Ničí vám život večná únava? Lekár varuje: Môže za to vážna porucha, o ktorej mnohí ani netušia!
8. 9. 2019, 13:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 9:17)

Zdroj: Shutterstock
Takmer polovicu žien trápi vyčerpanosť a neustála únava. Možno si myslíte, že je za tým iba nedostatok spánku, ale príčina môže byť oveľa vážnejšia...
Tiež určite poznáte ten pocit! Ráno sa prebúdzate ešte viac unavená, ako keď ste si ľahli do postele. Čo je za tým?
Zrejme tu teda niečo nie je v poriadku. Najmä ak ste išli spať včas, bez pohára vína na dobrú noc. Za zvýšenou únavou môže byť totiž ochorenie, ktoré býva diagnostikované len málokedy.
Takmer polovica žien trpí nedostatkom spánku, hoci to neprizná. Celý deň potom blúdi životom, zíva a neteší sa na nič iné, len si zase ľahnúť späť do postele. To nie je úplne normálny stav, najmä ak má žena primerane dlhý spánok, teda 7 až 8 hodín denne.
"Veľa žien si myslí, že sú jednoducho uťahané z práce, rodiny a denných činností. V skutočnosti ale môže ísť o niečo vážnejšie," povedal profesor John Stradling z Oxfordskej univerzity pre denník Daily Mail. Za nedostatok spánku a únavu totiž môže spánkové apnoe. Posledné prieskumy zistili, že postihuje častejšie ženy ako mužov.
Zdroj: Shutterstock
Odhaľte svoje príznaky včas.
Kto viac chrápe?
Je to dosť zvláštne vzhľadom k tomu, že častejšie sa sťažujeme my, ženy, že náš náprotivok chrápe, z čoho potom nemôžeme spať. Ale výsledky hovoria jasne. Agentúra YouGov monitorovala 4100 ľudí a vyšlo z toho, že poruchami spánku trpí 46% žien oproti 36% mužov. Nežné pohlavie si tiež do väčšej miery uvedomuje, že sa počas noci niekoľkokrát prebudí.
A práve budenie v noci je jedným z príznakov spánkového apnoe. To sa ale prejavuje aj chrápaním alebo nepravidelným dýchaním v noci. Niektorým pacientom sa totiž pri tejto poruche môže na chvíľku zastaviť dych. Čo je skutočne nebezpečné. Ak sa spánkové apnoe nelieči, môže to viesť až k infarktu, mŕtvici alebo to môže napomôcť k diabetu druhého typu.
Zdroj: shutterstock.com
pár na posteli
Nepokojné nohy ako jeden z príznakov
Spánkové apnoe sa ale neprejavuje iba chrápaním a únavou cez deň. Častými príznakmi sú nepokojné nohy, depresie, bolesti hlavy a svalov. Ak teda na sebe pociťujete niektoré z týchto príznakov a sú spojené so spánkom, nehanbite sa navštíviť lekára. To podľa výskumu urobí len každá štvrtá žena. Čím skôr je porucha odhalená, tým lepšie je možné ju potom riešiť.
Ak sa cítite často unavená, nemusí to byť vždy len spánkové apnoe. Napríklad u žien je kvalita spánku značne znížená počas tehotenstva a potom s blížiacou sa menopauzou. Môžu za to, ako inak, hormóny. Je tiež zvláštne, že nežné pohlavie potrebuje o trochu viac spánku ako muži. Vraj je to spôsobené tým, že zatiaľ čo muži sa vždy plne sústredia len na jednu vec, ženy ich ovládajú niekoľko naraz. Náš mozog je teda viac vyťažený.
Zdroj: Shutterstock
Aby mal odpočinok zmysel, musíte sa dobre vyspať.
V režime offline
V poslednej dobe je ale častým dôvodom únavy tiež svet moderných technológií, ktorý nás obklopuje. Notebook alebo iné elektronické zariadenie v blízkosti postele hrajú väčšiu úlohu, než si myslíme. Problémy s častým prebúdzaním sa v noci odznejú vo chvíli, keď začnete notebook zatvárať v druhej miestnosti a do postele pôjdete len s knihou.
Zdroj: Shutterstock
Únava pri zníženej funkcii štítnej žľazy býva taká, že človek nedokáže nič robiť.