Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Na ochranu pred kliešťovou encefalitídou treba myslieť už dnes

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Kliešťová encefalitída je nebezpečné vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša zo zvierat na ľudí prostredníctvom infikovaných kliešťov a môže sa končiť i smrťou.

Najúčinnejší spôsob predchádzania tejto chorobe vám predstaví MUDr. Viera Jančulová, epidemiologička ÚVZ SR.

Pôvodcom ochorenia je vírus, ktorý sa do organizmu dostane pri prisatí infikovaného kliešťa alebo konzumáciou tepelne nespracovaného mlieka infikovaných oviec, kráv a kôz.

Pomôže očkovanie?

Očkovanie je najspoľahlivejším spôsobom ochrany. Výrobcom vakcíny je daná schéma, podľa ktorej sa očkuje v troch fázach. Optimálne je začať v zimných mesiacoch, aby na jar, pri nástupe aktivity kliešťov, bola už zaočkovaná osoba chránená dostatočnou hladinou protilátok v imunitnom systéme. K tomu treba podať minimálne dve dávky očkovacej látky z celkovej trojdávkovej schémy.

Riziková skupina

Očkovanie sa odporúča predovšetkým osobám, ktoré sú profesijne vystavené zvýšenému riziku nákazy. Ide najmä o laboratórnych pracovníkov pracujúcich so živým vírusom kliešťovej encefalitídy, ale napríklad aj o pracovníkov lesného a vodného hospodárstva, vrátanie žiakov a študentov lesníckych učilíšť a škôl, poľnohospodárskych pracovníkov, zememeračov, geológov, označovačov turistických chodníkov, zamestnancov horských chát a lanoviek, zamestnancov rekreačných zariadení, pracovníkov pohraničných stráží a colných správ, vojakov, pracovníkov železníc vykonávajúcich údržbu a prevádzku železníc a pracovníkov Slovenskej správy ciest vykonávajúcich práce spojené s údržbou ciest.

Priebeh ochorenia

! Prvá fáza sa prejaví chrípkovými príznakmi: horúčka, bolesť hlavy, nevoľnosť, nechutenstvo.

! Nasleduje bezpríznaková fáza ochorenia, ktorá trvá 1 – 20 dní. Sú pre ňu charakteristické príznaky postihnutia centrálneho nervového systému (zápal mozgu, zápal mozgových blán).

Liečba je symptomatická, pri zápale mozgu a mozgových blán ide o špecifickú liečbu, ktorá je v kompetencii infektológov. Ochorenie sa prevažne končí úplným uzdravením, iba výnimočne smrťou.

Ochrana pred kliešťovou encefalitídou

Ochoreniu sa dá predchádzať používaním repelentov, vhodného oblečenia a obuvi pri pobyte v prírode. Dôležité sú aj kontrola ,,zaklieštenia“ po návrate z prírody a včasné odstránenie kliešťa. Ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc. Očkovanie sa odporúča hlavne osobám, ktoré sú vystavené zvýšenému riziku nákazy. Mlieko a mliečne výrobky treba pred konzumáciou prevariť.

Vakcínu si zaplatíte

Predpisuje ju ošetrujúci lekár, ktorý očkovanie aj vykoná. Očkovaciu látku sa vo všeobecnosti odporúča aplikovať všetkým osobám, ktoré o očkovanie proti kliešťovej encefalitíde požiadajú. Záujemcovia o očkovanie si uhrádzajú očkovaciu látku sami.

Očkovacia schéma

• Pri očkovaní možno postupovať podľa bežnej alebo zrýchlenej schémy, ktorá by mala zabezpečiť skorší nástup imunity.

• Bežnou schémou sa o 1 až 3 mesiace po prvej dávke podá druhá dávka očkovacej látky, tretia sa aplikuje v závislosti od druhu použitej očkovacej látky buď o 5 – 12 mesiacov po druhej dávke, alebo 9 – 12 mesiacov po druhej dávke. Tretia dávka zaručí imunitu v trvaní troch rokov. Potom sa môže vykonať preočkovanie.

• Pri zrýchlenej schéme sa skráti interval medzi podaním prvej a druhej dávky, keď sa druhá podá už o týždeň alebo o 2 týždne po prvej dávke v závislosti od druhu použitej očkovacej látky. „Dávkovanie očkovacej látky je uvedené v príbalovom letáku a závisí od druhu použitej vakcíny.“

Vedľajšie účinky vakcíny

Očkovať možno i osoby, ktoré o to požiadajú. O vhodnosti očkovania však musí rozhodnúť ošetrujúci lekár. Očkovanie sa odporúča deťom od 1 roka veku. Účinok očkovacej látky počas tehotenstva alebo dojčenia nie je známy. Môže sa však podať, ak je riziko infekcie vysoké.

Očkovacia látka je všeobecne dobre tolerovaná. Každá vakcína môže mať po aplikovaní vedľajšie účinky, a to lokálne v mieste vpichu (napr. začervenanie, opuch) alebo celkové (únava, bolesť končatín, nevoľnosť, zvýšená teplota). Kontraindikácie, ako napríklad zvýšená teplota, sa zaznamenali iba u osôb alergických na vaječný bielok.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

Vyberáme pre vás niečo PLUS