Novodobé závislosti ohrozujú všetkých: TOTO robí takmer KAŽDÝ... TÍTO sú ohrození najviac!
2. 2. 2023, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:13)

Zdroj: Shutterstock
Kto je podľa vás závislý človek? Ten, ktorý drží v ruke otvorenú fľašu vodky alebo injekčnú striekačku? Dnes to už celkom neplatí. Svetu vládnu iné závislosti. Posadnutosť telefónom, internetom, liekmi alebo aj zdravým jedlom.

Sú ženy, ktoré sú posadnuté estetickými zákrokmi. U mnohých to vypukne po štyridsiatke, niektoré začínajú oveľa skôr. Pravidelný botox, facelifting, lipolifting, plazmoterapia, aplikácia kyseliny hyalurónovej, úprava viečok... Pritom mnohé z nich vyzerali skvele pred zákrokmi. Niektorým sa pre ne rozpadnú vzťahy alebo sú na smiech, lebo sa už nepodobajú na svoje pôvodné ja. Bohužiaľ, sú závislé a nevedia prestať. To však nie je jediná závislosť, ktorou v súčasnosti trpia nielen ženy, ale aj muži a už aj mnohí tínedžeri. Nelátkové závislosti sú v posledných rokoch čoraz častejšie a sú podobnou hrozbou ako alkohol či drogy. Možno aj väčšou.
Ničí to vzťahy
Ešte nedávno by sme asi tvrdili, že najväčšími závislosťami doby sú alkohol a cigarety. No dnes tieto bežné závislosti prevalcovali iné. Žijeme v čase blahobytu a to nám dáva priestor riešiť väčšie detaily a veci do hĺbky. Nastúpili nové fenomény, ktoré si mnohé z nás osvojili, a dávame im takpovediac životnú dôležitosť. Napríklad taký zdravý životný štýl. Riešime, či mrkva na našom tanieri je bio alebo nebio, či cestoviny obsahujú lepok, alebo nie, aby naše deti nosili barefootové topánky namiesto klasických. Problém je v nezmieriteľnosti s inými názormi a istá posadnutosť daným odborom. Jedným zo znakov závislosti totiž je, že pre nás prestáva existovať čokoľvek iné okrem predmetu toho, od čoho sme závislé. Ktorákoľvek nezdravá posadnutosť je pre medziľudské vzťahy ničivá, čo potom zamestnáva odborníkov, na čele s psychológmi a psychiatrami. Staré drogy ako alkohol či nikotín, vedúce k závislosti, sú veľmi nebezpečné, ale do istej miery zmapované a vieme lepšie pomôcť. Pre odborníkov sú čitateľnejšie. Novodobé závislosti majú pred odborníkmi náskok. Závislý bagatelizuje mieru svojho zasiahnutia a najbližšie okolie si ani nemusí nič všimnúť, pretože nevie rozpoznať varovné príznaky. A zatiaľ nezdravé posadnutosti veselo devastujú blízke aj širšie okolie závislého a tým narúšajú aj jeho medziľudské vzťahy. Do veľkej miery k tomu prispieva nastavenie v spoločnosti, ktorá má na nás čoraz väčšie nároky a nastavuje kult krásy. Podľa prieskumov ženy veľmi často prepadajú závislostiam, zvlášť tie po tridsiatke. Uvádzajú, že nezvládajú tlak.
Zdroj: Shutterstock
Mnohé novodobé závislosti ničia vzťahy.
Abstinenčné príznaky
Tie môžu udrieť naozaj silno. Rozdiel medzi látkovými a nelátkovými závislosťami nie je nakoniec taký veľký, ako by sme čakali. V oboch prípadoch neprítomnosť „drogy“ vyvoláva pocit bezradnosti a baženia za ňou. Pri nelátkových nevzniká závislosť od substancií, ale dochádza k vytvoreniu závislého správania. Hoci sa to na prvý pohľad môže tak javiť, nelátková závislosť nie je oproti látkovej žiadna výhra. Naopak. Ide o nebezpečný a závažný patologický jav. Nelátková závislosť bude závislého veľmi pravdepodobne ohrozovať z psychologického, zo sociálneho a z ekonomického hľadiska. Internet, počítač či mobil – fenomény, s ktorými sa budeme musieť naučiť zaobchádzať tak, aby nám boli dobrým sluhom, ale nie zlým pánom.
