Reklama

Nezhubný nádor maternice: Mám myóm, čo s ním?

Gastroenterológovia ubezpečujú, že drvivá väčšina

Zdroj: archív

Reklama

Ženské reprodukčné orgány postihuje až o 60 percent problémov viac ako mužské. Mykózy, zápaly, cysty, nádory. Čo robiť, keď zistia, že máte myóm?

„Som šokovaná. Gynekologička mi ultrazvukom zistila 5-centimetrový myóm na maternici. Mám len 28 rokov a ešte túžime s manželom po druhom dieťati. Bojím sa, že prídem o maternicu. Musia mi ju vybrať?“

Vystrašená Ingrid, ktorá nám napísala do redakcie, sa právom zľakla. Aj keď je myóm nezhubný nádor, môže v tele narobiť šarapatu. Našťastie, Ingrid mala typ myómu, ktorý sa počas tehotenstva nezväčšil, a tak porodila zdravú dcérku. Sú však ženy, ktoré majú aj vyše 10 myómov. Často sú bezradné, lebo mnohí lekári ihneď navrhujú vyoperovanie maternice, niektorí dokonca aj pri jednom myóme. Ako sa rozhodnúť?

Prečo nás trápia?

Myóm je nezhubný nádor, ktorý vyrastá zo svaloviny maternice, z rovnakých svalových buniek. „Presná príčina tohto ochorenia, známeho aj ako leiomyóm či fibromyóm, nie je známa. Myómy maternice vznikajú pravdepodobne na základe viacerých faktorov: genetickej predispozície, rastových a ženských pohlavných hormónov. Objavujú sa v reprodukčnom veku, majú tendenciu rásť počas gravidity a zmenšovať sa po menopauze,“ vysvetľuje gynekologička.

Myómy maternice sa vyskytujú u viac ako 30 percent žien vo veku 40 až 60 rokov. Zvýšené riziko ich vzniku majú obézne ženy, ženy, ktoré nerodili, staršie ako 40 rokov, s výskytom myómov v rodine, s artériovou hypertenziou. Čoraz častejšie však trápia už aj mladé ženy, ktoré ešte nerodili. Po menopauze dochádza k ich zmenšovaniu.

Ako spoznáme, že ich máme

V lepšom prípade o nich nevieme. Niektorým ženám nemusia spôsobovať žiadne ťažkosti a príde sa na ne pri náhodnom vyšetrení. Väčšinou nás však trápia, a to poriadne. Záleží totiž na ich veľkosti a kde presne v maternici sa nachádzajú. Môžu sa zväčšovať, narásť do poriadnych rozmerov, deformovať maternicu. Typickým príznakom výskytu myómov je silné či predĺžené menštruačné krvácanie a pocit plného podbruška.

Dôsledky sú nepríjemné. Pri opakovanom silnom krvácaní môže vzniknúť anémia, ženy sú unavené, majú sklon k infekciám a často absentujú v práci. A čo je najhoršie, myómy môžu spôsobiť neplodnosť, potrat, komplikácie v tehotenstve a pri pôrode.

Ako sa ich zbaviť?

„Pri pravidelných kontrolách dokážu lekári diagnostikovať myómy veľmi skoro, už vyšetrenie pohmatom môže zachytiť začínajúce zmeny. Pri včasnej diagnostike sa dajú veľmi efektívne riešiť šetrnými operačnými technikami a zachovať tak plodnosť ženy,“ hovorí lekárka. Myómy sa dajú odstrániť operačne, ide o myomektómiu, menej rozsiahle nálezy sa odstraňujú laparoskopicky.

Gynekológovia sa môžu pokúsiť zastaviť rast myómov aj pomocou liekov. Existujú štyri skupiny medikamentov na tento účel, majú však veľa nežiaducich účinkov. Najnovší liek, ktorý dokáže zmenšiť myómy po prvom týždni bez nepríjemných vedľajších účinkov, sa očakáva na Slovensku v lete tohto roka.

Krajné riešenie: maternica von!

Myómy sú, žiaľ, najčastejšou príčinou chirurgického odstránenia maternice, hysterektómie. „Túto operáciu vykonávajú odborní lekári v prípade, ak myóm rastie veľmi rýchlo alebo je príčinou vážnych zdravotných ťažkostí,“ vysvetľuje doktorka. Hysterektómia je veľkou gynekologickou operáciou, ktorá u pacientok vyvoláva obavy a strach. Zo žien, ktoré sa rozhodli ju podstúpiť, sa podľa štatistík 50 percent nevedelo vyrovnať so stratou plodnosti a ženskosti.

Novinka: vyhladovať myóm

Na Slovensku však existuje už aj ďalšia šetrná metóda: tzv. embolizácia myómov. Robia ju vo viacerých nemocniciach na Slovensku, najmä vo väčších mestách, v Bratislave, Martine, Košiciach. Ženy, ktoré podstúpili embolizáciu myómov, si nevedia vynachváliť prístup docenta MUDr. Bielika z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, ktorý práve embolizáciou myómov zachránil maternicu už desiatkam žien. Ide zatiaľ asi o najšetrnejší prístup k liečbe myómov u nás.

Spočíva v tom, že špeciálne vyškolený rádiológ zastaví zásobovanie myómu krvou a namiesto chirurgického odstránenia sa nádor jednoducho nechá vyhladovať. Navyše sa všetko deje bez veľkých rezov a len pri lokálnej anestézii. Pri embolizácii sa má myóm zmenšiť už počas troch mesiacov.

Pomôžte si proti bolesti

Cysty aj myómy vedia spôsobiť nepríjemné bolesti. Pomáhajú najmä teplé kúpele, obklady, termofor prikladaný na podbruško. Klasikou je harmančekový čaj, ktorý rozháňa bolesť a relaxuje jemné svalstvo.

Neberte mi maternicu!

Pri rozhodovaní sa za alebo proti operácii treba dobre zvážiť, či je medicínsky skutočne nevyhnutná. V súvislosti s týmto kategorickým zásahom totiž hrozia isté riziká:

✔ depresie, pocit straty časti ženskosti

✔ zmena sexuálnej citlivosti, napríklad zaniknú kontrakcie maternice

✔ hormonálne zmeny, možná skoršia menopauza

✔ častejšia osteoporóza, úbytok kostnej hmoty

✔ poškodenie čreva a močového mechúra

✔ zmeny na srdcovo-cievnom systéme, problémy so srdcom

✔ ťažkosti v súvislosti so stratou maternice ako základnej opory pre panvové dno

Vyberáme pre vás niečo PLUS