Reklama

Objavila sa vám pod kožou TAKÁTO hrčka? Vieme, o čo ide! Na TOTO si dajte ale POZOR

Treba sa báť podkožných hrčiek?

Zdroj: shutterstock

Reklama

Našli ste si na tele podkožnú hrčku a mozog vám začal pracovať na plné obrátky, čo s tým, či je to nebezpečné, ako sa toho zbaviť? Hlavne zachovajte pokoj.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako si vybudovať svoje nové zdravšie ja? TÁTO žena vie, ako na to a poradí to i vám

    Väčšina z nás sa už stretla s podkožnou hrčkou. Či už priamo u seba, alebo u ​niekoho z okolia. Iste viete, o čom je reč, keď sa povie podkožná hrčka, no hlbšie ste to neskúmali. Čo však robiť, ak ju objavíte na svojom tele? Báť sa, stresovať a vymýšľať v hlave desiatky diagnóz vám rozhodne nepomôže.

    O čo ide

    Pri podkožných hrčkách ide najčastejšie o lipómy, teda tukové tkanivo, ktoré pomaly rastie pod kožou. Ak sa na ne pozriete, vyzerajú ako vyvýšená koža. Hrčka môže byť tvrdá a tuhá, ale aj mäkká a pohyblivá. Ide v podstate o benígne nádory, to znamená, že nie sú rakovinové a škodlivé, no to neznamená, že ak si nejakú hrčku nájdete, máte to nechať tak. Vždy je lepšie mať istotu a vyhľadať lekára. Okrem lipómu môže mať podkožná hrčka povahu ganglia alebo aterómu.

    V čom je rozdiel

    Lipómy, gangliá a aterómy vyzerajú na prvý pohľad veľmi podobne. Ako ich teda rozoznať? Každý z nich má svoju príčinu vzniku a miesto výskytu. Pri lipómoch hovoríme o nahromadenom podkožnom tuku v oblasti pliec, chrbtice, hlavy a končatín. „Môžu byť obalené v jednom obale, ale takisto do viacerých ložísk vedľa seba, prípadne rozrastajúcich sa chobotov. Ide o nezhubné ochorenie, ktoré nezasahuje do kože a hlbších štruktúr. Časom sa však hrčky zväčšujú a rastú. Najčastejšou príčinou je auto­zomálne dominantné genetické ochorenie na chromozóme 12q15 alebo môže ísť o následok úrazu,“ vysvetľuje MUDr. Július Muranský, MPH., ktorý sa v chirurgii angažuje už vyše 20 rokov. Pri gangliách hovoríme zase o prejave ochorenia kĺbov. Môže ísť o zápal alebo premnoženie vnútrokĺbovej hmoty s gélovou konzistenciou. Vzniká pretlak a tak sa vytvára cysta v najslabšom mieste. „Ganglion vzniká najčastejšie pri preťažení kĺbu alebo vibračných prácach (napríklad práca so strojmi, ale aj s počítačovou myšou) a vyskytuje sa spravidla na zápästí, prstoch, kolene (takzvaná Bakerova cysta) a členku,“ hovorí lekár z kliniky jednodňovej chirurgie v Bratislave. Ateróm, ktorý je tretím najčastejším druhom podkožnej hrčky, sa vyskytuje najmä v miestach s vyšším výskytom mazových žliaz (chrbát, dekolt, tvár, pokožka hlavy). „Vznikajú ako dôsledok zablokovania vylučovacieho kanála mazovej žľazy a bývajú naplnené hustou hmotou žltkastého sfarbenia s nepríjemným zápachom,“ dopĺňa informácie doktor Muranský.

    Zdroj: shutterstock

    Hrozí nebezpečenstvo?

    Hrozí nebezpečenstvo? 

