Nepríjemný zápal prichádza náhle a bez varovania: Ak neodhalíte príznaky včas, budete trpieť
30. 1. 2019, 11:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:19)

Zdroj: Shutterstock
Bolesti v podbrušku, nepríjemné pálenie, svrbenie a šteklenie v nohavičkách, neustály pocit, že musíte ísť na záchod... Zápal močového mechúra (cystitída) prichádza náhle a bez varovania. Viete, čo ho spôsobuje a ako sa pred ním chrániť?
Takto vzniká
Zápal močového mechúra vyvolávajú tyčinkové baktérie hrubého čreva Escherichia coli (E. coli), ktoré tam žijú spolu s množstvom ďalších črevných baktérií. Ak sa dostanú cez pošvu do močovej trubice, často máme problém. Na vine však môže byť aj prechladnutie, nedostatočne zahriate nohy, sedenie na studenej zemi či podložke, nedostatočná intímna hygiena, ale aj sex. So zápalmi močových ciest bojujeme najmä my ženy, a to bez ohľadu na to, či sme v sexe aktívne, alebo nie. U skôr narodených dám môže byť príčinou ťažkostí nedostatočné vyprázdňovanie či únik moču.
Zdroj: Shutterstock
Pite veľa vody a ovocných čajov, aby sa vám prečistili močové cesty.
Prečo ženy trpia viac
Možno vám tiež napadla otázka, prečo zápalom močového mechúra trpíme oveľa častejšie než muži, ako je to možné! Nie je to žiadna záhada, ide o to, ako máme skonštruované telo. Močová trubica ženy je trikrát kratšia ako tá mužská. Baktérie Escherichia coli sa tak ľahšie dostanú do močových ciest, kde páchajú škody.
Aké sú príznaky
K najčastejším signálom, že by ste mali rýchlo bežať k urológovi, patria bolesti pri močení, krv alebo hnis v moči, neustále nutkanie na močenie, svrbenie, pálenie a bolesti v podbrušku, bolesti v dolnej časti chrbta a v bedrách, zvýšená teplota, zimnica, v niektorých prípadoch dokonca aj nevoľnosť a zvracanie. Typická je aj malá tvorba moču, niekedy je to len zopár kvapiek. Pri močení pociťujete silné pálenie. Zmeny sú vidno aj vo vzhľade a sfarbení moču. Normálny moč má svetložltú farbu, ak to tak nie je, pravdepodobne sa vo vás deje niečo zlé. Práve kalný a zapáchajúci moč môže poukazovať na infekciu močových ciest.
Zdroj: Shutterstock
Bolestivému zápalu močového mechúra sa dá predchádzať.
Čo môžete pre seba urobiť
Nikdy nepodceňujte zápal močového mechúra a venujte problému dostatočnú pozornosť. Ten zápal je totiž zradný a ak ho zanedbáte, bude sa vám vracať často a ešte intenzívnejšie. Môže dokonca vyvolať vznik nádorov, takže pozor na to. K hlavným preventívnym opatreniam patrí jednoznačne dodržiavanie zdravého pitného režimu – a to aj v zime. Nezdržiavajte moč a pravidelne sa vyprázdňujte, vďaka tomu sa budú z tela vyplavovať choroboplodné zárodky, ktoré zápal vyvolávajú. Je všeobecne známe, že ženy, ktoré zadržiavajú moč, trpia infekciami častejšie. Každý deň vypite najmenej dva litre čistej nebublinkovej vody, časť môže byť aj s citrónovou šťavou. Oplatí sa venovať intímnej hygiene dostatok pozornosti a na toalete sa po potrebe utierať spredu dozadu, nikdy nie naopak. Zabránite tak baktériám E. coli dostať sa z čriev do močovej trubice.
Veľký pozor na obličky
Počas infekcie môže byť moč sfarbený doružova alebo dočervena. V tom prípade sa oplatí ihneď vyhľadať lekára a zabrániť tak rozšíreniu infekcie do obličiek.
5 NAJ tipov na prevenciu aj úľavu
Bolestivému zápalu močového mechúra sa dá predchádzať dodržiavaním nasledujúcich pravidiel:
1 Pite veľa vody a ovocných čajov, aby sa vám prečistili močové cesty.
2 Naordinujte si urologické a obličkové čaje s extraktmi zo žihľavy, z brezy a čučoriedky, ktoré podporujú produkciu moču.
3 Zvýšte prísun vitamínu C – ten znižuje hodnotu pH moču a v kyslom prostredí sa baktériám nedarí.
4 Pri návšteve toalety dôsledne dbajte na to, aby ste úplne vyprázdnili mechúr.
5 Pripravte si teplý prasličkový kúpeľ.