Štípe to a reže tak, akoby nás bodali nožom. Ak ste to už zažili, desíte sa, že sa to bude opakovať. Niektoré z nás sa z toho vyliečia ihneď, iných sa infekcie močových ciest držia celé roky úporne ako kliešte. Podľa niektorých štatistík je infekcia močových ciest častejšia ako nádcha a každá piata z nás má šancu, že sa bude opakovať. Niektorým ženám sa kvôli tomu dokonca rozpadol vzťah či manželstvo. Čo s tým?

Ženské prekliatie

Keď to na nás príde, máme čo robiť, aby sme to zvládli. Psychicky aj fyzicky. Je to ako ženské prekliatie: intímny, delikátny problém, ktorému musíme čeliť oveľa častejšie než muži. „Infekcia močových ciest síce postihuje aj mužov, ale v oveľa menšej miere. Považuje sa za ženské ochorenie a môže za to najmä fakt, že ženy majú kratšiu močovú rúru,“ vysvetľuje MUDr. Lucia Trellová z Masarykovho onkologického ústavu v Brne. Zápal zvyčajne sprevádzajú bodavé bolesti, no niekedy môže v tele vystrájať bez toho, aby sme o ňom vedeli. „Zvyčajne sa prejavuje bolesťami v bedrovej časti alebo podbrušku, teplotou, pálením pri močení, častejším nutkaním na toaletu, ale aj napínaním a vracaním. Moč býva zakalený, niekedy obsahuje krv. Pozor, chronické formy bývajú aj bez bolesti,“ upozorňuje lekárka. Niektorým takto postihnutým stačí naozaj málo, napríklad sedieť na studenom mieste. Sliznice mechúra sa totiž podchladia a vzniknú v nich ideálne podmienky na množenie baktérií spôsobujúcich zápal.

Prečo sa nám to stane

V 90 % prípadov zápal spôsobujú baktérie E. Coli, ktoré žijú v hrubom čreve a na koži v okolí konečníka. Ak sa dostanú cez pošvu do močovej rúry, je zle! Baktérie podráždia steny mechúra a vyvolávajú zápal sliznice. Je to akoby sa koža spálila od slnka. „Toto sa môže stať pri nedostatočnej hygiene alebo keď sa po toalete utierame opačne než treba, teda nie smerom dozadu, ako je to správne, ale od konečníka k pošve. Veľa žien dostane infekciu po pohlavnom styku, kedy ju môže infikovať partner, a, samozrejme, pri prechladnutí,“ hovorí Lucia Trellová.

Neriskujte! Liečte sa!

Neliečená infekcia totiž môže postihnúť aj obličky. Po každom zápale sa sliznica hojí, po častých a poriadne neliečených zápaloch môže byť taká zjazvená, že spôsobí nepriechodnosť močových ciest. „Časté zápaly môžu poškodiť aj zvierač močového mechúra a pacientka si vlastne vypestuje inkontinenciu! Keď sa zápal z močovej rúry dostane vyššie do panvy k vaječníkom, vajíčkovodom či maternici, nielenže môže spôsobiť chronické bolesti panvy, ale aj neplodnosť,“ hovorí o ďalších možných dôsledkoch „močákov“ doktorka Trellová. Ak sa infekcia opakuje častejšie, je potrebné aj imunologické vyšetrenie. Mnohí lekári sú za to, aby aj partner absolvoval urologické vyšetrenia. Nie je nezvyčajné, že lekár pošle ženu aj ku gynekológovi, aby sa vylúčili prípadné anatomické zmeny, ktoré by mohli naznačovať nádorové ochorenie.

Na koho sa obrátiť

Váhate, či zájsť k všeobecnému lekárovi, gynekológovi či nefrológovi? V zásade je to jedno, len nečakajte, že ako bolesti prišli, tak aj odídu. „Pri prvých príznakoch je dobré piť veľa tekutín, vhodný je aj urologický čaj a čokoľvek s obsahom brusníc. Pomôcť môže aj vitamín C, pretože sťažuje baktériám podmienky na množenie. Ak príznaky a bolesti neustúpia počas dňa, je nevyhnutné navštíviť lekára a nasadiť aspoň trojdňovú antibiotickú liečbu,“ vysvetľuje lekárka. Nedostatočne liečený zápal zvyšuje riziko, že sa zopakuje a prejde do chronickej formy.

Kedy určite navštíviť lekára

› ak máte krv v moči
› ak máte bolesť v spodnej časti chrbta alebo v bedrovej oblasti
› ak máte súčasne zvýšenú teplotu, pocity nevoľnosti a je vám na vracanie

Ako si môžete pomôcť

› Nikdy nezadržiavajte moč. Ak sa mechúr dlho nevyprázdni, nazhromaždí sa v ňom väčšie množstvo baktérií. Baktéria E. Coli je schopná zdvojnásobiť svoj počet za 20 minút. A čím viac baktérií, tým viac bolesti!
› Ak je moč veľmi svetlý, organizmus má dostatok tekutín. Ak je tmavý, prísun tekutín je nedostatočný.
› Časté výplachy ničia prirodzenú bakteriálnu flóru pošvy a vytvárajú podmienky na šírenie baktérií E. Coli. Intenzívne baktericídne mydlá pôsobia rovnako zle ako výplachy.
› Pite dva až tri litre tekutín, čím viac pijete, tým rýchlejšie bolesť ustúpi.
› Nenoste bundičky do pásu, nedovoľte dcéram nosiť holé kríže, holé pupky.
› Nohy majte stále v teple, nechoďte doma po studenej podlahe.

Intímne P. S.

› Kým zápal trvá, nie je vhodný čas na sex, ani najväčšia rozkoš nestojí za tie dôsledky.
› Utierajte si konečník vždy spredu dozadu, je až na počudovanie, koľko ľudí to nerobí správne.
› Pred aj po pohlavnom styku sa vždy vymočte, penis môže zatlačiť do mechúra baktérie, ktoré sa zdržujú pri ústí močovej rúry, vymočenie po styku ich účinne odplaví