Reklama

Nepríjemná diagnóza: Bojím sa ľudí!

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Bojíte sa ísť medzi ľudí. Máte strach, že druhí sa na vás pozerajú. Nedokážete v prítomnosti cudzích jesť, telefonovať či vypísať šek. Odmietate pozvania, opravár v byte je pre vás neprekonateľný problém. Čo sa to s vami stalo?

Desím sa, že sa mi niekto prihovorí

Tlmočníčka IVANA (35) je vtipná, múdra, rozhľadená. Vedia to však o nej iba tí najbližší priatelia. Doslova hororovým okamihom je pre ňu zoznámiť sa s neznámym človekom. „Keď sedím v tlmočníckej búdke, všetko je v pohode. Polhodinu pred záverom tlmočenia však musím zhltnúť upokojujúcu tabletku. Začne mi búšiť srdce, vyschne mi v hrdle, trasiem sa. Viem, že musím prejsť popri stovke účastníkov medzinárodnej konferencie. Desím sa predstavy, že sa mi niekto prihovorí, ale neviem si to rozumne zdôvodniť,“ hovorí. Organizátori konferencie, ktorí pozývajú Ivanu na simultánne tlmočenie, vždy vysoko oceňujú jej výkon. Nikto však netuší, že táto dospelá žena nie je schopná si domov privolať ani opravára kvapkajúceho vodovodu, aby s ním nemusela komunikovať. Jej diagnóza znie: sociálna fóbia.

Nepríjemná diagnóza

Pre niekoho je úplne normálne ísť s kolegami na obed, pre niekoho je to hotové utrpenie. Ak je vaša úzkosť v spoločnosti natoľko veľká, že zasahuje do vášho každodenného života a medziľudských vzťahov, je pravdepodobné, že trpíte sociálnou fóbiou. „Sociálna fóbia je v populácii rozšírenejšia viac, ako si myslíme, je to tretia najčastejšia psychiatrická porucha. Je liečiteľná, väčšina fobikov, ktorí prejdú terapiou, sa vracia do produktívneho života,“ hovorí psychiater MUDr. Jozef Hašto. Problém, však je, že veľká časť ľudí nenavštívi odborníka. Neraz sa k tejto sociálnej fóbii pridávajú ďalšie špecifická fóbie, napríklad strach z uzavretých priestorov (výťah) alebo otvorených (strach prejsť cez námestie) či panická porucha. Niekedy sa pridružuje aj depresia. Efektívna liečba spočíva v užívaní liekov, psychoterapii alebo v kombinácii psychoterapie a liekov. Ich užívanie vždy nastavuje lekár.

Ako sa zistí

Neexistuje žiaden špecifický test, ktorý by lekárovi povedal, že máte sociálnu fóbiu. Lekár musí zohľadňovať rizikové faktory, vaše príznaky, vaše odpovede na otázky týkajúce sa strachu zo spoločnosti, vyhýbanie sa situáciám alebo hrôzu z nich, ktoré spôsobujú úzkosť. Sociálna fóbia nie je ochorenie, ktoré si dokážete diagnostikovať sami, určenie správnej diagnózy si vyžaduje odborníka, najlepšie psychiatra. Sociálna fóbia je rovnaký zdravotný stav ako cukrovka, vysoký krvný tlak alebo srdcové ochorenie. Ide o skutočnú chorobu, nie je to vaša chyba a nie je dôvod sa za ochorenie hanbiť.

Pre fobika je usporiadanie oslavy narodenín v práci obrovský problém. Málokto tuší, aké utrpenie prežívajú

Byť hostiteľom či usporiadať oslavu narodenín na pracovisku je pre fobika podobné‚ akoby ho niekto posotil na skok padákom z lietadla. Túto situáciu dobre pozná 49-ročná redaktorka EVA:
„Nikdy v živote som svoje narodeniny neoslavovala v práci. Raz ma mama prehovorila, aby som odniesla do roboty zákusky na oslavu svojich narodenín. Nedokázala som jej odmietnuť, tak som ich dala do chladničky v redakcii, ale nenašla som odvahu ponúknuť kolegov a upriamiť tak na seba seba pozornosť. Každý deň som si povedala, že dnes to urobím, po dvoch týždňoch som ich pokazené tajne vyhodila,“ hovorí Eva.

