Každá z nás má iný priebeh menštruácie. Ak trpíte bolesťami v podbruší, doprajte si niekoľko jogových pozícií, po ktorých sa vám uľaví. Relaxačné cviky zmiernia napätie v tele, ktoré sa v nás vytvára (nielen) počas menštruácie. Nie sú náročné a zvládne ich každá. Zostavu vždy začínajte pokojným dýchaním v tureckom sede.

Menštruácia je pre ženu energicky náročnejšie obdobie. Mnohé cítime, že sme unavenejšie, nie sme celkom vo svojej koži. V tých dňoch je dôležité, aby sme k sebe boli láskavejšie. Neprepínali sa či už fyzicky, alebo mentálne. Ak je to možné, dopriali si viac pokoja. A to sa týka aj cvičenia. Príliš náročný tréning nie je veľmi vhodný. Je to však aj veľmi individuálne. Vnímajte a sledujte, čo vám robí dobre, a podľa toho sa zariaďte.

POZOR!

Počas prvých dní menštruácie, najmä ak máte bolesti, sa vyvarujte silových cvikov zameraným na oblasť brucha a podbrušia. V joge sa vyhnite takzvaným inverzným (obráteným) pozíciám, ktoré zabraňujú prirodzenému toku krvi. Patrí sem napríklad stojka, sviečka, nohy za hlavou a podobne.

1. Motýlik (Baddha Konasana)

Sadneme si na zadok. Nohy ohneme v kolenách a spojíme chodidlá. Prepletieme si prsty na rukách a vložíme ich pod prsty na nohách. S rovným chrbtom sa jemne nahneme za temenom hlavy do diaľky a lakte si položíme na vnútornú stranu lýtok. Jemne rozkmitáme nohy akoby sme kolená chceli dostať na zem. Všetko vykonávame pomalým, nenásilným pohybom. Jemnú vibráciu môžeme cítiť práve v oblasti podbrušia, ktorá pôsobí veľmi príjemne a upokojujúco. V pozícii zotrváme aspoň 3 až 5 pomalých nádychov a výdychov.

Motýlik
Motýlik
Zdroj: SIMONA HULMANOVÁ - ShineVision

2. Pozícia dieťaťa (Balasána)

Pozícia dieťaťa v joge slúži aj ako oddychová pozícia. Prejdeme na kolená a sadneme si na päty. Zvyčajne máme nohy pri sebe a celým trupom priľahneme stehná. Teraz necháme priestor pre bruško, aby sa uvoľnilo, takže dáme kolená od seba a celý trup položíme medzi stehná. Čelo položíme na podložku. Ruky stiahneme popri tele dozadu. Nadýchneme sa do bruška a výdychom brucho jemne stiahneme. V pozícii môžeme dýchať aj niekoľko minút.

Pozícia dieťaťa
Pozícia dieťaťa
Zdroj: SIMONA HULMANOVÁ - ShineVision

3. Holub (Rajakapotasana)

(A) Z pozície na štyroch necháme pravú nohu vpredu. Ohneme ju v kolene a necháme na podložke. Ak by to bolo náročné, necháme si pokrčenú nohu pod sebou a sadneme si na pätu. Ľavú nohu natiahneme dozadu. Nesadáme si na pravý bok, ale nájdeme rovnováhu tak, aby sme zadok nemali na podložke. Pritiahneme ruky k telu a prstami sa jemne dotýkame podložky. S výdychom môžeme prejsť do jemného záklonu. V tejto pozícii naťahujeme oblasť brucha aj chrbta. Zmierňujeme ňou napätie v tele.

Holub A
Holub A
Zdroj: SIMONA HULMANOVÁ - ShineVision

(B) Cez pokrčené lakte prejdeme hrudníkom k zemi. Položíme si čelo na podložku, uvoľníme celý trup a natiahneme ruky dopredu. Ľavú ruku ťaháme trochu viac vpred, aby sme zatvorili ľavý bok k zemi. V pozícii zotrváme aspoň 3 až 5 pomalých nádychov a výdychov a potom vystriedame nohy.

Holub B
Holub B
Zdroj: SIMONA HULMANOVÁ - ShineVision

4. Hlboký drep (Malásana )

Do tejto pozície prechádzame zo stoja s rozkročenými nohami na šírku podložky. Prsty na nohách sú vytočené smerom von. Dlane si spojíme pred hrudníkom a postupne prejdeme do hlbokého podrepu. Dôležité je mať chodidlá celou plochou na zemi. Lakťami sa zaprieme do kolien a odtláčame ich na stranu. Hrudník otvoríme, plecia ťaháme od uší dole. Chrbát vystrieme a v tejto pozícii môžeme krásne precítiť, ako sa naťahuje chrbát a tiež bruško. Hlava nám nepadá medzi plecia, ale ťaháme ju za temenom hlavy do výšky. V tejto pozícii sa efektne uvoľní oblasť bedier. V pozícii vydržíme aspoň 3-5 nádychov a výdychov. 

Hlboký drep
Hlboký drep
Zdroj: SIMONA HULMANOVÁ - ShineVision

5. Blaženosť 

Ľahneme si na chrbát. Nohy pokrčíme tak, aby chodidlá boli na zemi a kolená pri sebe. Pomaly budeme otvárať nohy tak, aby nám kolená padali k zemi a chodidlá sa spojili. Kolená netlačíme k zemi, ostávajú tam, kde nás telo prirodzene pustilo. Ruky si dáme za hlavu, jemne ich ohneme v lakťoch. V pozícii vydržíme aspoň 3 až 5 nádychov a výdychov. Účinne precvičuje svaly panvového dna a uľavuje pri menštruačných bolestiach. Ide o príjemnú pozíciu, ktorá zvyšuje sebavedomie, čím nás zbavuje stresu.

Blaženosť
Blaženosť
Zdroj: SIMONA HULMANOVÁ - ShineVision

Jana Šimkovičová

Jana Šimkovičová
Jana Šimkovičová
Zdroj: SIMONA HULMANOVÁ - ShineVision

zakladateľka úspešného portálu o zdravom životnom štýle Cvičte.sk.

Spolu s manželom vydávajú aj knihy ako Zdravé rýchlovky, Nabitá kuchárka či videoprogram na domáce cvičenie SUPER BODY. K mnohým projektom ju pozývajú ako ambasádorku zdravého životného štýlu. Ako certifikovaná lektorka aktívne vedie tréningy power jogy. Vydala svoj prvý online videoprogram POWER JOGA, podľa ktorého môžete cvičiť kedykoľvek a kdekoľvek. Je tiež mamou dvoch synov – Oskara (9) a Olivera (5).