Reklama

Očné choroby, ktoré nebolia: Čo všetko nám môžu zistiť?

Reklama

Naplánujte si návštevu u očného lekára. Existujú totiž očné choroby, o ktorých nemusíme ani vedieť. Veľa ich vzniká veľmi nenápadne a vôbec nebolia.

Priznajme si, na kontrolu k očnému chodíme väčšinou len v prípade, ak potrebujeme okuliare, no sú aj takí lajdáci, ktorí namiesto k lekárovi radšej zájdu do optiky a okuliare si naordinujú bez odborného lekárskeho vyšetrenia. Mnoho ľudí tak za celý život neabsolvuje žiadnu očnú kontrolu.

Aj keď ste presvedčené, že okuliare nepotrebujete, mali by ste sa premôcť a naplánovať si návštevu očného lekára. Po štyridsiatke jednoznačne! Existujú totiž očné choroby, o ktorých nemusíme ani vedieť. Veľa ich vzniká veľmi nenápadne a vôbec nebolia. Ak nechodíme na kontroly zraku, riskujeme závažné zdravotné problémy, ktoré môžu viesť až k slepote.

Čo všetko sa môže stať a ako sa ťažkostiam so zrakom vyhnúť, hovoria odborníci z dvoch najmodernejších pracovísk na Slovensku:

Čo nám môžu zistiť

„Počas komplexného očného vyšetrenia možno odhaliť nádory na mozgu, vnútroočné nádory, niektoré druhy leukémie, infekčné ochorenia typu borelióza či toxoplazmóza alebo pásový opar. Pri vyšetrení u očného sa dajú rozpoznať aj začínajúce autoimunitné ochorenia, ktoré postihujú najprv oči, potom obličky, srdce, kožu a pohlavné orgány. V niektorých prípadoch odhalí vyšetrenie zraku aj vírus HIV,“ vysvetľuje MUDr. Radovan Piovarči. „Očné chyby netreba podceňovať. Nepriaznivo ovplyvňujú ľudský život a pritom sa pri včasnej diagnostike dajú jednoducho odstrániť alebo upraviť,“ vyzýva ľudí MUDr. Peter Žiak. Ak už máme zhoršený zrak, netreba podľa neho zúfať. Na každý problém obvykle existuje riešenie.

Čo očiam pomáha a čo im škodí

  • Tri porcie zeleniny a ovocia
    Ideálne plody sú žlté alebo oranžové, pretože obsahujú špeciálne pigmenty. Balzamom pre zrak sú čučoriedky.
  • Aj kávička pomôže
    Ak máte syndróm suchého oka, pomôže káva. Lekári z tokijskej univerzity dokonca tvrdia, že kofeín zvyšuje slzivosť a ochraňuje oči pred vysušovaním. Ak nepijete kávu, v lekárňach nájdete umelé slzy.
  • Počítač neškodí, ale...
    Podľa viacerých štúdií pozeranie do monitora zrak neničí. Avšak, keď pozeráme na monitor, zabúdame žmurkať a oči sa vysušujú. Zatiaľ čo bežne žmurknete asi 20-krát za minútu, pri práci s počítačom je to len osemkrát.
  • Pozor na slabé svetlo
    Dávajte si pozor a chráňte si oči aj pred slabým svetlom. „Pri čítaní má svetlo dopadať na knihu zhora spoza vás. Pri práci na počítači stlmte jas monitora, pri sledovaní TV majte rozsvietené menšie svetlo tak, aby sa neodrážalo na obrazovke, a aby vás neoslňovalo,“ radí MUDr. Žiak.
  • Obmedzte fajčenie
    Fajčenie cigariet zvyšuje riziko vzniku ochorenia VPMD (vekom podmienená makulárna degenerácia), ktoré môže viesť až k slepote. Čím viac fajčíte, tým väčšie je riziko. A to aj pre ľudí, ktorí s vami žijú.