Nepáčim sa SAMA SEBE! Novodobá epidémia žien, ktorú tak podceňujeme, pričom následky sú hrozné
27. 9. 2023, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:21)

Zdroj: Shutterstock
Môžeme zmeniť naše telo alebo seba, aj keď nie sme dokonalé? Sú riešením diéty, telesné tréningy alebo je pes zakopaný niekde inde? Čo radia odborníci na výživu a psychológovia?

Mnoho žien sa v rôznych momentoch života necíti byť so sebou spokojné. Problémy máme najmä s nízkym sebavedomím. „To často vyplýva aj z toho, ako vnímame svoj vzhľad,“ hovorí psychologička Daniela Borecká. „Ženy sa často fixujú na nedostatky a majú potom potrebu ich odstraňovať, maskovať a niekedy až nezdravým spôsobom dosahovať priblíženie sa k akémusi spoločensky žiaducemu a prezentovanému ideálu žien. Ten je však často iba ilúzia vytvorená pomocou retuše, filtrov a úprav. A tak takéto porovnávanie sa s nerealisticky vyobrazenými ženami v nás nemôže, prirodzene, vyvolať pocity spokojnosti a sebaakceptácie,“ vysvetľuje odborníčka svoje poznatky z praxe. Dodáva tiež, že našu hodnotu predsa neurčuje to, aké číslo ukáže váha, či to, že máme nedokonalosti pleti, alebo že náš nos nie je ako z katalógu plastického chirurga!
Čo hovoria druhí a čo my?
Niekedy môže problém vyplývať z toho, čo nám o nás hovoria druhí, a teda z prostredia, ktorého zmena nám môže prospieť. Nízke sebavedomie však býva často výsledkom práve toho, čo si hovoríme a myslíme o sebe my. Ba čo viac, týmito kritickými komentármi, ktorými sa častujeme, môžeme nevedome vytvárať príklad aj pre naše deti. Tie od nás často preberajú vzorce správania a aj nazerania na seba, a tak v nich pestujeme nízke sebavedomie už od malička. „Zvlášť citlivé môžu byť naše dcéry,“ upozorňuje ďalej znalkyňa duševných prejavov Daniela Borecká.
Negatívne komentáre vynechajte
Jedným z krokov, ako začať pracovať na zlepšení sebavedomia, môže byť uvedomenie si takýchto komentárov a myšlienok, ktoré voči sebe máme, prípadne aj voči ostatným, a zastaviť ich. Psychologička ďalej radí, aby sme ich postupne menili na pozitívne a vyzdvihovali na sebe to, čo sa nám na nás páči a čo si na sebe vážime. Dôležité je tiež vydržať v priaznivom nazeraní na seba a následne si vybudovať zvyk, ktorý nám tiež môže pomôcť aj s prijatím samej seba. Je potrebné sa so všetkými vnímanými nedostatkami naučiť pracovať a nejakým spôsobom ich prijať. Tvoria totiž našu špecifickú osobnosť a zároveň výnimočnú a nezameniteľnú bytosť. Sme predsa originál, ktorý má vyššiu cenu než nejaká dokonalá kópia. „Ak však stále máme pocit, že cesta za zlepšením sebavedomia je pre nás zložitá a dlhá a samy po nej nezvládame kráčať, je vhodné vyhľadať radšej psychológa,“ radí psychologička Daniela Borecká.
Zajedanie emócií
Nespokojnosť so svojím telom vedie tiež napríklad k prejedaniu sa a emocionálnemu jedeniu. Teda zajedaniu emócií. Pri emocionálnom jedení totiž potrebujeme niečo iné než jedlo, pretože nie je hladné naše telo, ale duša. Čím viac sa naučíme svoje telo mať rady, tým menej budeme nespokojnosť zajedať. „Uvedomme si, že naša postava sa počas života mení. To, že v nejakej fáze života priberieme, ešte neznamená, že už nikdy neschudneme. Na druhej strane však nie je správne mať nereálne očakávania,“ približuje poradkyňa v oblasti celostnej výživy Simona Harvišová.
Zdroj: Shutterstock
Majte sa rada s akýmkoľvek telom. Vaša hodnota totiž nie je naň viazaná.
