Nie ste na to SAMI! VŠETKO čo potrebujete vedieť o MOŽNOSTI POMOCI vašim starnúcim rodičom...
3. 10. 2023, 14:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:21)

Zdroj: Shutterstock
Kedysi boli našou oporou a záchranným lanom v ťažkých životných situáciách, no ako čas plynie, čoraz viac potrebujú našu pomoc. Aké máme možnosti a ako nám môže pomôcť štát?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: MSc. Petronela Forišek Paulová
Doma a sami
Mnohí starší ľudia, ktorí sú stále v dobrom zdravotnom stave a nevyžadujú odbornú pomoc, uprednostňujú bývať vo svojom napriek vyššiemu veku. V takom prípade je vhodné vybaviť seniora mobilným telefónom alebo inteligentnými hodinkami, aby si v prípade núdze vedel zavolať pomoc. Mnoho regiónov dokonca poskytuje službu SOS gombík, ktorý slúži na domáce tiesňové volanie. Občan si tak v nevyhnutnom prípade dokáže sám privolať pomoc jednoduchým stlačením SOS gombíka na náramku, ktorý je vodotesný a funguje aj bez elektriny. Spojenie s operátorom dispečingu ASSR, ktorý zabezpečuje i lekársku konzultáciu pre klientov 24 hodín denne, 7 dní v týždni, je potom možné prakticky zo všetkých miestností v domácnosti. Informujte sa priamo na obecnom alebo mestskom úrade, či takúto službu poskytuje.
Zdroj: Shutterstock
SOS gombík priamo spojí dôchodcu s pomocou.
Domáca starostlivosť
Ak sa váš starček či starenka už nedokážu o seba postarať sami a vy by ste ich radi mali u seba doma, je tu možnosť domácej starostlivosti. Ako prvé si však treba uvedomiť, či túto úlohu zvládnete, a v prípade potreby požiadať o pomoc.
Terénna opatrovateľská služba
Je nápomocná pri bežných denných činnostiach ako hygiena, príprava a podanie jedla, upratovanie, odvoz k lekárovi a podobne. Nezahrňuje zdravotnú starostlivosť a požiadať o ňu môžete na obecnom či mestskom úrade v mieste bydliska odkázaného.
Oslovte ADOS
V prípade, že senior potrebuje zdravotnú starostlivosť, je tu preňho Agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivosti, ktorá zahŕňa rôzne zdravotnícke úkony ako podanie injekcie, preväzovanie rán, fyzioterapia a podobne. Informovať sa môžete na stránke župy, ktorá vydá aj tlačivo, ktoré následne musí potvrdiť lekár seniora. Ležiaci, imobilní a len čiastočne mobilní pacienti majú nárok na hradenie zo zdravotného poistenia.
Zdroj: Shutterstock
Lieky
Nárok na príspevok na opatrovanie
Ak máte možnosť a vôľu starať sa o svojho seniora sami, máte nárok na príspevok na opatrovanie. Požiadať oň treba na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), kam senior prislúcha podľa miesta trvalého bydliska. Súčasťou žiadosti musí byť správa ošetrujúceho lekára seniora a doklady o výške príjmu a majetkových pomeroch seniora aj opatrovateľa. Posudkový lekár na základe zdravotnej dokumentácie seniora a na žiadosť ÚPSVaR vypracuje posudok hodnotiaci zdravotný stav a stupeň odkázanosti opatrovaného v lehote 60 dní. V ďalšom posudku budú zhodnotené možnosti a schopnosti príbuzného postarať sa o seniora. Úrad má po vyhotovení posudku 30 dní na rozhodnutie a priznanie výšky opatrovateľského príspevku. Výšku „opatrovného“ si môžete vypočítať na kalkulačke peňažného príspevku na opatrovanie, ktorú nájdete na stránke ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.
Odľahčovacia služba
V prípade, že sa o seniora staráte sami, máte nárok aj na 30 dní plateného voľna do roka. Vtedy môžete využiť takzvanú odľahčovaciu službu (OdS), ktorú zo zákona poskytuje obec/mesto na základe trvalého pobytu seniora. Neznamená to však, že k nemu domov automaticky príde iný opatrovateľ. Samospráva túto službu môže poskytovať aj v zariadení opatrovateľskej služby, v zariadení pre seniorov alebo v domove sociálnych služieb. Za OdS si senior priplatí, neovplyvní však negatívne výšku poberaného príspevku na ošetrovanie.
Denný stacionár
Ďalšou možnosťou, ako sa postarať o seniora v domácom prostredí, ak máte zamestnanie, ktoré musíte navštevovať, je denný stacionár. Tu sa o nich stará odborný personál, ktorý zabezpečuje rôzne aktivity, stravu aj rehabilitáciu a vy sa s pokojným svedomím môžete venovať svojim povinnostiam.
Zdroj: Shutterstock
Staroba so sebou prináša rôzne výzvy.
Zariadenie opatrovateľskej služby
Ak stav seniora vyžaduje 24-hodinový dohľad a pomoc a nestačí mu poskytovanie opatrovateľskej služby, môže sa na určitý čas umiestniť v zariadení opatrovateľskej služby. Tu sa poskytuje ubytovanie, stravovanie, pomoc pri sebaobslužných výkonoch, upratovanie, pranie, žehlenie a údržba bielizne a šatstva, sociálne poradenstvo a sociálna rehabilitácia. V prípade potreby aj ošetrovateľská starostlivosť zdravotnou sestrou.
Zariadenie pre seniorov alebo domov dôchodcov
Domovy dôchodcov si v minulosti vyslúžili nepeknú nálepku akéhosi odkladania starčekov. To však nie je vôbec pravda. Sú situácie, keď si fyzický a psychický stav seniora vyžadujú odbornú starostlivosť 24 hodín denne. Zariadenia pre seniorov sú určené na týždenný alebo celoročný pobyt a poskytujú sa osobám po dovŕšení dôchodkového veku, ktoré sú odkázané na sociálne služby (stupeň IV) alebo majú iné vážne dôvody na umiestnenie. Ak potrebujete seniora umiestniť do obecného alebo súkromného zariadenia, musí mať priznanú odkázanosť a na jej základe prijme zariadenie prihlášku na umiestnenie seniora do zariadenia. Ceny týchto služieb nie sú regulované, určuje si ich každé zariadenie samo.
Zdroj: Shutterstock
Starí ľudia by nemali ostať na okraji spoločnosti. Ich múdrosť a rozhľadenosť je benefitom pre všetkých.
Keď sa blíži koniec...
Hospicová starostlivosť je komplexná zdravotná, psychologická, sociálna a duchovná starostlivosť o chorého (zomierajúceho) človeka a jeho blízkych v zdravotníckom zariadení (lôžkový hospic, denný stacionár) alebo v domácom prostredí (mobilný hospic). Na využitie služieb hospicu potrebujete odporúčanie ošetrujúceho lekára seniora. Žiadosť sa podáva priamo zvolenému hospicu.