Odber pupočníkovej krvi: Je SKUTOČNE bezpečný pre dieťa? V TÝCHTO prípadoch nie je vôbec vhodný
24. 7. 2024, 14:00

Zdroj: shutterstock
Hoci sa tento pojem dostáva do povedomia ľudí čoraz viac, o procese odberu, rizikách, možnostiach uskladnenia a výhodách sa hovorí málo. Ako to teda je a komu sa neodporúča?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Radí MUDr. Róbert Hlávek, PhD., prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice v Trnave
Nie je to nebezpečné pre mamičku alebo bábätko?
Odber pupočníkovej krvi je jednoduchý a bezbolestný pre matku i dieťa a nie je nebezpečný. Po narodení dieťaťa lekár alebo pôrodná asistentka uzatvorí a preruší už nepulzujúcu pupočníkovú šnúru, následne do nej vloží malú ihlu a odoberie zvyšnú krv do odberového vaku. Tento proces trvá približne 10 minút a dá sa zrealizovať aj po dotepaní pupočníka.
Na čo je dobrý odber pupočníkovej krvi?
– Pupočníková krv obsahuje dôležité bunky, takzvané krvotvorné kmeňové bunky, ktoré sa využívajú v bunkovej terapii. Môžu liečiť rakovinu, krvné choroby ako anémia a niektoré poruchy imunitného systému. Tieto kmeňové bunky sú vzácne, pretože pomáhajú liečiť mnoho chorôb ohrozujúcich život, môžu sa použiť na transplantáciu u chorých ľudí alebo aj na lekársky výskum, ktorý je dôležitý pri zavádzaní nových a účinnejších liečebných postupov. Pupočníková krv sa ľahko odoberá a obsahuje desaťnásobne viac kmeňových buniek, ako získame pri odbere kostnej drene. Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi sú imunologicky naivné, čo ich robí viac flexibilnejšími, ako sú „dospelé“ kmeňové bunky z periférnej krvi alebo kostnej drene.
Vypočujte si náš podcast:
Kedy a ako sa tento úkon realizuje? Musí pred ním mamička absolvovať nejaké špeciálne vyšetrenia?
– Pred pôrodom sa budúca mamička rozhodne pre odber a uskladnenie pupočníkovej krvi. Po podpise informovaného súhlasu sa krv odoberá bezprostredne po pôrode dieťatka na pôrodnej sále. Mamička nemusí absolvovať doplnkové špeciálne vyšetrenia, pretože laboratórne vyšetrenia na zistenie prítomnosti niektorých infekcií a chorôb, ktoré by mohli ovplyvniť kvalitu a bezpečnosť uloženej pupočníkovej krvi, sa realizujú v rámci štandardnej starostlivosti o tehotnú ženu počas jej návštevy poradní. Napríklad krv matky a vzorka pupočníkovej krvi sa testujú na prítomnosť hepatitídy typu B a C, HIV, syfilisu a HTLV (ľudský T-lymfotropný vírus – ľudský RNA retrovírus známy tým, že spôsobuje určitý typ rakoviny). Tieto testy sa vykonávajú, aby sa zistilo, či je vzorka krvi vhodná na budúcu transplantáciu.
Čo všetko dokáže vyliečiť pupočníková krv a kto z rodiny ju môže využiť?