Pre 13-ročnú ALENKU je zase nočnou morou predstava, že ju pani učiteľka pošle s triednou knihou do susednej triedy. Pre iných je to vynikajúca možnosť uliať sa z hodiny, pre ňu sú to minúty pekelných múk. Keď má odpovedať pred tabuľou, potí sa, očervenie a trasie sa jej hlas. Hoci je vynikajúca žiačka, nikdy sa neprihlási. Psychoterapia, ktorú jej odporúčala detská psychiatrička, už začína mať efekt.

Prečo sa nám to stane?

Sociálna fóbia sa objavuje najčastejšie v období dospievania, medzi 15. a 18. rokom, nastupuje pomaly, pozvoľna, môže sa objaviť po sérii drobných neúspechov, opakovanom posmechu spolužiakov. Rodina, ktorá žije utiahnutým spôsobom, nikoho nenavštevuje, nikoho nepozýva si priam koleduje, že ich deti sa budú správať podobne. Nie je však výnimkou, že postihne ženu po dlhej materskej dovolenke, niekoľkoročnej izolácii a zamáva aj s manažérkou, ktorá bola vždy skvelá organizátorka.

Zemetrasenie v organizme

Ak má fobik vystúpiť na verejnosti, jeho organizmus prežíva hotové zemetrasenie. „Ak si chcete priblížiť ten hrozný stav, ktorý prežíva človek trpiaci touto fóbiou, predstavte si, že máte o pár sekúnd vystúpiť pred početné obecenstvo. Trému, ktorú pociťujete, vynásobte ešte niekoľkostonásobne,“ hovorí psychiater Igor Škodáček.

Každý, kto trpí týmto problémom, je však iný. Niektorí fobici majú tendenciu vyhýbať sa všetkým sociálnym situáciám, ktoré u nich spúšťajú tieto stavy, iní sú schopní trebárs ísť aj na večierok a bez problémov konverzovať s novými ľuďmi, ale zaplavuje ich úzkosť pri jedení alebo písaní na verejnosti.

MUDr. Jozef Hašto, psychiater Dá sa to liečiť

Sociálna fóbia postihuje rovnako mužov ako ženy. Žiadne obdobie života nie je na poruchu citlivejšie ako iné obdobia. Treba poznamenať, že na liečbu nie je nikdy neskoro, veľká šanca na úspech je aj po dlhoročnom trápení. Príznaky sociálnej fóbie nepodceňujte, berte ich tak vážne ako každú inú chorobu. Hľadajte podporu u druhých, konzultujte so svojím lekárom, s psychiatrom, psychoterapeutom. Zveriť svoje problémy psychiatrovi nie je hanba.

Čo prežíva fobik

- Chveje sa, potí, je nervózny, úzkostný,
- má pocit, že mu ide rozhodiť hrudník od tlaku, nedokáže sa nadýchnuť,
- cíti nevoľnosť až mdloby,
- búši mu srdce, má zrýchlený tep,
- má napäté svaly, sucho v hrdle a ústach,
- má pocit neskutočnosti, neschopnosť sústrediť sa,
- červená sa, kokce, trasú sa mu ruky.

Príznaky sociálnej fóbie

- Bojíte sa: byť stredobodom pozornosti, večierkov, jesť pred ľuďmi, schôdzí, stretnutí, verejného vystúpenia,
- hovoriť pred malou skupinou, pred autoritou,
- nadviazať konverzáciu, udržovať ju,
- požiadať si o to, čo človek potrebuje,
- z rozhovoru s cudzím človekom,
- telefonovať.

Z čoho ešte majú ľudia najčastejšie strach

druh fóbie príčina strachu
mysofóbia špina
nosofóbia choroba
karcinofóbia rakovina
zoofóbia zvieratá
antropofóbia ľudia
keraunofóbia búrka
školská fóbia skúšanie a školské prostredie