Reklama

Nerozumiete lekárom ani slovíčko? Vysvetlíme vám to

Pýtajte sa znova a znova! Nebojte sa spýtať na tú

Zdroj: archív

Reklama

Vybrali ste sa k lekárovi, absolvovali ste rôzne vyšetrenia a chcete vedieť, čo vám je. Lekár chrlí diagnózu tak rýchlo a v skratkách, že mu nerozumiete.

Žiaľ, reč medikov je pre nás laikov, ktorí sme neštudovali latinčinu a nemáme za sebou štúdium medicíny, celkom cudzia. Céerpéčko máte v norme, sedimentácia je zvýšená, kultivácie sú v poriadku, no glykémia je vysoká...

Vyjdete za dvere ordinácie a vlastne neviete, čo vám je. Čo znamenajú tie nezrozumiteľné skratky, latinské výrazy a názvy, ktoré na nás vychrlí lekár? Nechajte si ich vysvetliť aj niekoľkokrát. Máte na to právo. My sme pre vás pripravili tie najčastejšie.

Máte zvýšenú sedimentáciu: Je to zlé?

Už po hodine po odobratí krvi vám lekár dokáže povedať, či máte v tele zápal. Krvinky chorých ľudí totiž klesajú rýchlejšie ako krvinky zdravých. Toto užitočné zistenie, ktoré opísal švédsky lekár Robin Fahraeus pred sto rokmi, patrí aj dnes medzi základné laboratórne vyšetrenia pri zisťovaní choroby. Normálne hodnoty sedimentácie, v skratke FW, sú za prvú hodinu u mužov 3 až10 a u žien 5 až 15.

„Zvýšené hodnoty znamenajú, že vo vašom organizme sa odohrávajú zápalové procesy, onkologické ochorenie či ťažká anémia – chudokrvnosť. Možností je veľa, preto sú nevyhnutné ďalšie vyšetrenia,“ vysvetľuje lekárka Eva Smíšková, internistka Nemocnice s poliklinikou Medissimo. Extrémne vysoké hodnoty bývajú pri rakovine kostnej drene a pri reumatickej polyartritíde.

Urobím vám CRP: Na čo je to dobré?

Cítite sa zle, máte horúčku, bolí vás hrdlo. Je to na antibiotiká, alebo to stačí vyležať? C-reaktívny proteín je zápalový parameter, ktorý vám lekár stanoví z krvi. Ak má v ambulancii prístroj na zmeranie CRP, výsledok je hotový už do 4 minút. Hodnoty vyššie ako 10 mg/l hovoria o prítomnosti dlhšie prebiehajúceho zápalu v organizme. Lekár tak dokáže odlíšiť, či je v tele bakteriálna, alebo vírusovej infekcia. Ak nejde o baktérie, netreba nasadzovať antibiotiká. Za vyšetrenie sa platí približne 5 €. Nemajú ho všetky ambulancie.

Máte vysoké onkomarkery!

Onkomarkery sú produkty nádorových buniek, z ktorých sa uvoľňujú do krvi, no ich produkcia sa môže zvýšiť aj pri niektorých ťažkých zápalových ochoreniach. Vyšetrenie onkomarkerov má význam pre včasné odhalenie určitých nádorových ochorení, napríklad vaječníkov, hrubého čreva alebo prostaty, nenahrádza však pravidelné preventívne ani iné pomocné vyšetrenia a zobrazovacie metódy. Ak vám lekár zistí zvýšené hodnoty onkomarkerov, nemusí ísť o rakovinu. Možno ste len prekonali zápalové ochorenie.

Zhubné ochorenie sa musí potvrdiť ultrazvukom, CT či magnetickou rezonanciou. Potom treba buď urobiť cytologickú biopsiu, alebo priamo chirurgicky odstrániť chorobné ložisko.


Význam niektorých výsledkov z laboratórií

Glukóza v krvi

Hladina cukru v krvi ukazuje, či je slinivka schopná produkovať dostatok inzulínu na spracovanie potravy. Normálne hodnoty sú od 3,8 do 5,6 mmol/1. Vyššia hodnota znamená cukrovku. Prechodne zvýšená glukóza býva v tehotenstve. Nižšia hodnota môže signalizovať nádorové ochorenie slinivky.

Pečeňové funkcie

Overujú sa pečeňovými testami. Normálne hodnoty predstavujú čísla nižšie ako 0,73 a 0,66 S-ALT ukat/1. Vyššie čísla naznačujú možnosť hepatitídy, cirhózy, žltačky, pečeňových nádorov, infarktov a pľúcnych embólií.

Cholesterol

Normálne hodnoty sú od 3,5 do 5,0 mmol/1. Nižšie poukazujú na ochorenie štítnej žlazy. Vyššie zas zvýšené riziko predčasného vápenatenia tepien, riziko infarktu či mŕtvice.

Glukóza v moči

Akýkoľvek obsah cukru v moči už ukazuje na výskyt nepríjemného problému – cukrovky.

Bielkoviny

Keď sa v moči objavia bielkoviny, znamená to, že máte zápal, alebo vám nedostatočne fungujú obličky.

Krv v moči

Je to vždy problém. Môže znamenať zápal alebo prítomnosť močových kameňov.

Bilirubín

Výskyt žlčového farbiva v moči znamená ochorenie pečene alebo žlčových ciest.

PH moču

Číslo, ktoré určuje, aký kyslý alebo zásaditý je náš moč. Norma sa pohybuje od 6,4 do 6,8 PH. Ak je číslo nižšie, znamená to kyslosť alebo poškodenie stavebnej jednotky obličiek – nefrónu. Ak je vyššie ako 6,8, znamená to zásaditosť, a teda problém s obličkami.