Neustále by ste jedli? Za večný pocit hladu môžu 3 veci: Telo volá o pomoc, TOTO už neignorujte
29. 12. 2019, 7:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 20:19)

Zdroj: Shutterstock
Aj vy neustále bojujete s neutíchajúcim hladom? Prestaňte robiť tieto chyby a uľaví sa vám.
Poznáte to, stále niečo zobete, jete, ale nikdy nemáte dosť a o chvíľu vás zase prepadne chuť niečo ujedať. Telo vám cez hlad dáva najavo, že mu niečo chýba – voda, soľ alebo energia. Za večný pocit hladu často môžu rozhádzané hormóny, stres a zlý životný štýl.
Hlad je prezlečený smäd
"Mierna dehydratácia sa často skutočne maskuje za hlad. Pritom len potrebujeme doplniť tekutiny," vysvetľuje Alisa Rumsey z Americkej akadémie výživy a stravovania. Tento zmätok sa deje v časti mozgu, ktorá má na starosť reguláciu chuti a smädu. A vo chvíli, kedy telo vyšle signál, že má smäd, v tejto časti mozgu sa to všetko zmieša dokopy a vás prepadne chuť jesť. Nabudúce, až budete mať hlad, skúste si dať najprv pohár vody a počkajte aspoň 15 až 20 minút. Smädnému hladu môžete predísť, ak si dáte pohár vody každé ráno.
Nespíte? Hlad vás premôže!
Ak ste toho v noci príliš nenaspali, tak okrem kruhov pod očami a únavy sa budete musieť popasovať s hladom. Môžu za to hormóny ghrelín a leptín. Kým ghrelín stimuluje našu chuť do jedla a pri nedostatočnom spánku sa jeho hladina zvyšuje, leptín funguje opačne. Dodáva pocit sýtosti. A keď sa ho nevyplaví dostatok, núti nás to stále premýšľať nad tým, do čoho by sme sa ešte zahryzli. No nielen hormóny ovplyvňujú chuť do jedla a hlad po bezsennej noci. Telo je unavené a potrebuje dodať energiu, aby mohlo poriadne fungovať. A tú energiu najradšej získava zo sacharidov.
Zdroj: Shutterstock
S večným hladom sa dá účinne skoncovať.
S cukrom na horskej dráhe
Premýšľate, ako je možné, že keď si vezmete z balenia jednu sušienku, nič to s vami neurobí, ale akonáhle ich zjete viac, zrazu nemôžete svoje chute uspokojiť? Pritom, z čisto logického hľadiska, by to malo byť predsa naopak. Čím viac sladkého, tým menšia chuť na ďalšie. Lenže sladkosti sú plné rafinovaného cukru a jednoduchých sacharidov, ktoré vám okamžite zvýšia hladinu cukru v krvi, ktorá sa ale dlho hore neudrží a čoskoro sa prepadne. To znamená, že si telo zažiada o nový príjem energie, ktorú už úplne vyčerpalo. A takto to potom ide stále dookola. Ak vás prepadla chuť na sladké, dajte si radšej jedlo s dostatkom vlákniny, ktoré vás zasýti, a vy tak nebudete mať potrebu maškrtiť.
V hlavnej úlohe stres
Aj keď máte pocit, že jete pravidelne a vyvážene, ak sa dostanete do stresu, škvŕka vám v bruchu ostošesť. Pri dlhodobom napätí totiž telo vyplavuje hormóny adrenalín a kortizol, ktoré vyžadujú viac energie, než koľko majú k dispozícii. Kortizol navyše vie s touto energiou pracovať vo svoj prospech tak, že si ju schováva na horšie časy. Takže okrem toho, že ste stále hladní a máte tendenciu jesť, tak všetko, čo zjete, sa vám ukladá v podobe tukov, najčastejšie tých brušných. Skúste napríklad jogu, ktorá dokáže upokojiť aj tie najvystresovanejšie typy.
Zdroj: Shutterstock
S večným hladom sa dá účinne skoncovať.
Aperitív pred jedlom
Viete, prečo sa niekedy dáva aperitív pred jedlom? Aby mal stravník väčšiu chuť a hlad. Alkohol totiž dokáže navodiť pocit hladu, a to už pri jednom poháriku. Podľa štúdie, ktorá vyšla v časopise Apetite, po konzumácii alkoholických nápojov to ľudí ťahá častejšie ku oveľa kalorickejším pokrmom. Navyše alkohol dehydruje, takže sa opäť môže prejaviť staré známe, že hlad je prezlečený smäd. Striedajte vypité poháriky alkoholu s pohármi vody, ktorá vás opäť hydratuje a zaženie hlad.
Chýbajú vám bielkoviny
Mliečne výrobky, mäso, strukoviny – to všetko sú jedlá bohaté na bielkoviny, ktoré vám možno v jedálničku chýbajú. "Bielkoviny v žalúdku dodajú telu pocit sýtosti, a navyše dokážu potlačiť ďalšiu chuť k jedlu," vysvetľuje Rumsey. Ideálny denný príjem bielkovín je najmenej 46 gramov.
Zdroj: Shutterstock
S večným hladom sa dá účinne skoncovať.
Nemáte dostatok tukov
Rovnako ako nedostatok bielkovín sa prejavuje aj nedostatok tukov. Ale len tých zdravých, konkrétne nenasýtených mastných kyselín. Ak ich v jedálničku budete mať dostatok, nebudete musieť zápasiť s hladom už niekoľko desiatok minút po tom, čo ste dojedli. Okrem toho zdravé tuky sú prospešné pre mozog a srdce. Denný príjem tukov by mal byť zhruba 20 až 35 % celkového príjmu.
Príliš hltáte
Je to trochu začarovaný kruh – máte vlčí hlad, akonáhle sa dostanete k jedlu, zhltnete ho raz-dva, ale príliš vás to nezasýti a ste hladní zase. Takže siahnete po ďalšej porcii. Pritom ste už vlastne celkom plní, tak prečo by ste jedli ešte? Môže za to rýchle tempo. Ak človek hltá, tak sa síce žalúdok zaplní rýchlo, ale mozog nestihne dostať signál, že už telo energiu dostalo a už ďalšiu nepotrebuje. Mali by ste teda jesť pomaly, aby mozog stíhal všetky informácie spracovať. A aj keď máte potom hlad, nebuďte nedočkaví. Vydržte ešte dvadsať minút, aby to všetko mozog prijal.
Zdroj: Shutterstock
S večným hladom sa dá účinne skoncovať.