    Keďže lipómy sú benígne, šanca, že by sa rozšírili, je mizivá. Ne­ohrozujú život, no sú nepríjemné a považujeme ich skôr za estetický problém. Ak vás hrčka obťažuje, neskúšajte ju liečiť samy doma. Doktor Muranský sa stretol už s rôznymi zaručenými babskými receptami. „Rovnako ako pri väčšine ochorení, aj pri podkožných hrčkách existuje viac ľudových receptov. Medzi tie najznámejšie patria obklady zo surových paradajok, z paradajkového pretlaku či varených zemiakov. Aj keď môžu na chvíľu pomôcť, samotné hrčky ani podstatu ochorenia nevyliečia. Veľmi spoľahlivou a osvedčenou radou je prasknutie ganglia pomocou dvoch tvrdých podložiek, respektíve predmetov. Z hornej časti by sa mala priložiť kniha, na ktorú treba silno buchnúť. Cieľom je prasknutie ganglia a jeho následné vstrebanie v podkoží. Ak sa ganglion obnoví a začne opäť rásť, treba celý postup opakovať (niekedy aj viackrát).“ Radšej však túto liečbu knihou neskúšajte (tú si skôr prečítajte) a zverte sa do rúk odborníka. Mohli by ste si viac ublížiť, než pomôcť. Lekár diagnostikuje hrčku vyšetrením, skontroluje stav, farbu, pohyblivosť aj veľkosť, prípadne môže urobiť biopsiu a vy budete mať istotu, že je všetko v najlepšom poriadku.

    Vyskytujú sa u mužov aj žien v rôznom veku

    Radí MUDr. Július Muranský, MPH., chirurg z REVIVE – kliniky jedno­dňovej chirurgie

    Zdroj: archív

    MUDr. Július Muranský, MPH.,

    Čo robiť, ak sme si našli podkožnú hrčku?

    Ak máte na tele akúkoľvek hrčku, mali by ste čo najskôr vyhľadať lekára a nesnažiť sa preliečiť ju samy. Spôsob liečby, respektíve odstránenia závisí od konkrétneho druhu hrčky. Vo väčšine prípadov ide o rýchle a bezbolestné zákroky v lokálnej anestézii. Podkožné hrčky sa môžu vyskytnúť takmer všade na našom tele – na chrbte, pleciach, zápästí, ale aj na hrudníku či hlave. Majú rôzne veľkosti a niekedy dokonca môžu byť veľmi bolestivé. Hrčky sa časom zväčšujú a môžu sa zapáliť. Preto platí, že čím skôr pacient navštívi lekára, tým lepšie. Predíde tak zbytočným zdravotným komplikáciám.

    Sú pre nás podkožné hrčky nebezpečné?

    Sú pomerne častým problémom, vyskytujú sa u mužov aj žien v rôznom veku. Aj keď môžu vyzerať spočiatku veľmi nenápadne a neškodne, nemali by sme ich zanedbať. Pacienti najčastejšie vnímajú hrčky len ako estetický problém, a to najmä, ak sú umiestnené na viditeľných miestach. V skutočnosti však môžu spôsobiť aj zdravotné ťažkosti. V žiadnom prípade sa neodporúča mechanicky ich vytláčať, mohlo by to spôsobiť nepríjemný a hlavne bolestivý zápal. Ten môže byť spôsobený aj poranením hrčky. Nebezpečenstvo lipómov spočíva v tom, že sa môžu zvrhnúť na liposarkómy, ktoré sú veľmi nebezpečné. Čo sa týka ganglií, tie nie sú nijako výrazne rizikové. Keďže však ide o zápal v tele, treba ho dôkladne preliečiť.

    Ako sa ich dá zbaviť?

    Lipómy sa odstraňujú chirurgicky narezaním kože. Po vybratí sa lipóm, samozrejme, posiela na histologické vyšetrenie, aby sme sa uistili, že nejde o liposarkóm. Je dôležité, aby sa dôkladne odstránili v celku, v tom prípade je ich recidíva nepravdepodobná. Alternatívou chirurgického zákroku môže byť laserová liposukcia v lokálnej anestézii, ktorá je však zdĺhavejšia. Liečba ganglií je možná konzervatívne – liečba kĺbu spočíva v znížení zápalových faktorov. Pri chirurgickom riešení sa ganglion otvorí, následne lekár vytvorí komunikáciu medzi kĺbom a podkožím a zabezpečí sa odtekanie obsahu ganglia voľne do podkožia, kde dôjde k vstrebaniu. Zákrok sa robí v lokálnom znecitlivení a trvá asi 5 minút. Nasledujúce dni sa musí postihnutý kĺb šetriť, aby sa dôkladne preliečil. Jednoduchým chirurgickým zákrokom sa odstraňujú aj aterómy. Ateróm treba nielen prederaviť, ale aj dôkladne odstrániť puzdro, aby nedošlo k následnej obnove. 

    Viete, že lipómy sa častejšie objavujú u ľudí trpiacich obezitou? Prejavia sa však až pri výraznejšom úbytku tukovej hmoty, a teda pri výraznom schudnutí nezmiznú, ale stávajú sa viditeľnejšími.