Reklama

Nová zázračná diéta podľa hodín sľubuje schudnúť 8 kíl za mesiac: Ako to funguje?

2012: To bude pecka!

Zdroj: isifa

Reklama

Jesť steaky, čokoládu, syry, a pritom chudnúť, to by chcel každý. Vyskúšajte diétu podľa hodín! Funguje totiž celkom inak, ako ostatné diéty.

Vďaka stravovaciemu plánu menom chronovýživa alebo po slovensky diéta podľa hodín môžete zhodiť až 8 kíl za mesiac. Jeho autorom je Francúz Alain Delabos, ktorý tvrdí, že o ukladaní telesného tuku rozhoduje čas, v ktorom určité jedlo zjeme. Je to podľa neho účinnejšie, než keď si budete úzkostlivo strážiť denný energetický príjem alebo dodržiavať prísny diétny jedálniček.

1. Aká je hlavná zásada chronovýživy?

Autor chronovýživy vyznáva jednu hlavnú zásadu: jeho stravovací plán rešpektuje prirodzené potreby tela. Nejde teda o diétu v pravom zmysle slova, ale skôr o to, aby ste sa naučili jesť podľa toho, koľko je hodín. Telo totiž podľa neho v rôznych častiach dňa produkuje odlišné enzýmy, ktoré sa starajú o spracovanie prijatých potravín. Preto nie je práve vhodné zjesť na raňajky veľa sladkého a na večeru cestoviny, pretože v tej dobe tie správne enzýmy nepôsobia, a prijatá potrava sa teda v tele ukladá a kilá idú hore.

2. Raňajkujte do hodiny po prebudení

Ak sa rozhodnete držať diétu podľa hodín, denne si doprajte štyri jedlá, pričom ráno by ste mali jesť tučné potraviny, napoludnie niečo výdatné, na olovrant niečo sladké a večera by mala byť ľahká. Hlavnú úlohu tu zohráva pravidelnosť jednotlivých jedál. Raňajky musíte zvládnuť do jednej hodiny po prebudení, bez ohľadu na to, o koľkej vstávate. Obed nasleduje o päť hodín, olovrant nasleduje znovu o päť hodín a večera aspoň hodinu a pol po olovrante alebo hodinu a pol pred spaním.

3. Diéta podľa hodín nič nezakazuje

Prečo ju vyskúšať? Možno aj kvôli tomu, že žiadne potraviny nezakazuje. Môžete teda konzumovať všetko bez obmedzenia, a to aj tie potraviny, ktoré sú v iných diétach tabu, napríklad tučnejšie syry, maslo, marmeládu aj údeniny. Dvakrát týždenne sa navyše môžete odmeniť "žolíkmi", to znamená, čímkoľvek chcete, bez toho by to ohrozilo vaše chudnutie.

Ďalšou výhodou je lepší spánok vďaka ľahkej večeri, črevá sa totiž nebudú musieť toľko namáhať, a to sa odrazí v kvalite vášho spania. Hodí sa tiež pre tých, ktorí pracujú v noci alebo na smeny. Záleží totiž predovšetkým na danom počte jedál a dodržiavaní rozstupov medzi nimi.

4. Osem kíl za mesiac? Radšej zvoľte polovičné tempo

Táto metóda vás naučí novým stravovacím návykom, ktoré môžete praktizovať aj dlhodobo. Za prvý mesiac sľubuje úbytok až osem kíl s tým, že sa vám vyhne jojo efekt. Tu je potrebné dať byť na pozore.

Pretože osem kíl dole mesačne je tempo zbytočne rýchle a práve u takéhoto chudnutia jojo efekt hrozí, pretože človek si neosvojí zdravé stravovacie návyky. Omnoho lepšie je držať si tempo najviac kilo týždenne.

5. Čo jesť počas dňa s chronodiétou?

Raňajky:

Ráno treba telo zásobiť tukmi, pretože potrebuje energiu. Vyhnite sa rýchlym cukrom, napríklad v podobe cereálií, a radšej siahnite po chlebe (70 g), syre (100 g), masle (20 g), vajciach (60 g) a čas od času aj po údenine.

Obed:

Dajte si len jeden chod, ale zato výživný. Zabudnite na predjedlo a k hlavnému chodu preferujte bielkoviny, tuky v podobe mäsa, ryby (250 g) a škroby (napríklad ryžu, cestoviny, hranolky).

Olovrant:

Vďaka sladkému olovrantu sa vám podarí zahnať popoludňajšiu únavu aj chuť na večeru. Môžete si dať napríklad 30 g horkej čokolády, orechy, misu čerstvého alebo sušeného ovocia alebo dva poháre ovocnej šťavy. Nikdy olovrant nevynechávajte - aj v prípade, že nemáte hlad.

Večera:

Tá by mala byť predovšetkým ľahká. Zabudnite na sacharidy a tuky. Lepšou voľbou je napríklad 260 g rýb alebo 120 g bieleho mäsa či zelená zelenina.