Reklama

Očami odborníka: Prečo niektorí z nás nedokážu schudnúť? Často robíme 1 zásadnú chybu

U mnohých ľudí po chudnutí diétami nastáva jojo efekt.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Odborník prezradil, prečo je niekedy také náročné schudnúť a prečo sa kilá vracajú späť.

Tento článok si môžete prečítať vďaka Eset Science Award, oceneniu, ktoré podporuje výnimočnú vedu na Slovensku.

Vedec molekulárnej fyziológie Jozef Ukropec skúma telo až do jeho najmenších častí. Zaoberá sa komunikáciou jednotlivých buniek a orgánov v situáciách, ktoré sú pre naše telo energeticky náročné, napríklad keď hladujeme, cvičíme alebo sa otužujeme v studenej vode, a tiež pri ochoreniach z nadbytku energie. Takými sú obezita či diabetes druhého typu. Zaujíma ho prepojenie medzi svalom a inými orgánmi, najmä tukovým tkanivom, ktoré poskytuje svalu zdroj energie. Tukové tkanivo považuje za fascinujúci orgán. V rozhovore prezradil aj to, prečo sa niektorým ľuďom nedarí schudnúť. 

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected

    Prečo je tuk pre telo dôležitý?

    - Tukové tkanivo je miestom, kde si uskladňujeme energiu a v čase potreby ju vieme efektívne čerpať. Poskytuje nám tiež tepelnú izoláciu. Takto v princípe funguje tuk, ktorý máme v podkoží. Vnútrobrušný tuk nám slúži ako výstelka, ktorá zabraňuje poškodeniu vnútorných orgánov a hnedý tuk zasa umožňuje veľmi rýchlu mobilizáciu energie a je dizajnovaný tak, aby dokázal efektívne tvoriť a rozvádzať teplo, keď sme v chladnom prostredí.

    Prečo sa niektorým ľuďom nedá schudnúť?

    - Problém s chudnutím spočíva v tom, že naše telo urputne bráni svoje zásoby energie v snahe pripraviť nás na nedostatok potravy. Teda situáciu, ktorú naši predkovia síce bežne zažívali, ale my ju dnes väčšinou vôbec nepoznáme. V prípade , že sa niekomu po veľkom úsilí podarí pár kíl zhodiť, telo to vyhodnotí ako nebezpečnú situáciu a automaticky bude neúmerne znižovať energetický výdaj. To, samozrejme, spomalí či zastaví ďalšie chudnutie a pri vyššom kalorickom príjme ho dokonca zvráti (podstata jojo efektu). Ak je človek príliš zameraný na zníženie hmotnosti a neuvedomuje si všetky ostatné benefity spojené s pravidelným pohybom a so zdravou vyváženou stravou, ako sú napríklad zlepšenie metabolizmu, zdatnosti, sily, telesného zloženia či pozitívne zmeny v zložení a spolužití s naším črevným mikrobiómom, účinky redukcie hmotnosti budú veľmi pravdepodobne len krátkodobé.

    Mnohí si môžu povedať, že to potom nemá zmysel...

    - Ale v tom okamihu, keď sa človek rozhodne s pozitívnou zmenou svojho životného štýlu skončiť, určite je na tom z metabolického hľadiska asi najlepšie za posledné obdobie. Práve vtedy by určite stálo za to udržať si nové pohybové a výživové návyky, a namiesto frustrácie si hľadať také činnosti a potraviny, ktoré rád robím, ktoré mi chutia a ktoré dokážem robiť/jesť ideálne po celý život. Občas zabojujeme s hladom, občas podľahneme pokušeniu, ale inak si treba užívať každý úspech aj novú rovnováhu, nečakať instantné riešenia ani ideálne miery a posúvať hranice svojich možností.

    Zdroj: Shutterstock

    Pokles kardiovaskulárnej výdrže súvisí s obezitou a je viditeľný tak u chlapcov, ako aj dievčat, a to vo veku od deväť do sedemnásť rokov.

