Toto sa skutočne deje, keď sa vám nechce čistiť zuby. A to platí aj pre tých, čo si síce čistia zuby, ale nepravidelne, sem-tam vynechajú a myslia si, že to nevadí. Ak patríte medzi nich, čítajte ďalej.

Podľa stomatológov aj vynechávanie čistenia zubov a nedodržanie zásady 2x denne môže viesť k mnohým závažným zdravotným problémom, ako sú uvoľnené zuby, krvácanie ďasien, či dokonca to vedie k ischemickej chorobe srdca.

Toto sú najčastejšie problémy, ktoré sa objavia, ak si nečistíte 2x denne zuby:

Zápach z úst

Ak si nečistíte zuby a jazyk pravidelne, dochádza k nahromadeniu zubného plaku, ide o lepkavý film na zuboch, ktorý je plný baktérií. Okrem zápachu z úst môže plak spôsobiť tvorbu zubného kazu a nenapraviteľné poškodenie štruktúry zubov. Nečistenie zubov dovoľuje čiastočkám stravy spôsobovať rast baktérií a teda aj zápach z úst.

TOTO sa skutočne deje, keď sa vám nechce čistiť zuby!
Zdroj: Shutterstock

Ischemická choroba srdca

Toxíny a baktérie v ústach sa môžu dostať do krvného obehu a pripojiť sa k vencovitým tepnám, čo spôsobuje potenciálne zablokovanie a to môže viesť až k infarktu.

Krvácanie z ďasien

Čistenie zubov stimuluje prekrvenie ďasien, ktoré je dôležitou súčasťou zdravej ústnej dutiny. Ak si ich dôkladne nemasírujete kefkou, tak sa vystavujete zapáleným a krvácajúcim ďasnám.

TOTO sa skutočne deje, keď sa vám nechce čistiť zuby!
Zdroj: Shutterstock

Uvoľnené zuby

Nečistenie zubov môže nakoniec viesť aj k paradentóze, ktorá, ak sa nelieči, môže poškodiť kosti v čeľusti a tvoriť medzery medzi ďasnami a zubmi. To vedie k uvoľňovaniu zubov, ktoré sa kolíšu a pri neliečení aj vypadávajú.

Problematické bozkávanie

Keď si neudržiavate zuby tip-top, znižujete šance na intímné potešenie so svojou láskou. A nehovoríme len o uviaznutých kúskoch jedla medzi zubami!

TOTO sa skutočne deje, keď sa vám nechce čistiť zuby!
Zdroj: Shutterstock

Žlté zuby

Toto sa deje nevyhnutne, ak si ich nedostatočne umývate, pretože farba z potravín a nápojov vám farbí aj zuby. Či už červené víno, káva, karí korenie, všetko to zostáva na zuboch a prechádza do trvalého žltkastého zafarbenia zubnej skloviny.