Nové liečivé dýchanie: pomáha pri bolesti hlavy, strese, no hlavne je to SAMOLIEČBA PĽÚC zdarma
15. 12. 2023, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:23)

Zdroj: Shutterstock
Zle sa vám dýcha po chrípke či kovide? Stále kašlete a bolia vás pľúca? Máme pre vás výbornú domácu liečbu, ktorá sa používa aj pri profesionálne rehabilitácii.
Priemerný dospelý človek sa nadýchne približne 12- až 20-krát za minútu. To by znamenalo približne 17 280 až 28 800 dychov denne. Samozrejme, táto hodnota môže byť ovplyvnená rôznymi faktormi, ako je fyzická aktivita, emocionálny stav a celkový zdravotný stav. Dýchaniu zvyčajne nevenujeme žiadnu pozornosť, ale podľa najnovších poznatkov, občas sa oplatí zamerať pozornosť aj týmto smerom. Lebo spôsob, akým dýchame, hrá dôležitú rolu pre naše zdravie. A veľa problémov môžeme zmierniť práve dýchaním. Napriek tomu, že dýchanie patrí k procesom v tele, ktoré robíme nevedome, podobne ako trávenie či tlkot srdca, predsa je to len iné. Tieto činnosti neovládame, ale dýchanie ovplyvniť vieme a to s jasnými dôsledkami.
Stimulácia pre pokoj
Zdroj: Shutterstock
Cielené dýchanie aktivuje aj nervový systém, práve ten, ktorý je zodpovedný za upokojenie a regeneráciu. A nič vás to nestojí.
Vďaka dýchaniu máme aspoň nepriame spojenie s mnohými nevedomými procesmi v tele. Nie je to úžasné? Vezmite si príklad so srdcom: Ak bije rýchlejšie, vieme ho upokojiť, nie priamo, ale pomalším dýchaním. A tento efekt je možný aj pri mnohých iných procesoch. Výskum dýchania teraz potvrdzuje to, čo poznáme z jogy či tradičnej čínskej medicíny. Samoliečiace schopnosti môžete podporiť práve prehĺbením dýchania, a to nielen preto, že telu doprajete viac kyslíka a vylúčite viac odpadových látok, ako je oxid uhličitý, ale cielené dýchanie aktivuje aj nervový systém, práve ten, ktorý je zodpovedný za upokojenie a regeneráciu. A tento celotelový odpočinkový nervový systém pôsobí ako vnútorný mierotvorca. Aj takto sa samoliečebné procesy posilňujú, či spúšťajú. Stres, vyčerpanie, záchvaty paniky, depresie – tomu všetkému sa dá dychom pomôcť.
Respiračná terapia
Medzi dlhodobé následky kovidovej infekcie či inej vírusovej infekcie patria slabosť, dýchavičnosť, kašeľ. A respiračná fyzioterapia patrí medzi najdôležitejšie liečby po skončení akútnej choroby. Veľa z týchto tréningov môžeme robiť aj doma. Napríklad diafragmatické dýchanie, ktoré nazývame aj hlboké dýchanie pomocou bránice, pomáha znižovať stres a hlavne podporuje dýchacie cesty po chorobe, obnovuje funkciu pľúc a zlepšuje kapacitu.
Postup pri diafragmatickom (bránicovom) dýchaní nájdete na 2. strane
Hlboké dýchanie pomocou bránice pomáha je dokonalá samoliečba pľúc - vyskúšajte!
Zdroj: Shutterstock
Cítite, ako sa vám pri nádychu dvíha brucho?
1. Nájdite si pokojné miesto: Posaďte sa v pohodlnej polohe na stoličku alebo na zem. Môžete si ruky položiť na kolená alebo na brucho.
2. Sústreďte sa na dýchanie: Zatvorte oči a začnite sa sústrediť na svoj dych. Uvedomte si prúdenie vzduchu, ako vstupuje a odchádza.
3. Položte ruku na bránicu: Ak chcete lepšie vnímať dýchanie z bránice, položte jednu ruku na hrudník a druhú na brucho, pričom prsty by mali smerovať nadol.
4. Inhalačný pohyb: Pomaly a hlboko vdychujte cez nos. Cíťte, ako sa brucho rozširuje zatiaľ čo hrudník zostáva relatívne stabilný. Snažte sa dosiahnuť hlboký a kontrolovaný nádych.