Majte rady kilá navyše
Odborníčka opisuje, že tu patrí napríklad túžba mať postavu spred piatich rokov. V prvom rade je potrebné začať mať rada samu seba s akýmkoľvek telom. Na prvé miesto by sme mali klásť v tomto prípade najmä bezpodmienečnú formu lásky. „Ide o takú lásku, ktorá prijíma bez rozdielu, nekladie podmienky, neporovnáva, nehodnotí, nesúdi. Väčšinou sa takto správame k ľuďom, na ktorých nám záleží. Ak moja dobrá kamarátka priberie, neprestanem sa s ňou baviť. Ak priateľ stratí prácu, neprestanem ho milovať… Ale málokedy sa takto dokážeme správať aj k sebe,“ ozrejmuje. „Štíhle telo môže byť u niekoho výsledok snahy a telesnej námahy, u niekoho samozrejmý jav, ktorý nestojí veľa úsilia, a niekedy dokonca prejav problémov, choroby či stravovacej poruchy,“ zamýšľa sa výživová poradkyňa.
Prečo sa ani štíhli nevyhnú nespokojnosti? Čítajte na 2. strane...
Ani štíhli sa nevyhnú nespokojnosti
Pohyb a strava sú pre telo dôležité, ale neplatí, že vaše telo je vaša vizitka. To je absurdné tvrdenie. „Žijeme totiž v dobe, keď to, čo vidíme, už nie je výsledok zdravého stravovania, ale mnohých drahých a pre väčšinu ľudí nedostupných zásahov do ľudského tela, ako sú napríklad botoxové injekcie a podobne. Nie každý si plastické operácie, vitamíny, krémy či ozdravné kúry a zábaly môže dovoliť.“ Len pár privilegovaných jedincov môže do svojho tela investovať také vysoké sumy. A najsmutnejšie je, že aj tí najkrajší a najštíhlejší ľudia nie sú spokojní so svojím telom. Dokonca už osemročné deti majú poruchy príjmu potravy, lebo žijeme v spoločnosti, kde sa vzhľad predáva ako cesta k úspechu a spokojnému životu. „Človek nepotrebuje byť štíhly, aby mohol byť zdravý a šťastný,“ myslí si poradkyňa Simona Harvišová.
Zdroj: Shutterstock
Výzor nehovorí nič o tom, čoho ste schopná, aké talenty v sebe máte, čo všetko dokážete. Majte to na pamäti a zamerajte sa práve na to, čo vás robí výnimočnou.
Výzor nehovorí o schopnostiach
„Náš obraz seba či pocit spokojnosti so sebou nepochádza výlučne z toho, ako hodnotíme svoj vzhľad. K dobrému pocitu prispieva viacero faktorov,“ približuje svoj pohľad na vec aj psychologička Katarína Cimbová. Jedným z významných pilierov je podľa nej pocit kompetencie v zmysle rozpoznávania svojich potrieb a tiež schopnosť vedieť si ich naplniť. Preto aj rozriešenie tohto druhu nespokojnosti potrebujeme poňať komplexnejšie, pokračuje: „Pre nás, ženy, je prirodzené, že sa chceme páčiť a vyzerať dobre. Je tiež normálne, ak sa snažíme podchytiť svoje nedostatky a dostupnými spôsobmi pracovať na dosahovaní želaných cieľov. Problém nastáva, ak sa z nášho vzhľadu či výkonu stane kanál na sebapotvrdenie či kompenzáciu hlbších nedostatkov.“
Nenaplnené potreby
Ak sa už niekto ocitne v pasci frustrácie či nespokojnosti, možno je to vhodný moment na to, aby sa pozastavil a subjektívne prehodnotil koncept krásy. Dôležité je tiež preskúmať, či naša frustrácia nie je živená aj inými nenaplnenými potrebami. Znalkyňa duševných vlastností Katarína Cimbová tému uzatvára slovami, ktoré by sme si mohli vziať k srdcu, ak nás trápi nespokojnosť so sebou. „Naša vnútorná spokojnosť so sebou nie je totiž podmienená dokonalosťou. Tá napokon nie je možná, ale ani potrebná.“
Pomoc v skratke
1. Vytvorte si zoznam svojich úspechov, kvalít a vlastností, ktoré nie sú závislé od vášho vzhľadu. Pripomínajte si ich.
2 Presmerujte svoju pozornosť z chudnutia na svoje zdravie a pohodu. Skúste sa venovať pravidelnej fyzickej aktivite a zdravému stravovaniu nie preto, aby ste schudli, ale cítili sa zdravšie.
Zdroj: Shutterstock
Zamerať sa na to, čo máte rada, je jeden zo spôsobov, ako si zvýšiť sebavedomie.
3. Nájdite aktivity, ktoré vás bavia a v ktorých excelujete. Keď sa zameriate na veci, ktoré vám prinášajú radosť a kde sa cítite kompetentné, posilní to vašu sebadôveru.