Očista tela: Viete, ako fungujú detoxikačné mechanizmy
27. 3. 2010, 11:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:28)
Močom, stolicou, potením aj dychom sa organizmus denne zbavuje množstva odpadu. Je dôležité povzbudzovať naše prirodzené detoxikačné mechanizmy.
Lymfatický systém
Sieť lymfatických ciev fi ltruje tekutiny v telesných tkanivách a zabraňuje vniknutiu toxínov do krvi. Lymfa sa pozvoľne pohybuje po celom tele.
Nesprávne fungovanie
Pri nefunkčnosti lymfatickej sústavy telo pociťuje únavu, bunky sú preťažené, organizmus nedokáže bojovať s infekciami, v neskoršom štádiu vznikajú edémy - opuchy. Keď napríklad telo bojuje s chrípkou, môžete mať zdurené lymfatické uzliny. Priamo v uzlinách sa jedovaté látky stretávajú s imunitnými mechanizmami, ktoré im zabraňujú návrat do krvi.
Čo môže pomôcť?
Lymfodrenáž - jemná masáž lymfatického systému spojená s terapiou. Vhodná je bylinková sauna, kde použijete zmes bylín na prečistenie organizmu. Dôležitý je pitný režim - denne vypite dva litre tekutín.
Pečeň
Očisťuje krv od všetkých jedovatých zložiek (od alkoholu po pesticídy), vychytáva toxíny, premieňa ich chemickú štruktúru tak, že sa stávajú rozpustnými vo vode a potom ich odvádza do žlče. Žlč ďalej prenáša odpadové produkty z pečene do čriev, cez ktoré sa vylučujú do tela.
Nesprávne fungovanie
Preťaženosť pečene sa prejaví opuchmi, pocitmi zvracania, zlým trávením, povlakom na jazyku.
Čo môže pomôcť?
Jedzte artičoky - pomáhajú pečeni v detoxikačnej činnosti, podobne pôsobia zelený čaj maté (cezmína paraguajská) a čaj lapacho. Výborné sú i jačmenné krúpy (kaša, polievka, rizoto), mrkva (vo forme šťavy), cesnak, chren, jablká a tvaroh.
Koža
Je najväčší ľudský orgán, pot a mazové žľazy odstraňujú toxíny, ktoré sa z tela nedajú odstrániť inou cestou.
Nesprávne fungovanie
Ak je preťažený tento systém, spôsobuje celulitídu, vyrážky, akné, prekrvenú škvrnitú kožu.
Čo môže pomôcť?
Prekrvenie kože zlepšujú masáže a sauna, čím sa zlepšuje prísun živín, kyslíka a ochranných látok. Priaznivým ovplyvnením odtoku žilovej krvi sa urýchľuje odstraňovanie nepotrebných produktov metabolizmu.
Pľúca
Pri dýchaní sa do tela dostáva vzduch obsahujúci kyslík, ktorý je mimoriadne potrebný pre uchovanie života a zároveň slúži na to, aby telo zbavil oxidu uhličitého.
Nesprávne fungovanie
Ťažkosti s pľúcami sa prejavujú bolesťou, kýchaním, kašľom.
Čo môže pomôcť?
Choďte na prechádzky, absolvujte rôzne dychové terapie, behajte. Niektoré z potravín, ktorými si môžete posilniť odolnosť pľúc, sú hrušky, jahody, marhule – zvlhčujú pľúca, odstraňujú sucho a teplo, zastavujú kašeľ. Čerstvý zázvor rozptyľuje chlad, obmedzuje tvorbu hlienov. Sušený zázvor je vhodný pri bolestiach na hrudi, astme a kašli. Reďkvička uvoľňuje škodlivý hlien a teplo. Mrkva, betakarotén, kyselina šťaveľová (špenát, ružičkový kel, kapusta, brokolica) sú pri oslabených pľúcach zvlášť u fajčiarov veľmi dôležité. Zelený čaj neutralizuje rakovinové látky tabaku.
Obličky
Jednou z najdôležitejších úloh je fi ltrácia krvi a výroba moču, ktorý odvádza škodlivé a odpadové látky vzniknuté rozpadom bielkovín. Riadia tiež vodné hospodárstvo organizmu, vracajú do krvi všetky hodnotné živiny, ktoré sa musia uchovať na ďalšie využitie.
Nesprávne fungovanie
Preťaženosť obličiek sa môže prejaviť tmavo sfarbeným močom, bolesťou pri močení.
Čo môže pomôcť?
Pite dva litre tekutín denne, najlepšie čistú vodu alebo čaj (zelený, žihľavový, z listov z brezy, harmančekový). Výbornými prostriedkami na prečistenie obličiek sú chren (pomáha pri liečbe infekcií močových ciest, pri reumatizme, normalizuje črevnú mikrofl óru, povzbudzuje vylučovanie enzýmov) a petržlen (má močopudný účinok, je vhodný pri ťažkostiach s obličkami - pomáha rozpúšťať obličkové kamene, povzbudzuje trávenie).
Črevá
Rozkladajú a vstrebávajú potravu a vodu do krvného obehu. Zbavujú telo odpadových látok vzniknutých pri trávení. Dobre fungujúci tráviaci systém odvádza veľmi rýchlo odpad z tela.
Nesprávne fungovanie
Ak však potrava obsahuje veľké množstvo priemyselne spracovaných potravín, často to vedie k zápche, a tým aj k dlhšej prítomnosti toxínov v našom tele.
Čo môže pomôcť?
Jedzte stravu bohatú na vlákninu (veľa čerstvej zeleniny) a probiotiká (laktobacily a bifi dobaktérie). Dostatok probiotík a vlákniny v čreve je zároveň aj prevenciou rôznych nádorov tráviacej sústavy, predovšetkým rakoviny hrubého čreva.
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!