Možno to práve riešite so svojimi deťmi, možno sa to týka vás. Nočné zubné strojčeky, ktoré cez deň plávali v pohári s vodou a v noci nám vypadávali a boli všade, len nie na zuboch – to je príbeh, ktorý prežila nejedna z nás. A kým niektorým sa zuby naozaj vyrovnali, iné to zanedbali a napokon nad tým len mávli rukou a „uspokojili“ sa s tým, ako bolo. Poznám aj prípady, keď sa už vyrovnané zuby opäť posunuli
naspäť alebo keď sa pre lepidlo na fixnom strojčeku úplne zničila zubná sklovina…

Sebavedomie je v úsmeve 

Dostať termín u čeľustného ortopéda môže byť na poriadne dlhú čakačku. Určite to však nezanedbajte s myšlienkou: „veď ono sa to nejak vyrovná“, a začnite krivé zuby u detí riešiť čo najskôr. A, samozrejme, vy sa tiež nevzdávajte sna o peknom úsmeve. Veď práve ten tvorí podstatnú časť nášho sebavedomia, ale aj dentálneho zdravia. Odpovede odborníčky vás presvedčia, že dať si do poriadku krivé zuby sa dá kedykoľvek.

Radí MDDr. Veronika Mydlová, čeľustná ortopédka z kliniky Dr. Martin

MDDr. Veronika Mydlová,
Zdroj: Michal Jakubec (c) BASEfactory

Krivé zuby vnímame najmä ako estetický problém. Je pri krivých zuboch aj nejaké zdravotné riziko?

Určite áno. Pekný úsmev nie je len estetickou záležitosťou, hoci aj tá je dôležitá. Správne uloženie zubov zjednodušuje ústnu hygienu, znižuje riziko vzniku zubných kazov a ďalších stomatologických problémov a ochorení. Krivé zuby môžu byť aj funkčný problém. Môže totiž dochádzať k nerovnomernému zaťaženiu (nevyužívaniu alebo preťažovaniu určitých zubov). Pri výraznom stesnaní vznikajú miesta náchylné na vznik zubného kazu. Ďalej je väčšie riziko poškodenia zubov pri úraze (pád na predné vyčnievajúce zuby). Pri výraznom predhryze, otvorenom zhryze a podobne je často neúplné uzatvorenie pier – zuby dostatočne neomývajú sliny (najmä v noci). To znamená, že sa opäť zvyšuje riziko vzniku zubného kazu, nesprávne dýchanie ovplyvňuje celkové okysličenie tela a s tým môžu byť spojené ďalšie problémy. Ďalej môžu vznikať rôzne fonetické odchýlky a pri neschopnosti správneho prežutia potravy tráviace ťažkosti.

 

Dá sa povedať, kedy je najlepší čas na korekciu krivých zubov? Existuje nejaký dolný a horný vekový limit, kedy sa to ešte dá s dobrým výsledkom?

Ortodontická liečba nemá vekové obmedzenie. Väčšinu anomálií riešime, keď už majú deti (tínedžeri) kompletný trvalý chrup a sú v maximálnom rastovom špurte. Dolný vekový limit je spravidla pri zmiešanom chrupe (v prvej fáze výmeny chrupu, keď deti majú aj mliečne, aj trvalé zuby). Vekovo však dentálny a kalendárny vek nemusia korešpondovať, takže začiatok liečby je individuálny. Občas začíname liečiť aj mliečny chrup.

Dieťaťu vyrastajú trvalé zuby, no mliečne ešte nevypadli. Je tu riziko, že zuby budú krivé pre nedostatok miesta? Odporúčate v takom prípade mliečne zúbky vytrhnúť?

Často pri výmene zubov vzniká stesnanie – trvalé zuby nemajú dostatok miesta. Vtedy je vhodné komplexné vyšetrenie a stanovenie individuálneho liečebného plánu.

Aké typy strojčekov sa  v súčasnosti používajú?

Snímateľné a fixné.

Koľko približne trvá, kým sa chrup uspokojivo upraví?

Priemerný čas liečby je zhruba 1 a pol roka. Ale je to veľmi individuálne – záleží na závažnosti odchýlky.

Kedy existuje riziko, že zuby sa znova posunú naspäť?

