Nepodceňujte fázy spánku: Môže to mať na vás negatívny dopad... TOTO si zaobstarajte!
10. 2. 2023, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:13)

Zdroj: shutterstock
Určite ste už počuli o tom, že čas, keď spíme a snívame, je rozdelený na rozličné časti. Práve tie ovplyvňujú, ako sa vyspíme. Závisí od toho aj to, v ktorej fáze sa prebudíme, ale aj to, aké máme návyky pred tým, než si ľahneme.

Poznáte to, jeden deň sa zobudíte čerstvá, svieža, akoby ste spali v bavlnke, na druhý deň sa cítite, akoby ste v noci absolvovali boxerský zápas a dostali niekoľko podpásoviek. Pýtate sa, ako je to možné, keď ste spali v tej istej posteli, šli ste spať v normálnom čase a vstávali ako obvykle? Nuž, môžu za to fázy spánku, pričom každá jedna je pre zdravý a plnohodnotný spánok veľmi dôležitá. Ak sa chcete ponoriť do blahodarného spánku každú noc, aby ste sa ráno cítili ako znovuzrodená, zbavte sa niekoľkých zlých návykov a naučte sa, čo ktorá fáza znamená.
Spánkové fázy
Pre každého jedinca je dôležitý hlboký spánok. Niekedy sa však stane, že sa len prehadzujeme zo strany na stranu a nie a nie zaspať. Ešte nezúfajte. Problém totiž nastane až vtedy, keď sa to opakuje príliš často. Vo všeobecnosti sa odhaduje, že dospelému človeku stačí na regeneráciu mozgu a tela približne 7,5-hodinový spánok. Každý je však iný, a tak sa ideálna dĺžka odhaduje veľmi ťažko. No počas spomínaných vyše siedmich hodín sa telo a mozog dokážu dostať do takzvanej REM fázy až päťkrát, čo je pre zdravie ideálny počet. Ak je spánku viac alebo menej, môže to spôsobiť zdravotné problémy.
Celkovo je spánok rozdelený do dvoch fáz, konkrétne REM a NON REM, pričom druhá spomínaná tvorí až 80 percent spánku a rozdeľuje sa na štyri regeneračné etapy.
Zdroj: Shutterstock
Aj fáza snívania je veľmi dôležitá.
NON REM fáza
1. etapa – zaspávanie
Trvá len niekoľko minút. Počas nej sa telo uvoľní, upokojí sa dýchanie a spomalí sa tep. Dochádza k svalovým sťahom a ku kŕčom, ktoré sa prejavujú nepokojnými rukami či nohami, takzvanými tikmi, ktoré vám možno váš partner vyhadzuje na oči.
2. etapa – ľahký spánok
V tejto etape dochádza k akémusi hlbšiemu ponoreniu do spánku. V tejto chvíli už svaly nie sú nepokojné a telo sa dostane do nehybného stavu. Spomalí sa aj mozgová aktivita, čím sa zabezpečí ochrana proti prebudeniu.
3. etapa – Mierny spánok
Telo ide do finále. Pokračuje spomaľovanie všetkých telesných procesov, klesá teplota tela a tep srdca sa dostane na svoje minimum. Ide o takzvaný delta spánok, ktorý je veľmi dôležitý pre telo.
4. etapa – najhlbší spánok
V poslednej etape sa mozog stará o to, aby bolo ťažké zobudiť vás. Môžeme povedať, že vtedy sme úplne mimo. Práve vtedy často dochádza k námesačnosti. Telo prechádza regeneráciou a dochádza k rastu svalov. Mozog si v tejto časti ukladá informácie z celého dňa do dlhodobej pamäti.
REM fáza
Vyššie spomenuté štyri etapy, ktoré tvoria spolu NON REM fázu, sa striedajú s REM, teda s tou, v ktorej snívame. V tejto fáze je mozog veľmi aktívny a dokonca mnohokrát dochádza k pohybu očí. Je dôležitá najmä pre duševné zdravie a tvorí asi 20 percent z celkového času spánku. Opakuje sa v troch až piatich cykloch, pričom na začiatku sú kratšie a ku koncu spánku sa predlžujú. REM fáze sa zvykne hovoriť aj paradoxná fáza. Prečo? Telo vtedy spí, no zároveň reaguje, akoby sme bdeli. Práve preto je toto ideálny čas, kedy sa prebudiť. Len si spomeňte, koľkokrát sa vám niečo snívalo, vy ste sa prebudili a nadávali ste, lebo ste chceli vedieť, ako sa sen skončí. Buďte rada, prebudili ste sa v tej najlepšej možnej fáze. Ak sa však do takejto fázy nedokážete dostať, neskôr môžete trpieť psychickými problémami. V prípade, že váš celkový nočný spánok nie je dostatočne dlhý, skracuje sa aj dĺžka jednotlivých cyklov REM fázy. Môže to nielen spôsobovať únavu počas dňa, ale negatívne to ovplyvňuje aj funkciu metabolizmu, nižší prah bolesti, zhorší sa vnímanie a pri opakovaných a častých udalostiach dokonca dochádza k zhoršeniu krátkodobej aj dlhodobej pamäti a sústredenia. Keď nemáme dostatok REM fázy, telo sa dostane do horšieho vyčerpania a organizmus sa to potom snaží dohnať tým, že po zaspaní skočí rovno do snovej etapy, čo rozhodne nie je dobré.
Zdroj: Shutterstock
Nepodceňujte jednotlivé fázy spánku.
S pribúdajúcim vekom sa to mení
Ako novorodenci sme v 80 percentách spánku v REM fáze. Otázkou však stále ostáva, či počas toho aj snívame. Keď už dosiahneme viac ako 30 rokov, mali by sme spánku venovať zvýšenú pozornosť. Vhodné je zaobstarať si smart hodinky, ktoré spánok monitorujú a informujú vás o jeho kvalite. Dokonca vás dokážu zobudiť v tej správnej fáze, aby ste boli celý deň nabitá energiou. Keď dosiahneme seniorský vek, počas noci veľmi ťažko dosahujeme hlboký spánok. Je to spôsobené tým, že v tomto veku človek zaspáva aj niekoľkokrát počas dňa. No to nie je zdravé pre organizmus.
Plnohodnotný spánok
Aby sme dosiahli takýto spánok, treba zharmonizovať jednotlivé fázy. To sa dá vďaka úprave návykov a zmenám okolitého prostredia. Všetko, čo robíme my alebo naše okolie, má totiž dosah na kvalitu spánku. Pred tým, než si ľahnete večer do postele, doprajte si čas na pokojné činnosti. Ideálne je, ak si nájdete vlastný spôsob predĺženia hlbokého spánku. Skúste čítanie kníh, meditáciu, jemnú hudbu. Sledujte, čo vám zabralo a kedy najlepšie spíte. Pred spaním izbu poriadne vyvetrajte. Ako sme už spomínali, pomáha aj monitoring spánku hodinkami, aplikácia v smartfóne či prístroj na monitorovanie spánku. Keď sa naučíte docieliť kvalitný spánok, prinesie vám to množstvo benefitov. Roztriedia sa spomienky, telo a myseľ sa pripravia na výzvy ďalšieho dňa, zlepší sa nálada, koncentrácia aj duševná výkonnosť. V opačnom prípade to môže priniesť zdravotné problémy.