Očami chirurga: Môže slepé črevo naozaj podráždiť vaječná škrupina? PRAVDA vás možno prekvapí!
2. 1. 2021, 7:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 20:26)

Zdroj: shutterstock
Naozaj ide len o zbytočný prívesok, ktorý spôsobuje problémy? A platí starý mýtus, že slepé črevo môže podráždiť vaječná škrupina? Konečne v tom budete mať jasno!
Na naše otázky odpovedá MUDr. Július Muranský, MPH., chirurg s vyše 20- ročnou praxou, klinika jednodňovej chirurgie v Bratislave
Zdroj: shutterstock
MUDr. Július Muranský, MPH.
Čo všetko môže spôsobiť zápal slepého čreva? Sú potraviny, ktoré môžu apendix podráždiť?
Dôvodom zápalu slepého čreva môže byť bakteriálna infekcia, najčastejšie je to však kameň zo stolice, ktorý upchá koncovú časť slepého čreva a tým je zablokované. Dochádza k množeniu baktérií, čím vzniká pretlak a následný opuch, zápal a podobne. Apendix môžu podráždiť aj nedostatočne požuté šupky (z ovocia či zo zeleniny) s obsahom vlákniny, ktoré sú ťažšie vstrebateľné. Problém môže spôsobiť vaječná škrupina aj prirodzený obsah čreva, čiže stolica – čím je stolica tvrdšia, tým je horšie.
Ako to, že niekomu sa slepé črevo zapáli a niekto o ňom celý život ani nevie?
Vplyv na to môžu mať imunitné faktory, strava a životospráva. Jednoznačne však nevieme povedať, prečo sa niekomu slepé črevo zapáli a niekomu nie, nedá sa to vopred ovplyvniť.
Mám bolesti v pravom boku, ako zistím, že naozaj ide o slepé črevo?
Zápal slepého čreva sa zvyčajne prejavuje vo forme prudkých kŕčovitých bolestí v okolí pupka, bolesti sa postupne presúvajú do oblasti pravého podbrušia. Môžu byť sprevádzané ďalšími zdravotnými ťažkosťami – nevoľnosťou, vracaním, slabosťou, hnačkou alebo, naopak, zápchou, problémami s močením a zvýšenou teplotou nad 38 °C. Keď u seba spozorujete tieto príznaky, mali by ste čo najskôr vyhľadať lekára. Zápal sa objektivizuje klinickým vyšetrením, laboratórnym vyšetrením z krvi alebo zobrazovacími metódami, ako je ultrazvuk a CT vyšetrenie. Pri laboratórnych vyšetreniach sa sledujú zvýšené zápalové hodnoty (najmä leukocyty a CRP). Ultrazvuk ukáže zhrubnutú stenu, tekutinu v okolí čreva alebo tekutinu v malej panve. Vyšetrenie patrí do rúk skúseného chirurga, ktorý pacienta opakovane vyšetrí a na základe toho povie, či to môže, alebo nemôže byť zápal slepého čreva.
Aká je funkcia slepého čreva? Je to len zbytočný prívesok?
Slepé črevo je vývojový pozostatok na hrubom čreve. Má priemer približne 0,5 až 0,7 cm a môže byť rôzne dlhé od 3 do 15 cm. Je to rudimentárny (zakrpatený) orgán, ktorý má význam z hľadiska imunológie – obsahuje bunky, ktoré produkujú hormóny. Ako tráviaci orgán nemá žiadny zmysel a možno ho odstraňovať kedykoľvek.
Zdroj: shutterstock
Slepé črevo- príznaky
Predstavme si, že ma „to“ už chytilo. Musí ísť slepé črevo za každých okolností von?
