Domáca lekáreň pomôže celej rodine: Odhaľte neuveriteľnú liečivú silu bylín! Na čo ich použiť?
15. 11. 2014, 7:00

Zdroj: Shutterstock, profimedia.sk, RCA
Už naše staré mamy poznali liečivú silu bylín. Ktoré to sú a na čo ich použiť radí bylinkárka Mária Danková z Červeného Kláštora z regiónu Severný Spiš-Pieniny.
Keď niekto spomenie sušené bylinky, predstavíme si voňavé vysušené trsy zavesené na stene, pariaci sa čajík alebo rôzne tinktúry či mastičky vyrobené pomocou týchto prírodných zázrakov. Zber, sušenie a použitie bylín, ktoré rastú voľne v prírode, je magické, no s našimi radami to určite zvládnete a pripravíte si svoju vlastnú domácu bylinkovú lekáreň.
Baza čierna
Spracovanie: Plody môžeme sušiť alebo z nich robiť šťavu.
Účinok: Pôsobia proti bolesti, napríklad chrbtice, kĺbov alebo trojhlavého nervu (čiže zubov). Plody majú mierne preháňacie účinky a trochu znižujú krvný tlak.
Zdroj: Shutterstock, profimedia.sk, RCA
Baza pôsobí proti bolesti.
Hloh jednosemenný
Spracovanie: Plody sa sušia najprv v tenkých vrstvách na vzdušnom mieste, potom dosúšajú umelo, napríklad v rúre.
Použitie: Pripravuje sa z nich zápar alebo odvar.
Účinok: Pôsobí proti infarktu a má priaznivý vplyv na srdce a krvný obeh. Pôsobí protiskleroticky, znižuje krvný tlak a mierne upokojuje. Priaznivý účinok sa prejavuje aj pri opuchoch srdcového a obličkového pôvodu.
Náš tip: Zvlášť vhodná bylina pre starších ľudí.
Zdroj: Shutterstock, profimedia.sk, RCA
Plody sa sušia najprv v tenkých vrstvách. potom
Kostihoj lekársky
Spracovanie: Na liečebné účely sa zberajú najmä korene – väčšinou sa používa na kašovité obklady z múčky kostihoja alebo na vonkajšie použitie vo forme masti. Pripravuje sa aj tinktúra s liehom alebo čajová zmes na katar priedušiek, bolesti tráviaceho traktu, krvácanie žalúdka a zápal pohrudnice. Koreň po vykopaní hneď očistite, umyte, osušte a pokrájajte na menšie kúsky, aby nestvrdol.
Použitie: Zvonka na rôzne pomliaždeniny, nehojace sa rany, zápaly, vredy a pod. Vnútorne je veľmi vhodný napríklad pri žalúdkových vredoch, zápaloch močových ciest, alebo na uľahčenie vykašliavania.
Účinok: Mimoriadne podporuje hojivé procesy, ba dokonca urýchľuje hojenie zlomenín.
Pozor: Dávkujte ho opatrne! Pri dlhodobom užívaní môžu alkaloidy, ktoré obsahuje, poškodzovať pečeň. Pred vnútorným použitím sa poraďte s lekárom.
Zdroj: Shutterstock, profimedia.sk, RCA
Bylinky obsahujú veľa vzácnych liečivých látok.
Púpava lekárska
Spracovanie: Z koreňov sa pripravuje macerát – na noc sa naložia do studenej vody, na druhý deň sa zmes zohreje na bod varu a scedí.
Použitie: Pri poruchách obličiek a močových ciest, vysokej hladine cukru v krvi, kožných ochoreniach.
Zdroj: Shutterstock, profimedia.sk, RCA
Čajík z púpavy uzdravuje a výborne chutí.
Účinok: Podporuje trávenie a celkovo látkovú premenu. Je značne močopudná. Vyháňa a čiastočne rozpúšťa obličkové a močové kamene, podporuje činnosť žlčníka a pečene. Znižuje hladinu krvného cukru a je veľmi účinná pri rôznych kožných chorobách.
Zdroj: Shutterstock, profimedia.sk, RCA
Čajík z púpavy uzdravuje a výborne chutí.
Žihľava dvojdomá
Spracovanie: Z koreňa sa pripravuje tinktúra s liehom.
Použitie: Pri anémii, nedostatočnej tvorbe červených krviniek. Pôsobí ako diuretikum pri problémoch s močovým systémom, zväčšenej prostate, obličkových kameňoch, pri silnej menštruácii, žalúdkových vredoch, hemoroidoch.
Účinok: Žihľava je výborná na čistenie krvi, pri vonkajšom použití proti vypadávaniu vlasov.
Náš tip: Čaj z koreňa
Žihľavové korene nasekajte nadrobno a kávovú lyžičku zalejte šálkou studenej vody, ktorú postupne uveďte do varu. Lúhujte desať minút, potom preceďte. Pomáha pri citlivom močovom mechúre, pite dvakrát denne jednu šálku.
Zdroj: Shutterstock, profimedia.sk, RCA
Domáca lekáreň pomôže celej rodine.
Lopúch väčší
Spracovanie: Koreň sa nareže a vysuší.
Použitie: Vo forme odvaru z koreňa, prípadne ako obklady.
Zdroj: Shutterstock, profimedia.sk, RCA
Lopúch väčší podporuje látkovú premenu.
Účinok: Podporuje látkovú premenu, pôsobí močopudne, zlepšuje činnosť obličiek a odstraňovanie splodín z tela. Pri vonkajšom použití je veľmi účinný proti vypadávaniu vlasov, ale tiež proti akné či reumatizmu.
Zdroj: Shutterstock, profimedia.sk, RCA
Koreň sa nareže a vysuší.
Ruža šípová
Použitie: Čaj slúži ako celkový posiľňujúci prostriedok.
Účinok: Močopudný, posiľňujúci.
Náš tip: Výborné sú aj čerstvé šípky po prvých mrazoch.
Výnikajúci ovocný čaj získate, ak zmiešate sušené plody bazy, hlohu a šípky. Výhodou je, že vylúhované plody môžete následne zjesť.
Zdroj: Shutterstock, profimedia.sk, RCA
Čaj slúži ako celkový posilňujúci prostriedok.
O bylinkárke
Mária Danková pracovala celý život v Pieninskom národnom parku. Propagáciou ľudového liečiteľstva, pestovaním a poznávaním pozitívnych účinkov liečivých bylín sa začala zaoberať v dôchodku v rámci neziskovej organizácie Cyprián. Tá spravuje priestory Múzea v Červenom Kláštore. Na podnet vedenia múzea založila záhradky liečivých bylín priamo v areáli. Zaujímavo dopĺňajú expozíciu o ukážku tradičnej činnosti mníchov, ktorí pôsobili aj ako liečitelia, napríklad mních Cyprián.
Zdroj: Shutterstock, profimedia.sk, RCA
Bylinky majú liečivú silu.