1) Ako často si čistíte zuby?

a. Ráno, naobed aj večer. Určite minimálne trikrát a celkom dlho.
b. Dvakrát denne za každých okolností.
c. Snažím sa dvakrát, ale večer niekedy zaspím skôr, ako to stihnem.
d. Často zabúdam, občas som lenivá a vypláchnem si ich len ústnou vodou.

2) Aký odtieň majú vaše zuby?

a. Sú žiarivo biele.
b. Prirodzene biele.
c. Majú žltý nádych.
d. Ráno hnedé od kávy a večer červené od vína.

3) Čo najlepšie vystihuje vaše ďasná?

a. Bledo- až tmavoružové, trochu opuchnuté, zvlášť okolo zubov. Občas trochu krvácajú, keď si ich čistím.
b. Svetloružové, bez zjavného zápalu.
c. Tmavoružové a zapálené. Občas vidím pri čistení krv.
d. Často ma trápia a bolia. Pri zuboch sú opuchnuté.

4.) Používate zubnú niť alebo medzizubné kefky?

a. Áno, mám ich vždy poruke. Nemôžem riskovať, že ma uvidia s jedlom zaseknutým medzi zubami.
b. Áno, používam, vždy po čistení kefkou.
c. Párkrát do týždňa to použijem, ale nie je to priorita.
d. Vôbec si nečistím priestory medzi zubami.

Vyhodnotenie

Teraz si zrátajte, ktoré odpovede prevládajú.

Najviac a: Vaše úmysly sú dobré, ale záleží vám viac na tom, aby vaše zuby skvele vyzerali, než aby boli naozaj zdravé. Pozor na pričasté čistenie veľkým tlakom a domáce bieliace procedúry, ktorými si môžete zničiť sklovinu. Sklovina je prirodzená ochranná bariéra zuba 
a keď sa zničí, vznikajú problémy. Ak je pre vás žiarivo biely úsmev priorita, zverte sa radšej do rúk odborníka. Čistite si zuby pravidelne a dôkladne, ale zároveň jemne. Ani pričasté vyplachovanie ústnou vodou nie je zdravé, pretože zabíja užitočné baktérie.

Najviac b: Zaslúžite si medailu. O ústnej hygiene toho viete presne toľko, koľko potrebujete pre dokonalú a zároveň šetrnú ústnu starostlivosť. Vaše zuby nemusia žiariť ako sneh, ale sú zdravé, a to platí aj pre vaše ďasná. Viete, čo je medzizubná kefka či niť, a sú vašimi vernými kamoškami. Zubár z vás má určite radosť. Len ho nezabudnite pravidelne navštevovať na preventívnych prehliadkach.

Väčšina c: Nie je to s vami úplná tragédia, ale ešte je čo vylepšovať. Spravte si z dôkladného čistenia zubov prioritu a naozaj mu vyhraďte niekoľko minút denne. A hlavne nezabúdajte ani na čistenie medzizubných priestorov. Pravidelnosť nadovšetko. Lepšia je prevencia ako neskoršie problémy. Doladiť čistiace zvyklosti vám pomôže dentálny hygienik.

Väčšina d: Koledujete si o problémy. Vaša starostlivosť o zuby potrebuje poriadnu reformu od základov. Pamätajte si, že zdravie sa začína v ústach. Nič však nie je stratené a ešte stále môžete veľa zmeniť. Začnite kúpou správnej zubnej kefky 
a pravidelným jemným, ale dôkladným čistením. Je čas naučiť sa používať aj zubnú niť a medzizubné kefky a začať si zuby viac všímať! Objednajte sa k zubárovi, najlepšie hneď.