Odhoďte topánky! Prečo? Aby vás nebolel chrbát, kolená a členky - aha, aká vec je rozhodujúca!
24. 5. 2024, 14:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:29)

Zdroj: shutterstock
Poloha chodidiel má zásadný vplyv na náš postoj, rovnováhu a celkové zdravie. Nesprávne držanie chodidiel môže viesť k bolestiam chrbta, kolien, členkov a chodidiel samotných.

Zdroj: janylandl.sk
Rozloženie záťaže tela na chodidle závisí od vnútorných faktorov, ako je: tvar klenby, smer osi tela voči gravitácii, kde sa nachádza ťažisko tela voči podložke, postavení hlavice stehnovej kosti v jamke bedrového kĺbu a na postavení chrbtice. Čo sa týka vonkajších faktorov, sú to najmä: profil a vlastnosti podložky (ako je sklon, tvrdosť a podobne) a obuvi.
Zdroj: shutterstock
Veľa napovie bolesť vášho tela. Za ňou môže pokojne stáť zlá poloha nôh a chôdza.
Ako poloha chodidiel ovplyvňuje postoj?
- Ploché nohy: Ľudia s plochými nohami majú tendenciu prehnúť kolená a bedrové kĺby dopredu, čo vedie k predsunutému postoju. To môže viesť k bolestiam chrbta a krku.
- Vysoké klenby: Ľudia s vysokými klenbami majú tendenciu prehnúť kolená dozadu a prenášať váhu na prednú časť chodidiel. To môže viesť k bolestiam predkolení a píšťal.
- Valgózne chodidlá: Ľudia s valgóznymi chodidlami (chodidlá smerujúce dovnútra) majú tendenciu prenášať váhu na vnútornú stranu chodidiel. To môže viesť k bolestiam členkov a chodidiel.
Prečo chodiť naboso?
Keď sa zbavíme topánok, zapájame oveľa viac svalov chodidiel a členkov, čím ich posilňujeme a zlepšujeme ich koordináciu. Zároveň stimulujeme propriocepciu, vnímanie polohy a pohybu tela v priestore, čím sa zvyšuje stabilita a znižuje riziko zranenia. Kontakt s prirodzeným povrchom má upokojujúci účinok na myseľ a telo. Chôdza naboso stimuluje nervové zakončenia na chodidlách, čím sa aktivuje parasympatický nervový systém, zodpovedný za relaxáciu a odbúranie stresu. Niektoré štúdie hovoria, že sa chôdzou naboso zlepšuje spánok.
Zdroj: shutterstock
Aj v ťažkom teréne sa dá chodiť naboso, ale nie pre začiatočníkov. Tí pokročilejší práve chôdzou naboso získali lepšiu koordináciu i rovnováhu a úraz im nehrozí.
Na čo si dávať pozor
Ak ste zvyknuté na topánky, začnite s krátkymi prechádzkami na mäkkých povrchoch, ako je tráva alebo piesok. Postupne predlžujte čas a vzdialenosť. Určite sa vyhnite drsným povrchom, ostrým predmetom a horúcemu chodníku. V mokrom, studenom alebo blatistom počasí noste radšej obuv.
Náš tip: Analýza chodidla
Dnes sa dá pomocou analýzy chodidiel určiť, či máte vysokú klenbu, ploché nohy alebo zdravé chodidlá. Na základe toho si dokážete pomôcť vhodnými vložkami do topánok. „Správne vložky šetria opotrebenie kĺbov, tlmia dopady, zabraňujú pocitu unavených chodidiel. Kto má väčšinu svojej váhy na päte, tomu vložky do topánok odpružia päty a nenamáhajú ich toľko,“ hovorí R. Magna z Intersport Foltán Group. Okrem lekárskej prehliadky si môžete nechať urobiť analýzu chodidla a nášľapu pomocou 3D skenera. Ide o 10-minútovú procedúru, ktorú vám urobia napríklad v niektorých športových obchodoch.
Knihy pre zdravie
Alisa Fleming: Život bez mlieka
Zdroj: Lindeni
Kniha od Alisy Fleming Život bez mlieka vás prevedie laktózovou intoleranciou a ako sa s ňou vysporiadať.
Existuje veľa dôvodov, prečo sa zaobísť bez mliečnych výrobkov. Možno čelíte alergiám alebo neznášanlivosti laktózy. Možno máte problémy s akné, trávením, dutinami alebo s ekzémom... Možno hľadáte cestu vedúcu k dlhodobej prevencii chorôb, zníženiu hmotnosti alebo pomoc pri prechode na rastlinnú stravu. Táto kniha vám ukáže, ako na to!
Mindy Pelz: Pôst na ženský spôsob
Zdroj: Tatran
Mindy Pelz zase učí ženy, ako im môže prospieť pôst. Jej kniha lieči všetky neduhy.
Pravidelný pôst prispieva k zlepšeniu celkového zdravotného stavu, ale ženský organizmus funguje inak ako mužský. Táto príručka od známej odborníčky Dr. Mindy Pelzovej je vytvorená špeciálne pre potreby žien na základe ich hormónov a menštruačného cyklu. Zvýšte si energiu, spáľte tuky a udržte svoje hormóny v rovnováhe vďaka liečivej sile pôstu!