5. Exhalačný pohyb: Ešte pomalšie vydychujte cez ústa. Brucho by sa malo postupne stiahnuť, čím sa odstraňuje vzduch z pľúc. Sústreďte sa na úplné vyprázdnenie pľúc.
6. Opakujte proces: Opakujte tento postup aspoň päť až desať minút alebo podľa potreby. Sústreďte sa na uvoľnenie s každým nádychom a výdychom.
7. Praktizujte pravidelne: Aby ste dosiahli maximálny úžitok, praktizujte toto dýchanie pravidelne. Môžete ho zahrnúť do svojej dennej rutiny alebo kedykoľvek pocítite nával stresu, či v rekonvalescencii po chorobe.
8. Postupne zvyšujte čas: Keď si dýchanie osvojíte, postupne zvyšujte čas nádychu aj výdychu. To môže posilniť jeho účinky na zmiernenie stresu a zlepšenie pľúcnej kapacity aj celkového zdravia pľúc. Pamätajte, že prax je kľúčom k efektívnemu dýchaniu.
Ďalšie techniky na zníženie bolesti hlavy či krku nájdete na 3. strane...
Na zníženie bolesti
Toto cvičenie pomáha na zmiernenie akejkoľvek bolesti, nech sa nachádza kdekoľvek v tele.
- Pohodlne si ľahnite. Položte jednu alebo obe ruky na bolestivé miesto. Potom zhlboka a pokojne dýchajte asi päť minút.
- Keď sa nadychujete, predstavte si, ako cez vás priamo prechádza liečivá energia a prúdi presne do tej časti tela, ktorá vás bolí.
- Pri výdychu mentálne vylúčte zo svojho tela všetko negatívne. S každým nádychom precíťte, ako bolesť mizne.
Zdroj: Shutterstock
Dýchanie vie pomôcť aj pri bolestiach hlavy. Skúste, je to zadarmo.
Odstráňte bolesť hlavy
Na opätovné vyčistenie hlavy sa osvedčilo chladiace syčivé dýchanie.
- Posaďte sa vzpriamene. Zuby ležia voľne pri sebe. Teraz otvorte pery bez toho, aby ste pohli čeľusťou.
- Nadýchnite sa cez zuby tak, aby sa ozval ľahký syčivý zvuk, pri ktorom dovnútra prúdi studený vzduch. Nechajte tento vzduch prejsť cez jazyk až dole do pľúc. Má to aj príjemný chladivý efekt.
- Potom vydýchnite nosom.
- Opakujte dýchanie najmenej päťkrát, ale častejšie.
Riešenie napätia v krku a ramenách
Zdroj: Shutterstock
Napätie v krku a ramenách vie potrápiť najmä dlho sediacich ľudí.
Mnoho ľudí cíti napätie svalov v krčnej chrbtici a v hornej časti chrbta alebo aj v krížoch. Bolesť, ktorá prechádza do tvrdnutia môže byť spôsobená nedostatkom pohybu a nesprávnym sedením napríklad za počítačom. Toto cvičenie by vám malo pomôcť svaly uvoľniť.
- Ľahnite si na chrbát na zem na mäkkú prikrývku. Otočte sa na stranu.
- Natiahnite spodnú nohu a tú hornú pokrčte tak, aby ste sa cítili pohodlne.
- Teraz položte hornú ruku na spodnú časť chrbta. Zhlboka sa nadýchnite do žalúdka. Precíťte, ako sa panva posúva dozadu.
- Potom pomaly vydýchnite. Opakujte niekoľkokrát. Opatrne vstávajte a ešte niekoľkokrát sa hlboko nadýchnite a vydýchnite.
Chcete si znížiť vysoký krvný tlak? Aj to sa dá dýchaním... Čítajte ďalej
Zdroj: Shutterstock
Či už pľúca alebo vysoký krvný tlak - dýchanie vylieči všetko.
Nižší krvný tlak
Prirodzenou metódou, ako si znížiť vysoký krvný tlak je takzvaný vzorec amerického lekára Andrewa Veila: 4-7-8.
- Postavte sa vzpriamene, položte si ruky na brucho.
- Zatlačte špičku jazyka na strechu úst za rezáky.
- Raz silno vydýchnite. Potom sa nadýchnite nosom a počítajte do štyroch.
- Zadržte dych a počítajte do sedem!
- Potom vydýchnite ústami a počítajte do osem. Môžete pritom vydať aj slabý zvuk.
- Snažte sa dýchať do žalúdka, opakujte aspoň štyrikrát.