Reklama

Niečo na vás lezie? Pomôžte si tým, čo máte doma! TOP osvedčení bojovníci proti chorobám

Osvedčení domáci bojovníci proti chorobám

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Studený január sa nesie v znamení chladného počasia, ktoré je spojené s prechladnutím, kašľom alebo bolesťou hrdla. Ako si pomôcť už pri prvých príznakoch, aby ste nemuseli hneď bežať do lekárne alebo k doktorovi?

Osvedčený zázvor

Šálka zázvorového čaju zmierni triašku. Ako obklad na prsia či chrbát uvoľňuje hlien z priedušiek a tlmí suchý kašeľ. Obsahuje vonné éterické oleje, ktoré zmierňujú smrkanie a zápal hrdla, brzdia množenie vírusov a baktérií a zvyšujú imunitu. Zlepšuje prekrvenie rúk a nôh, prehrieva celé telo. Štipľavá zložka gingerol účinkuje podobne ako aspirín a pomáha pri bolestiach hlavy. Nevýhodou je, že zázvorový čaj je nevhodný pre malé deti a tehotné ženy.

Ako na to: Dve-tri čajové lyžičky čerstvo nastrúhaného zázvoru zalejte tromi až piatimi decilitrami vriacej vody. Nechajte lúhovať päť minút.

Chladivá mäta proti bolesti hlavy

Éterické silice chladivo pôsobia na pokožku. Svaly na čele a šiji sa uvoľnia a pokožka hlavy sa lepšie prekrví.

Ako na to: Niekoľko kvapiek oleja si vklopkajte na čelo, spánky a krk. Ľahko masírujte. Po pätnástich minútach by ste už mali byť fit.

Pozor: Vyhýbajte sa kontaktu so sliznicami a s očami. Opatrní by mali byť alergici a ľudia s citlivou pleťou, lebo éterické oleje môžu dráždiť pokožku. Mätový olej nepoužívajte u detí do šiestich rokov, môže spôsobiť astmatické ťažkosti. Nepomáha však pri migréne.

Upokojujúci lipový čaj

Lipový čaj zníži teplotu. Hoci sa po ňom poriadne spotíte, klesne vám teplota. Má upokojujúce účinky, preto je vhodný pre deti.

Ako na to: Jednu až dve lyžičky kvetov zalejte štvrťlitrom vriacej vody. Lúhujte päť až desať minút. Denne vypite dve až tri šálky.

Pozor: Pre zvýšené potenie nie je vhodné piť čaj dlhodobo. Vo väčších množstvách môže spôsobiť preháňanie.

Levanduľový olej na dýchacie cesty

Levanduľový olej je vynikajúci prostriedok pri ochoreniach dýchacích ciest.

Ako na to: Dve-tri kvapky stopercentného levanduľového oleja zmiešajte s lyžicou slnečnicového alebo olivového oleja. Zmes rovnomerne rozotrite na plachtu. Jemne zohrejte v horúcej fľaši alebo v mikrovlnnej rúre. Priložte na prsia, zafixujte šálom alebo väčším uterákom a nechajte pôsobiť jednu-dve hodiny.

Pozor: Používajte čistý levanduľový olej zo špecializovaného obchodu, nie lacné syntetické náhrady.

Tvaroh na zápal hrdla

Tvaroh má príjemne chladivý účinok. Sťahuje z tela teplo, pôsobí proti opuchom a zápalom. Obklad zmierni bolesti a vydrží vlhký dlhšie než zábal s vodou.

Ako na to: Tvaroh izbovej teploty natrite v hrúbke jeden centimeter na tenkú plachtu. Preložte ju napoly a oviňte okolo hrdla. Zafixujte šálom.

Šalvia proti vírusom

Pri prechladnutí platí – pite! Voda zvlhčuje sliznice a účinkuje proti vírusom. Vyberajte si najmä zápary, ktoré majú protizápalové účinky, napríklad šalviový. Je vynikajúci pri zápaloch horných dýchacích ciest, bolestiach hrdla a kašli.

Ako na to: Lyžičku šalvie lekárskej zalejte pollitrom vody, ktorá už nevrie. Zakryte a nechajte lúhovať desať minút. Sceďte. Môžete vsypať ďalšie bylinky, napríklad mätu či medovku. Pite dve-tri šálky denne. Čaj slaďte medom, najlepšie gaštanovým. Ak vás bolí hrdlo, kloktajte.

Pozor: Tehotné a dojčiace ženy by sa jej radšej mali vyhnúť. Rastlina obsahuje látku, ktorá môže vyvolávať kontrakcie maternice a brzdí produkciu mlieka.

Hrušková šťava na sliznice

Pri infektoch dýchacích ciest, ktoré sprevádza horúčka, ochladí a zvlhčí sliznice bez toho, aby ich zahlienila. Ak nemáte čerstvé hrušky, pomôže hruškový kompót.

Ako na to: Hrušky ošúpte, nakrájajte, odkôstkujte a odšťavte. Vypite tri-štyri šálky denne, nie však priamo z chladničky. Ak treba, šťavu si mierne zohrejte.

Dezinfekčný cibuľový sirup

Cibuľa má silné dezinfekčné účinky. Obsahuje éterické oleje, ktoré pomáhajú pri opuchoch slizníc a pri vykašliavaní hlienu. Čím je štipľavejšia, tým viac zdravých látok obsahuje.

Ako na to: Dve-tri cibule nakrájajte na drobné kocky. Pridajte med a zakryté, napríklad vo fľaši od zaváraniny, nechajte stáť päť hodín. Masu vylejte na látku a vytlačte z nej šťavu. Každé dve hodiny užívajte jednu čajovú lyžičku. Ak sa vám nechce pripravovať sirup, robte si aspoň cibuľový čaj. Cibuľu pokrájajte na väčšie kusy, zalejte vodou a varte pätnásť minút. Preceďte, pridajte šťavu z citróna, po chvíli oslaďte medom.

čierna reďkovka plná vitamínov

Obsahuje vitamíny C, E, B a množstvo iných látok, okrem iného zložku, ktorá má dezinfekčný účinok a upokojuje rozdráždené dýchacie cesty. Preto sa používa pri liečbe kašľa, na rozpúšťanie hlienu v dýchacích cestách a pri zápale priedušiek.

Ako na to: Reďkovku ošúpte a odšťavte. Zmiešajte ju s cukrom alebo s medom. Užívajte štyri až šesť lyžičiek denne.

Autor článku

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.