Súpravy na odber, ktoré sú pripravené v pôrodniciach, obsahujú všetko potrebné na odber pupočníkovej krvi, krvi z placenty, tkaniva pupočnej šnúry a tkaniva placenty. Významnú časť využitia pupočníkovej krvi predstavuje súrodenecká transplantácia krvotvorných buniek. Pri tejto transplantácii sa kmeňové bunky získavajú z pupočníkovej krvi súrodenca a transplantujú sa pacientovi. Tento typ transplantácie sa často používa na liečbu pacientov s určitými typmi rakoviny krvi alebo kostnej drene, ako je napríklad leukémia, alebo pri niektorých typoch lymfómu a imunodeficiencií. Súrodenci majú 25-percentú šancu, že budú mať zhodný typ tkaniva. Ak má pacient súrodenca s rovnakým typom tkaniva, predstavuje súrodenecká transplantácia jednu z možností jeho liečby. Autológna pupočníková krv sa týka použitia pupočníkovej krvi, ktorá bola odobratá pri narodení dieťaťa a neskôr sa používa na liečbu toho istého dieťaťa. Tento proces je známy ako autológna transplantácia. Výhoda je, že neexistuje riziko nekompatibility medzi bunkami darcu a vlastnými bunkami pacienta. Placenta je významným zdrojom kmeňových buniek a má niekoľko výhod. Obsahuje veľké množstvo hematopoetických (krvotvorných) kmeňových buniek, ktoré môžu vytvoriť kompletný krvný systém, keď sa transplantujú do dospelého jedinca. Placenta je považovaná za ich bohatý a nekontroverzný zdroj na rozdiel od embryonálnych a fetálnych tkanív a skúma sa ako zdroj kmeňových buniek v regeneratívnej medicíne. Placentárne tkanivá sa ukázali ako bohatý zdroj kmeňových buniek so silnými imunosupresívnymi vlastnosťami.
Ako, kde a ako dlho sa táto krv skladuje?
– Pupočníková krv, tkanivo pupočníka a placenty sa uskladňujú v špeciálnych kontajneroch v parách tekutého dusíka s teplotou –180 °C v monitorovanom skladovacom priestore. Jedinečné vlastnosti buniek sa zachovávajú aj pri dlhodobom uskladnení. Pupočníková krv sa môže skladovať v kryogénnej banke najmenej 20 rokov. Výskum ukázal, že kmeňové bunky z pupočníkovej krvi sú stále životaschopné aj po takmer troch desaťročiach kryogénneho skladovania. Napríklad v Austrálii bola úspešne transplantovaná leukemická pacientka s darcovskou jednotkou pupočníkovej krvi, ktorá bola skladovaná 20 rokov. Výskumníci sa zhodujú na tom, že správne kryoprezervované kmeňové bunky sú prakticky nesmrteľné.
Prezradíte nám, či a za akých podmienok sú tieto úkony hradené zdravotnou poisťovňou?
– Na Slovensku, ako aj vo väčšine krajín, súkromné banky s pupočníkovou krvou nehradia náklady na odber, spracovanie a skladovanie pupočníkovej krvi prostredníctvom zdravotného poistenia. Tieto služby sa považujú za voliteľné a náklady zvyčajne hradia rodičia. Je dôležité poznamenať, že niektoré „verejné banky“, v rámci „verejného registra“ s pupočníkovou krvou ponúkajú bezplatné odbery pupočníkovej krvi a jej následné skladovanie pre verejné použitie. Vzorky pupočníkovej krvi skladované vo verejnom registri nie sú k dispozícii na súkromné použitie rodinou, ktorá darovala krv. Dôležité je, aby sa rodičia pred rozhodnutím o odbere a skladovaní pupočníkovej krvi poradili so svojím lekárom a dôkladne preskúmali možnosti a náklady.
Kedy sa odber pupočníkovej krvi pre stav matky alebo dieťaťa neodporúča?
1. Pupočníková krv odobratá novorodencovi nemôže byť použitá na liečbu genetických chorôb alebo malígnych ochorení u toho istého jedinca (autológna transplantácia), pretože uložená pupočníková krv obsahuje rovnaký genetický variant alebo predmalígne bunky, ktoré viedli k liečenej chorobe.
2. Infekčné choroby môžu ovplyvniť bezpečnosť a kvalitu pupočníkovej krvi. Pred jej odberom sa vykonávajú niektoré špeciálne vyšetrenia na zistenie prítomnosti niektorých infekcií (hepatitída typu B, C, HIV a tak ďalej).
3. V niektorých prípadoch, napríklad pri predčasných pôrodoch alebo keď sa dvojčatá delia o placentu, nemusíme získať dostatočné množstvo pupočníkovej krvi.
4. Zdravotný stav matky alebo novorodenca môže predstavovať kontraindikáciu odberu pupočníkovej krvi.