Dobrý deň, chcem sa informovať, ako je to s orálnym sexom. Možno prostredníctvom neho dostať nejaké choroby? Mám stáleho partnera, ktorý po ňom túži, ale stále mám strach z prenosu nejakých ochorení. Čitateľka (22)

Radí MUDr. Dezider Timko, gynekológ a sexuológ

Zdroj: archív lekára

Táto otázka nie je taká zriedkavá, ako by sa mohlo zdať. Odpoveď znie – áno, môžete. Predsa len ústa majú sliznicu a tá je prechodnejšia, respektíve citlivejšia na ochorenia ako napríklad koža. Sú sexuálne prenosné choroby, ale nie sú to pohlavné choroby. Napríklad poznáme herpes. Ak ho dostanete, tak v organizme zostane. Stačí oslabená imunita, ale napríklad aj menštruácia a prejaví sa. A nielen na ústach, viac obťažuje bolesť na genitáliách. HPV, ľudský papilomavírus – cez penis sa dostane do úst. Viac o tom vedia na ORL. Občas sa takto môžu preniesť chlamýdie, ale tie skôr sexuálnym stykom. Zriedkavo i kvapavka, čo už je pohlavná choroba. Ak máte veľké obavy a ak mal partner pred vami inú partnerku, urológ, prípadne andrológ vyšetrí vášho partnera a dokáže hravo vyriešiť obavy.

Opýtajte sa odborníka

Na návštevu lekára často nie je čas, no niekedy sa jednoducho hanbíme opýtať lekára na riešenie chúlostivých ženských problémov. Ak vás niečo trápi, opýtajte sa anonymne nášho gynekológa, ktorý každý týždeň odpovie na vaše ženské alebo sexuálne otázky. Píšte na nižšie uvedené kontakty a pridajte heslo Gynekológ!
@[email protected]
WhatsApp +421915731094
@NCprezeny
@novycasprezeny