Zuby sú dynamický systém, teda pracujú celý život. Preto je po aktívnej fáze liečby nutná aj retenčná (udržiavacia) fáza.

Hradí pacientovi niečo aj zdravotná poisťovňa?

Do 18 rokov áno.

Neviditeľný strojček má oproti tomu bežnému niekoľko benefitov, napríklad nezraňuje ďasná.
Zdroj: shutterstock

Novinka v zubnej ortopédií

Neviditeľný zubný strojček

Čeľustná ortopédka MDDr. Veronika Mydlová hovorí: „Spôsobov, ako nedokonalé usporiadanie zubov korigovať, je viacero a novinka – neviditeľný zubný strojček – má v porovnaní s doposiaľ používanými typmi strojčekov viacero benefitov.“

Neviditeľný zubný strojček
Zdroj: shutterstock

Ako môže byť neviditeľný?

Takmer neviditeľný strojček je vyrobený z priesvitného plastu tak, že ho na zuboch skoro nevidieť. „Okrem toho, že sa pohodlne nosí a nezraňuje ďasná, vidím výhodu v zjednodušenej hygiene. A rovnako sú aj kontroly u ortodontistu v porovnaní s klasickými fixnými strojčekmi menej časté,“ pokračuje MDDr. Veronika Mydlová. Pri fixných strojčekoch je zubná hygiena pre drôtiky a zámky náročnejšia. V miestach okolo nich, ktoré sú pre kefku ťažšie dostupné, môžu vznikať zubné kazy. S takmer neviditeľným zubným strojčekom sa dá robiť všetko – rozprávať, usmievať sa, športovať, spať aj jesť. „Pred jedlom ho však odporúčam vybrať, aby na ňom nevznikali nepekné pigmentové škvrny. Človek sa potom môže pohodlne a bez obmedzenia najesť. Strojček sa dá jednoducho vybrať a odložiť do škatuľky, po jedle si treba umyť zuby a zase si ho nasadiť,“ radí čeľustná ortopédka. „Aby bol efekt skutočne maximálny a zuby sa postupne dostávali na to miesto a do takej polohy, ako ich chceme mať, treba strojček nosiť 22 hodín denne.“

Dokáže vyriešiť väčšinu „defektov úsmevu“

Rôzne pokrútené, prekrížené zuby či ďaleko od seba – tento strojček je vhodný pre deti aj pre dospelých. Podľa MDDr. Veroniky Mydlovej vidieť prvé korekcie zubov už o veľmi krátky čas, celková dĺžka terapie závisí od stavu zubov a od toho, čo všetko treba strojčekom korigovať. Plán korekcie chrupu sa pri liečbe neviditeľným zubným strojčekom robí už na začiatku od A po Z a jeho výsledkom sú až desiatky rôznych dláh (strojčekov), ktoré sa postupne aplikujú na zuby. „Na začiatku terapie urobíme röntgeny a snímky chrupu, na základe ktorých sa pripraví presný liečebný plán s jasným cieľom. Toto všetko potom pošleme výrobcovi dláh,“ vysvetľuje čeľustná ortopédka. „Vďaka tomu, že do veľkej miery vieme, ako sa bude ktorý zub hýbať, môžeme vypracovať celkový plán terapie, teda viacero strojčekov, ktoré sa postupne aplikujú na chrup.“

Trvalý efekt

Podľa skúseností ortodontistov reagujú deti aj dospelí na neviditeľný strojček lepšie ako na iné typy strojčekov na korekcie chrupu. „Mnoho ľudí ani nevie, že ho má v ústach. Strojček je exponovaný iba na zuboch, nepresahuje na mäkké tkanivá, takže nič nevyvoláva dávivý reflex. Aj deti naň reagujú veľmi dobre. Ak je na chrupe odporúčaných 22 hodín denne, efekt je viditeľný. Po každej liečbe je nutná retenčná fáza liečby, aby sa napravený chrup nevrátil do pôvodného stavu,“ uzatvára doktorka Mydlová.

Čo je ortodontická liečba

Cieľom ortodontickej liečby je dosiahnuť správne postavenie zubov a čeľuste. Tým sa zlepší nielen estetický vzhľad, ale aj žuvacia funkcia chrupu, výslovnosť a zubná hygiena.