Zdroj: Shutterstock
Aj workoholizmus je novodobá závislosť.
Aká je liečba
Moderné komunikačné kanály len tak ľahko nevymažeme zo svojho života. Ide o to, aby sme si stanovili jasné mantinely, aké postavenie budú mať elektronické komunikačné prostriedky v našom živote. Keď trávime čas spoločne, je dobré mať mobil odložený a plne sa venovať svojim spoločníkom. Závislosť od internetu či moderných technológií môže byť rovnako devastačná ako tradičné závislosti. Je dôležité myslieť na kvalitu vzťahov, pretože tam, kde pokrivkávajú sociálne väzby, sa veľmi ľahko utiekame do virtuálneho sveta. Z neho sa potom ťažko prehadzuje výhybka do toho hmatateľného, pretože kliknutie na tablete je jednoduchšie než vyraziť von zo svojej ulity a pokúsiť sa nadviazať skutočný medziľudský vzťah.
Zdroj: Shutterstock
Niektorí ľudia sú závislí od plastickej chirurgie.
Čo nás ohrozuje
● Vorkoholizmus – poctivá a tvrdá práca je väčšinou vnímaná ako cnosť, vorkoholizmus už je problém. Prepracovanie a nedostatok odpočinku totiž vedú k vyhoreniu.
● Závislosť od mobilu – takzvaná nomofóbia (no-mobile-phone). Podľa prieskumov postihuje hlavne mladých ľudí a príznaky zahŕňajú pocity zúfalstva a úzkosti, keď sú odlúčení od svojich prístrojov.
● Závislosť od internetu – prejavuje sa neustálym a obsedantným prehliadaním internetu, ktoré sa stáva každodennou rutinou. Akékoľvek prerušenie spôsobuje podráždenosť. Niektorí ľudia sú takí závislí, že trávia omnoho viac času pri svojich počítačoch než so svojou rodinou či s priateľmi.
● Závislosť od jedla – nielen drogy, ale aj jedlo ovplyvňuje chémiu mozgu. Približne dve percentá populácie majú problémy s jedlom. Či už ide o poruchy príjmu potravy, alebo o závislosť od jedla. Patrí tu aj orthorexia (nezdravá posadnutosť zdravým jedlom). Na rozdiel od iných porúch príjmu potravy sa orthorexia točí okolo kvality potravín a nie kvantity.
● Závislosť od plastickej chirurgie – trpia ňou ľudia so syndrómom pocitu škaredosti. Majú falošné predstavy o chybách svojho tela a túžia byť perfektní za každú cenu. Podľa Britskej asociácie estetických plastických chirurgov až 40 percent používateľov botoxu pripúšťa, že sú odeň závislí.
● Závislosť od cvičenia – áno, aj to je možné. Nie je ľahké určiť hranicu medzi normálnym prístupom k cvičeniu a závislosťou. Existujú varovné príznaky, ktoré sú pre závislosť od cvičenia typické. Napríklad, keď nemôžete cvičiť, ste podráždené. Cvičenie je pre vás dôležitejšie ako rodina, práca, vzťahy a šťastné sa cítite len vtedy, keď docvičíte.
● Závislosť od online nákupov – najväčší boom zažila počas pandémie, keď sme boli nútené nakupovať cez internet, keďže mnohé obchody boli zatvorené. Bohužiaľ, u niektorých toto nakupovanie prerástlo do závislosti a každý deň sa zobúdzajú s otázkou, čo si dnes objednajú, a to často bez ohľadu na stav svojho bankového účtu.
Zdroj: Shutterstock
Medzi novodobé závislosti patria aj prehnané nákupy.