička pred cvičením je základ. Strečing na začiatku hodiny pripraví lepšie podmienky pre záťaž a je vhodný aj na záver lekcie - spolu s krátkou relaxáciou. Nasledujúca hodinová regenerácia fyziologicky uzavrie celý cyklus.
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!