Osvedčený zázvor

Šálka zázvorového čaju zmierni triašku. Ako obklad na prsia či chrbát uvoľňuje hlien z priedušiek a tlmí suchý kašeľ. Obsahuje vonné éterické oleje, ktoré zmierňujú smrkanie a zápal hrdla, brzdia množenie vírusov a baktérií a zvyšujú imunitu. Zlepšuje prekrvenie rúk a nôh, prehrieva celé telo. Štipľavá zložka gingerol účinkuje podobne ako aspirín a pomáha pri bolestiach hlavy. Nevýhodou je, že zázvorový čaj je nevhodný pre malé deti a tehotné ženy.

Zdroj: shutterstock

Ako na to: Dve-tri čajové lyžičky čerstvo nastrúhaného zázvoru zalejte tromi až piatimi decilitrami vriacej vody. Nechajte lúhovať päť minút.

Chladivá mäta proti bolesti hlavy

Éterické silice chladivo pôsobia na pokožku. Svaly na čele a šiji sa uvoľnia a pokožka hlavy sa lepšie prekrví.

Ako na to: Niekoľko kvapiek oleja si vklopkajte na čelo, spánky a krk. Ľahko masírujte. Po pätnástich minútach by ste už mali byť fit.

Pozor: Vyhýbajte sa kontaktu so sliznicami a s očami. Opatrní by mali byť alergici a ľudia s citlivou pleťou, lebo éterické oleje môžu dráždiť pokožku. Mätový olej nepoužívajte u detí do šiestich rokov, môže spôsobiť astmatické ťažkosti. Nepomáha však pri migréne.

Upokojujúci lipový čaj

Lipový čaj zníži teplotu. Hoci sa po ňom poriadne spotíte, klesne vám teplota. Má upokojujúce účinky, preto je vhodný pre deti.

Ako na to: Jednu až dve lyžičky kvetov zalejte štvrťlitrom vriacej vody. Lúhujte päť až desať minút. Denne vypite dve až tri šálky.

Upokojujúci lipový čaj
Zdroj: shutterstock

Pozor: Pre zvýšené potenie nie je vhodné piť čaj dlhodobo. Vo väčších množstvách môže spôsobiť preháňanie.

Osvedčení domáci bojovníci proti chorobám. Článok pokračuje na ďalšej strane.