Odmerajte sa v páse
21. 9. 2006, 16:41 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:18)

Zdroj: Archív
Kedy ste si naposledy merali tlak? Poznáte hladinu svojho cukru? Máte ho zvýšený? Potom by ste si mali zmerať aj obvod pása. Ak presahuje osemdesiatosem centimetrov, je pravdepodobné, že vám hrozí metabolický syndróm.
Nový fenomén
Má ho každý tretí z nás, len o tom nevie. Metabolický syndróm je pomerne nový fenomén, ktorý so sebou prináša doslova „toxický“ životný štýl. Nie je to nijaká novoobjavená choroba, ale súbor viacerých rizikových faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť, že sa u nás môže rozvinúť infarkt myokardu, mozgová príhoda alebo cukrovka. Je to vlastne varovanie, že sa blíži katastrofa, ktorej sa dá vyhnúť. Metabolický syndróm je však zákerný preto, že zo začiatku väčšinou necítime nijaké ťažkosti. "Zdravotné problémy, ktoré sú spojené s metabolickým syndrómom, sa rozvíjajú postupom času. Medzi hlavné príznaky syndrómu patria nadváha, nižšia hladina dobrého cholesterolu, vyššia koncentrácia tukových častíc, triglyceridov, v krvi, vysoký krvný tlak a zvýšená hladina krvného cukru. Keď sa vyskytnú tri z týchto faktorov súčasne, ide o metabolický syndróm,“ hovorí MUDr. Eva Rajecová.
Neignorujte sa!
Ak s tým nič neurobíte, hrozí vám poškodenie ciev a neskôr zlyhanie srdca alebo mozgová príhoda. Zmeny v obličkách ovplyvnia vylučovanie soli z organizmu, čo vedie k vysokému kr vnému tlaku a srdcovocievnym ochoreniam. Spomalenie produkcie inzulínu môže viesť k rozvoju cukrovky, ktorá zase ničí srdce, obličky, cievy, zrak a nervy. K rozvoju metabolického syndrómu vo veľkej miere prispieva nedostatok pohybu a nadváha. „Základom liečby metabolického syndrómu je zásadná zmena životného štýlu, predovšetkým stravovacích návykov, zvýšenie pohybovej aktivity a treba prestať fajčiť. Zníženie hmotnosti už o päť percent prináša výrazné výsledky,“ radí MUDr. Rajecová. V otázkach metabolického syndrómu by sa mali podľa nej vzdelávať aj sami pacienti. Mali by vedieť, že ich neohrozuje len vyšší zlý cholesterol, ale že existuje aj iná porucha metabolizmu tukov. Pacienti by mali pravidelne chodiť na preventívne prehliadky, dať si zmerať tlak a odobrať krv na zistenie hladín tukov a cukru.
Prečo si merať pás?
Obvod pása by si mal každý merať sám a mal by vedieť, prečo je to dôležité. Určujúcim je totiž obvod pásu, a nie priamo hmotnosť, pretože pri metabolickom syndróme je dôležité práve rozloženie tuku. Ohrozený je najmä typ jablko, to je vtedy, ak máte štíhle nohy aj zadok a tuk sa vám ukladá práve v oblasti brucha. Odhalenie metabolického syndrómu je vlastne akýmsi varovaním, že naše telo nefunguje tak, ako má. Univerzálny liek na liečbu metabolického syndrómu neexistuje. K dispozícii sú lieky, ktoré znižujú vysoký krvný tlak a zároveň pôsobia pozitívne na metabolizmus cukrov, a prípravky ovplyvňujúce poruchy metabolizmu tukov.
Kedy ste už v pásme ohrozenia?
1. Obvod pása: u mužov viac ako 102 cm, u žien viac ako 88 cm.
2. Vysoká hladina triglyceridov: viac ako 1,7 mmol/1.
3. Nízka hladina „dobrého“ HDL-cholesterolu: menej ako 1 mmol/1.
4. Hyperglykémia (vysoká hladina cukru v krvi nalačno): viac ako 6 mmol/1.
5. Vysoký krvný tlak: viac ako 130/80 mmHg.
Ak vám lekár nameral najmenej v troch parametroch takéto nesprávne hodnoty, máte príznaky metabolického syndrómu. Mali by ste sa poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom, čo robiť, aby ste zdravotné riziko účinne znížili.
Otestujte sa
Zmerajte si obvod pása a pri prvej možnej príležitosti si dajte zmerať krvný tlak, hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Bezplatne vám to urobí váš lekár počas preventívnej prehliadky raz za rok, tieto parametre si môžete dať vyšetriť za poplatok aj v niektorých lekárňach alebo súkromných zdravotných centrách.