    Čo znamená skúmať telo na molekulárnej úrovni?

    - Pokúsim sa to uviesť na príklade tukového tkaniva. Tuková bunka nežije samostatne, ale je obklopená inými bunkami, z ktorých asi len 50 % tvoria ďalšie tukové bunky a počas svojho asi 10 rokov trvajúceho života čelí množstvu výziev. Tukové tkanivo je spoločenstvo, ktoré si môžeme predstaviť ako menšie dynamicky sa rozvíjajúce mesto. Množstvo centrálnych hormonálnych a nervových signálov prichádza zhora, ale naše mesto môže/musí o svojich potrebách a plánoch informovať všetky zložky štátu tak, aby boli jeho potreby (zásobovanie potravinami, oprava elektrického vedenia či cestnej siete) adekvátne a včas zabezpečené. Podobne tukové tkanivo uvoľňuje molekulárne signály do krvi, ktorými dokáže regulovať našu chuť do jedla a príjem potravy (leptín) či výrobu energie v mitochondriách (adiponektín). Súčasne musí mať vytvorené lokálne kontrolné mechanizmy, ktoré zabezpečia esenciálne podmienky na život a opravu poškodených častí.

    Napríklad?

    - V prípade buniek je to dostatok kyslíka (vzduch, HIF1a), energie (peňazí, AMPK) a živín (potravín, mTORc1), imunitný systém zabezpečuje „zdravotnú starostlivosť a bezpečné odstránenie poškodených častí“ (NFkB). Každý krok je tak ako v ľudskej spoločnosti aj medzi bunkami regulovaný nejakou konkrétnou molekulou. Keď potrebujete energiu z tukových kvapôčok napríklad na pohyb svalov, pretože ste vyčerpali zásoby glykogénu, potrebujete aktivovať exekutívu (HSL alebo ATGL), ktorá overí, či naozaj energiu potrebujete a následne v spolupráci s perilipínom vám presne definované množstvo energie uvoľnia.

    Čo sa deje v tele, ktoré je vyhladované, vyčerpané alebo vystavené veľkému extrému, ako je chlad?

    - Všetky systémy sú zamerané na náhradu chýbajúcej energie a na zvýšenie telesnej teploty. Človek pociťujúci hlad je pripravený loviť, zostrí sa mu zmyslové vnímanie a mobilizuje vnútorné zdroje energie, aby našiel potravu (nedá sa to porovnať s nočným nájazdom na chladničku). V prípade chladu sa snažíme zabrániť ďalšiemu úniku energie a venujeme obrovské množstvo energie na tvorbu tepla, v akútnej fáze aj za cenu poškodenia tkanív pri svalovej triaške.

    Zdroj: Shutterstock

    Pohybová aktivita môže u seniorov zlepšiť nielen zdatnosť, ale aj metabolizmus či pamäť.

    Skúmate aj vplyv cvičenia na pamäť seniorov. Čo ste doteraz zistili?

    - Výskum účinkov cvičenia na pamäť a kognitívne schopnosti seniorov je najmä doménou mojej manželky Barbary, môžem vám však povedať, že účasť v dlhodobom programe pohybovej aktivity zlepšuje kognitívne schopnosti a pamäť seniorov, pričom na zlepšenie pamäte často stačia už 3 mesiace intenzívneho cvičenia. Je veľmi zaujímavé, že kognitívne schopnosti sa zlepšujú paralelne so zlepšením zdatnosti a metabolickej flexibility cvičiacich seniorov. Otázkou, ako sa zlepšenie zdatnosti premietne do lepšej funkčnej kapacity mozgu, sa zaoberáme už dlhšie. Snažíme sa pritom charakterizovať faktory uvoľňované pri cvičení, ktoré sa môžu dostať do mozgu a integrovať akútnu odpoveď a adaptáciu nášho tela na cvičenie.