Slepé črevo nemusí ísť von, ak nie je zapálené. Problém však spočíva v tom, že často zostáva vnútri latentná infekcia a tkanivo je menej odolné a viac náchylné na opakované zápaly. Takže, keď príde niekto s opakovaným podozrením na zápal slepého čreva, musí sa vybrať, pretože je veľká pravdepodobnosť, že ďalší raz príde už s rozvinutým zápalom – je to jedna z indikácií na vybratie. Indikáciou tiež je, keď sú neurčité bolesti v bruchu a nevieme, či ide o gynekologické orgány, cystitídy, hrubé črevo, zrasty a tak ďalej. V takých prípadoch sa vyberá slepé črevo laparoskopicky. Operujeme pri akútnych zápaloch alebo keď je zápal ohraničený, to znamená, keď je vytvorené abscesové ložisko alebo hľuza (zahnisanie sa dá liečiť antibiotikami podávanými do žily, počas liečby pacient nesmie ísť na masáž, nesmie cvičiť, musí ležať a oddychovať, po liečení zahnisania sa slepé črevo operačne odstráni). Pacient má byť operovaný už pri podozrení a pri jednoduchých zápaloch.
Ako sa zápal prejavuje a v čom je nebezpečný?
Sprievodným javom zápalu slepého čreva je jeho rozšírenie a zhrubnutie. Keď sa slepé črevo dokáže spontánne vyprázdniť, je šanca, že sa zahojí. Ak sa tak nestane a obsah zostáva na rovnakom mieste, zápal prestupuje stenu čreva a môže sa ďalej rozširovať napríklad na gynekologické orgány, močový mechúr a podobne. Tým, že zápal prestupuje, môžeme pociťovať príznaky – bolesť v oblasti močového mechúra či gynekologických orgánov. Bolesť môže niekedy prestať, aj keď zápal stále pokračuje, a to preto, že slepé črevo odumrie. Pacient to vníma ako zlepšenie, v skutočnosti však dochádza k rozvoju takzvanej peritonitídy (zápal pobrušnice – blany, ktorá vystiela brušnú dutinu). Môže dôjsť k hromadeniu hnisu, vytvoreniu perforácie či vytekaniu črevného obsahu do brucha. Toto je najkomplikovanejšie štádium, a preto slepé črevo radšej preventívne, keď máme príznaky zápalu, odstraňujeme hneď na začiatku. Pri perforácii treba otvoriť celú brušnú dutinu, vyčistiť ju, zaviesť do nej drény, podávať antibiotickú liečbu.
Ako prebieha operácia
Ak lekár zistí, že sa slepé črevo začína zapaľovať, treba ho odstrániť čo najskôr. Odstraňuje sa len červovitý prívesok, nie celé slepé črevo. Operácia sa odporúča v pokojovom alebo začiatočnom štádiu zápalu, trvá približne 30 minút a robí sa v celkovej anestézii. Operácia môže byť otvorená alebo laparoskopická, jej druh určí lekár v závislosti od lokálneho nálezu.
- otvorená operácia – jazva po operácii je dlhá 5 až 7 cm
- laparoskopická operácia – najčastejšie sa operuje z 3 vstupov – jeden pod alebo nad pupkom (zavedená kamera), 2 vstupy v podbruší, brušná dutina sa najprv napustí plynom CO2, potom sa cez porty zavádzajú miniaturizované operačné nástroje a slepé črevo sa odstráni cez pupok. Výsledné jazvičky po operácii majú veľkosť približne 1 cm, do brušnej dutiny sa na konci zavedie drenáž (takzvané Redonove drény), ktoré sa odstraňujú po 2 až 5 dňoch.
Zdroj: shutterstock
Slepé črevo
Čas zotavenia
Čím vyšší stupeň/komplikovanejší nález, tým zdĺhavejšia je rekonvalescencia. Po jednoduchom odstránení apendixu môžete už na druhý deň začať piť a pomaly jesť tekutú stravu, potom potraviny s obsahom vlákniny. Pri zložitejšom náleze so sepsou pacient dlhšie drží hladovku (podávajú mu infúzie), môže to byť až 5 dní a potom postupne dostáva jesť, piť a znižujú sa infúzie. Stehy po operácii sa vyberajú o 10 až 14 dní. Treba upraviť stravu. Odporúča sa veľa vlákniny a tekutín, diétnejšie jedlá bez tukov. Po laparoskopickej operácii je PN približne jeden až dva týždne. Po klasickej, otvorenej operácii to môžu byť dva týždne až dva mesiace.