Reklama

Nepodceňujte bolesť brucha: Kedy treba ísť k lekárovi?

Reklama

Raz nás nafukuje, potom upcháva, inokedy preháňa. Ak s tým máte problém dlhodobo, berte to ako signál. Vaše brucho vám dáva najavo, že má toho dosť.

Žalúdok si môžete podráždiť zlou stravou, ale aj keď prehĺtate problémy, obavy, nenávisť, agresiu a trápenie. Gastritída vám dáva znamenie, že v sebe zbierate nestráviteľné veci .Neprehĺtajte problémy, riešte konflikty otvorene, pozbierajte odvahu o svojich pocitoch hovoriť.

Je vaše trávenie OK? Otestujte sa!

Celkom jednoduchým testom môžete zistiť, či je vaše trávenie v poriadku. Ak sa z vášho brucha ozývajú neustále rôzne pazvuky, môžete si byť istá, že ide o nejaký problém. Keď vás ešte navyše pobolieva brucho, treba spozornieť. Ak sa tak deje niekoľko mesiacov, je načase zájsť za odborníkom. Trávenie by predovšetkým nemalo bolieť. Platí, že najlepšie nám trávi, keď o tom ani nevieme. Bez bolesti, úplne bez zvukov, žiadne škŕkanie, žblnkanie, bublanie.

Kedy treba vyhľadať lekára?

Ak sa bolesť brucha vyskytne jednorazovo, napríkladv spojení s virózou alebo po konzumácii ťažšej potraviny, na ktorú organizmus nie je zvyknutý, za problém to považovať nemusíte. Ak sa však ťažkosti pri trávení vracajú opakovane a bez konkrétneho dôvodu, mení sa intenzita a charakter bolesti, je potrebné navštíviť odborníka. V akom stave sú vaše črevá? Ich štruktúra je podobná bunkám veľkého mozgu. Aj to je vysvetlenie, prečo rôzne situácie pociťujeme bruchom.

1. Meteorizmus
Veľmi nepríjemný a najčastejší jav, ktorý sa odvíja od tráviacich ťažkostí. Len si tak zobnete a zrazu nezapnete gombík na sukni. A nielen to. Nafúknuté brucho, bolesti a kŕče vám pokazia akúkoľvek udalosť. Ak vás trápi dlhodobo, je dobré konzultovať ho s lekárom, ktorý vám popri stravovacích odporúčaniach navrhne prípravky s obsahom laktobacilov, látky na povzbudenie pohybu tráviaceho traktu či enzymatické preparáty.

2. Zápcha
Až 90 percent príčin zápchy je psychogénneho pôvodu, len zvyšných 10 vzniká pre črevné ochorenia či iné zdravotné príčiny. Rôzne emócie ako hnev či strach môžu spôsobovať ťažkú zápchu, ktorá následne vyvoláva zase iné zdravotné problémy. Definovať, kedy ide už o zápchu, nie je jednoznačné, frekvencia stolice je veľmi individuálna. Ideálna je denne, všeobecne ide o zápchu vtedy, keď sa vyprázdňujeme menej ako tri razy do týždňa.

3. Črevná neuróza
Vyznačuje sa nutkaním na stolicu, nepravidelným vyprázdňovaním a často tiež silnými bolesťami brucha spojenými s kolikou. Výnimočné nie je ani vracanie, nadúvanie alebo napríklad škŕkanie v bruchu. Postihuje takmer štvrtinu žien. Len menšina z nich vyhľadá lekársku pomoc. Ostatné sa dlhé roky zbytočne trápia.

4. Syndróm dráždivého čreva
Trpí ním takmer každá druhá žena. Predstavuje funkčnú poruchu pohybu črevných svalov, ktorú vyvoláva určité jedlo, prejedanie sa, ale aj telesná alebo duševná námaha, vzrušenie a podobne. Je to veľmi nepríjemná záležitosť, lebo nikdy neviete, či práve tento kúsok čokolády, hlt kávy či pagáč zjedený po ceste nevyvolá žblnkanie v črevách, pocit nafúknutia, nadmernú plynatosť či bolesť v bruchu.

5. Pálenie záhy
K páleniu záhy najčastejšie dochádza pri chybných stravovacích návykoch. Kyslá žalúdočná šťava, ktorá sa dostane zo žalúdka do pažeráka, je ako výbuch sopky, ktorá vo vašom vnútri chrlí žeravú lávu. Je to mimoriadne nepríjemný a bolestivý pocit za hrudnou kosťou. Keď vás páli záha 2 až 3krát týždenne dlhšie ako mesiac, určite zájdite k lekárovi. Ak je dráždenie sliznice pažeráka žalúdočnými kyselinami dlhodobé, môže vzniknúť vred aj zhubný nádor.

6. Žalúdočná neuróza
Máte časté bolesti brucha, pocit stiahnutého žalúdka, najmä pred dôležitými udalosťami trpíte nechutenstvom, pocitom na vracanie, hnačkou. Po lekárskom vyšetrení je orgán preukázateľne v poriadku, napriek tomu problémy pretrvávajú? Často pomôže zmena životného štýlu, zmiernenie pracovného tempa, úprava jedálneho lístka...

Najlepší ochrancovia vášho trávenia

■ brokolica a tekvica hokkaido sú jednotkou v rebríčku najúčinnejších potravín
■ surová kapusta patrí medzi jedinečných ochrancov črevnej flóry
■ cesnak, už pol strúčika denne, pôsobí ako antibiotikum
■ celozrnné cestoviny brzdia vznik rakoviny čriev
■ veľa vody, počas dňa vypite aspoň 11 pohárov tekutín, vaše črevá vám budú vďačné
■ jedno jablko denne znižuje rast rakovinových buniek v hrubom čreve a pečeni
■ mentol v mätovom oleji upokojí vaše podráždené črevá, uľahčuje odvádzanie vzduchu a redukuje pocit bolesti

Ako ich upokojiť a zmierniť stres

✷ Veďte si stravovací denník, tak nájdete tzv. spúšťače, ktoré spôsobujú problémy, a môžete sa im potom vedome vyhýbať.
✷ Balzamom sú kyslé mliečne výrobky (kefír, acidofilné mlieko, jogurt) a kyslá kapusta. Baktérie, ktoré sú v nich obsiahnuté, črevá dobre naštartujú.
✷ Odbremeňte ich. Rozdeľte si jedlo s vysokým obsahom cukrov na malé porcie.
✷ Pokúste sa znížiť svoj stres. Pravidelne si berte voľno, doprajte si autogénny tréning, čítanie knihy, prechádzku.
✷ Rozhýbte si peristaltiku! Chôdza, plávanie, joga podporia motoriku čriev.
✷ Termofľaša. Ráno si ju položte na brucho, aby sa vystresované črevá mohli uvoľniť. Pritom počúvajte upokojujúcu hudbu.

Cviky z jogy

Loďka
Ľahnite si na chrbát, dvíhajte sa a ruky natiahnuté nad hlavou pomaly prenášajte k chodidlám. V brušných svaloch musíte cítiť napätie. V tejto polohe zotrvajte 10 - 15 sekúnd, potom ruky natiahnite dopredu a hlavou sa dotknite kolien. Niekoľkokrát opakujte. Cvičenie odstraňuje problémy brucha, naštartuje lenivé črevá a zároveň spevní brušné svaly.

Tip na každé ráno

Masírujte si brucho jemnými krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek, stačí aj minútu poležiačky, keď sa zobudíte. Pravidelná automasáž brucha vám odstráni bolesti a prinesie výraznú pohodu.

Vyberáme pre vás niečo PLUS